Shameless 4. Sezon Biterken

Yılın en iç gıdıklayan zamanına geldik. En sevdiğimiz dizilerin başında gelen Shameless sezon finalini yaparken, son yılların en iyi dizilerinden olan Game of Thrones’un 4. sezonu sezonu başladı. Üzülsek mi sevinsek mi, araftayız resmen.

Shameless’ın 4. sezonunu da geride bıraktık. Yine sürüyle olay yaşadı bizim utanmaz aile. Lip‘in üniversitesi macerası, Fiona‘nın hapis sevdası, Ian‘ın ve Mickey‘in garip ötesi (aşıklar mı nefret mi ediyorlar çözememiş olabilirim) ilişkisi, Carl ve Debbie‘nin ergenliğe girmeden yetişkin olma sevdalarıyla Frank‘in veda mı edecek yoksa yeni bir başlangıç mı yapacak soruları arasında bir de Kevin, V (Veronica) ve annelerinin arasındaki bebek savaşına tanıklık ettik.

Çok keyifli bir sezon olduğu kesin. İlk 3 sezon gibi, yine hiç sektirmeden devam etti bölümler. Dozun kaçtığı sahneler de oldu, “bunu da yapmış olamaz” dediğimiz sahneler de oldu, bol bol güldüğümüz sahneler de. Sheila‘nın çocuk sevdası bir yandan Sammi ve dombiş oğlu Chuck‘ın aile yaratma sevdası bir yandan derken hem bir türlü bir araya gelemeyen bir geniş aileyi izledik hem de bir araya gelmek için elinden gelen her şeyi yapan iki kadını.

Ciddi ciddi şu dizi dünyasındaki en geniş karakter yelpazesi var Shameless’da. Bir de en güzel artısı, hangi karakteri çıkarsak üzüleceğimiz tipte bir yelpaze bu. Mickey’nin çakma karısı Svetlana‘nın benzetmeleri için bile izlenir hani dizi. Veya sadece barda tanıklık ettiğimiz ikili Tommy ve Kermit‘in muhabbetleri için bile. O derece iyi yazıyor kamera arkası ekip.

Carl ile hem Frank‘in hem de yeni kız arkadaşının arasındaki muhabbetler, Debbie’nin bir türlü sahip olamadığı erkek arkadaşa ulaşma çabaları falan derken zilyon tane olay yaşadık yine. Lip’in çekik gözlüsü Amanda‘yla yaşadıklarını geçtim, o finaldeki sahne neydi öyle? En büyük paradoks oydu galiba. Bence gerek bile yok o karakterin geri dönmesine. Ekip şu haliyle çok çok iyi. Gerçi 5. sezona ayrı bir hava katacağı da kesin. Önceki sezonlardakinden farklı bir hava katarsa tadından yenmeyebilir yeni sezon.

2011’de, Ocak ayının ikinci pazar günü yayın hayatına başlayan dizi her sene aynı gün başladı. Yani henüz resmi bir tarih için çok çok erken olsa da, Shameless’ın 5. sezonu ne zaman başlayacak diye soranlara direk cevap vereyim. %99.9 ihtimalle 11 Ocak 2015’de yeni sezonunun ilk bölümü yayınlanmış olur.

Hızlı mı hızlı biten bir sezon oldu. Öncekiler gibi. Shameless bu, hep böyle yapıyor. Ben acayip eğlendim diyebilirim. Önümüzdeki günlerde, son sezonuyla az-çok hüsran yaratan Californication‘ın final sezonu başlayacak. Shamless’ın yerini doldurmaz elbette ama Hank Moody diyerek Showtime diyerek biraz olsun özlem gideririz artık.

Carl ile Frank’in finaldeki bu sahnesi sezonun en iyi birkaç dakikasından biri olabilir. Özellikle Frank’in
ısrarla ölümü kabul etmemesi ve sonunda azraile çaktığı çelmeyi müthiş noktaladılar bu bölümde.


Yorum Yapın

Arts Blogs