Tavsiye: Sihirbazlar Çetesi – Now You See Me (2013)

< style="text-align: justify;">Hollywood son dönemde kendini o kadar çok tekrar etmeye başladı ki, kendimi biraz olsun uzak tutuyor, çok nadir izliyordum yankeelerin filmlerini. Başta Kuzey Avrupa olmak üzere Avrupa’nın dört tarafında çok sağlam cevherler de keşfetmedim değil ancak arada Hollywood’a da bakmak gerekiyor anladığım kadarıyla. En azından Now You See Me beni şaşırttı bu konuda.

Sokaklarda, vapurlarda, sağda-solda sihirle (veya sömürmeyle) uğraşıp kendi çaplarında ekmeklerini çıkartan dört elemanın 1 sene içinde muazzam bir kariyer sıçraması yaparak bir anda gündeme oturmasıyla başlıyor filmimiz. Her birinin kendine has özelliği olsa da hepsinin istediği tek bir şey var aslında. Ve bu şey için varlarını yoklarını ortaya koymaya hazırlar.

Transporter 2, The Incredible Hulk ve Clash of the Titans gibi filmlerin yönetmeni Louis Leterrier’in kamerayı eline aldığı, Edward Ricourt, Boaz Yakin ve Ed Solomon‘ın senaryosunu yazdığı Sihirbazlar Çetesi‘nde sürüyle tanıdık isim var. Jesse Eisenberg, Mark Ruffalo, Woody Harrelson, Mélanie Laurent, Isla Fisher, Dave Franco, Common, Michael Caine, Morgan Freeman gibi kallavi bir oyuncu kadrosuyla karşımıza çıkan yapım, kadrosunun da hakkını vererek seyirciye keyifli bir 2 saat sunuyor.

Now You See Me‘nin en dikkat çeken ve belki de en önemli özelliği, filmi izlemek için beyazperdenin karşısına geçen seyircinin, start aldığı ilk dakikadan bittiği son saniyeye kadar bir an olsun bile sıkılmamasını sağlamak. Sihirbazlık numaraları zaten birçok kişiye çekici gelir ama bu numaraları öyle güzel sürprizlerle süslemiş ki senaryoyu yazan abiler, her an ne olacak diye bakıyorsunuz ekrana ve finale kadar da sürekli ters köşeye yatıyorsunuz. Yani bir yandan sihirbazlığın en basit hilelerine şahitlik ediyorsunuz bir yandan da içinden çıkılmaz bir senaryonun tam ortasında buluyorsunuz kendinizi.

Son dönemde hem çok film izleme şansı bulamadım hem de 2013 filmlerine biraz uzak kaldım ancak Sihirbazlar Çetesi adıyla Türkiye’de vizyona giren film acayip hoşuma gitti. Arkanıza yaslanıp yeri geldiğinde güleceğiniz yeri geldiğinde de şaşıracağınız bir film izlemek isterseniz mutlaka ilk tercihiniz olmalı. 8/10


6 Comments

 1. hakan dedi ki:

  valla az önce indirdim.yarın seyredeceğim.michael caine ve morgan freeman umarım geri planda değildir.

 2. hakan dedi ki:

  eğlenceli güzel bir filmdi.teşekkürler.bu arada kapringen filmine altyazı yokmu ?

 3. onur dedi ki:

  “salla salla koy çuvala tarzı film. popondan uydurmanın hiç bir sınırı yok filmde. senaristler n’asolsa ucunu bağlarız diye karıştırıp durmuşlar her şeyi. “herşeyi en ince detayına kadar planladım” diyecek adamımız var sonuçta. en beklenmedik olanı filme koyup, sürekli şaşırtıp filmin sonuna kadar ilgiyi korumak amaçlanıyor. bu kadar seyirci psikolojisi ve isteği hesaplanarak yapılan filmleri sevmiyorum.”

 4. Benay dedi ki:

  Kısacık da bir şeyler yazmak istedim ben de bu filmle ilgili. Ama üşendim nedense. Kesinlikle keyifli! Gerçi ben sihirbazlık olayları geçince ekstra iyimser olabiliyorum 🙂

Trackbacks for this post

 1. […] Into Darkness‘i, Guillermo del Toro‘nun Pacific Rim‘i ve Louis Leterrier’in Now You See Me filmleri görselliği ön plana çıkaran yaz 2013 filmlerindendi. Pasifik Savaşı’nda […]

Yorum Yapın

Arts Blogs