See No Evil (2006) – Yönetmene gel…

Ne izleyeyim ne izleyeyim diye bakarken, şu piskopat abinin filmi aklıma geldi. IMDb’sine baktığımda uzak durmam gerektiğini biliyordum aslında ama silmek için bir bahane olur deyip hiçbir beklenti olmadan filme başladım. Film baştan sona nasıl manzaralarla karşılacağımı bana en başında açık açık gösterdi. Böcekler, pis ortamlar, parçalanan etler, ölenler falan derken ufaktan mide gerektiren bir yapıda olduğunu anladık.

1i çaylak 1i tecrübeli 2 polis memuru bir eve girecekler. Evden şarkı sesleri geliyor. Kapının açık olduğunu farkedip içeri dalıyorlar. Buldukları kızın durumu hiç de iyi değil. Burada 1-2 şey olduktan sonra film 4 sene sonraya gidiyor.
Hapishanede açıyoruz gözlerimizi. Bir otobüs kalkıyor buradan. İçinde 4 erkek 4 kadın oturmakta. Yanlarında da 2 gardiyan; 1i erkek 1i kadın. Suçlu vatandaşların ne suç işleyip hepse neden atıldıklarını gösteriyor yönetmen bize. Ama bunu neden gösterdiğini film boyunca anlayamıyoruz gibi bir şey. 1-2 karakter dışında, diğerlerininki boş yere gösterilmiş sanki. Neyse bunların görevi, 3 gün çalışacakları eski püskü bir oteli temizlemek vs. ve karşılığında cezalarından 1 ay indirim kazanmak. Şöyle bir baktın mı, hem hapisten çıkıp başka bir ortama gidecekler, hem de yaptıkları iş sonucunda cezalarında indirime gidilecek. Yani gayet iyi bir olay gibi durmakta.
Ama şu alttaki abiyi es geçiyorlar. Abimiz zaten Amerikan Güreşçisi. Adı Glenn Jacobs. Lakabı Kane. Sokakta görseniz yön değiştireceğiniz tiplerden. Bu abinin kendine göre kutsal bir görevi var. O görev altında karşısına kim gelirse gelsin tınlamıyor. Ve o oteli totalde 10 kişi gelen gruba dar etmek için elinden geleni de yapıyor.

Oyuncu kadrosuna baktığımızda, Güreşçimizden başka bir de Legend of the Seeker dizisinden tanıdık bir yüz var; Craig Horner. Diğer elemanlar ufak tefek yan roller dışında pek göz önünde olan filmlerde yer almamışlar.
Yönetmen Gregory Dark‘a baktığımızda ise ilginç bir detayla karşılaşıyoruz. 1998 yılına kadar 50’ye yakın porno film yöneten Dark, 2000’den itibaren müzik videolarını yönetmiş. Bu kategorinin adamı bile değil aslında. Tek ciddi filmi de bu diyebiliriz. Aslında onun asıl alanına yakışan sahneler de yok değil filmde. Zaten hem korku filmi yapıyorsan hem de bu korku filminde bayanlar ve baylar varsa sevişme olayına girmemek ayıp olurdu. Ki girmeyen yönetmen de görmedim şimdiye kadar. Özellikle Holivud filmlerinin en büyük klişesi zaten bu. Her korku filminde sevişen 3-5 gence illaki rastlarsınız, olmazsa olmaz…

Filme dönüp noktayı koyacak olursak; aslında üzerine 1 satır bile yazmaya değecek bir film değildi benim açımdan ama bu seferlik böyle oldu. Baştan sona klişelerle dolu, izlenmezse hiçbir şey kaybedilmeyecek korku/vahşet karışımı sıradan bir Holivud filmi. IMDb’den 5 çıkmış, ben 4 veriyorum, hdd’den sildiğim için de seviniyorum. İzleyecek başka bir filminiz kalmasa bile tavsiye etmem.

See No Evil Fragmanı

One Comment

  1. Bora-MAN dedi ki:

    >Salak salak filmler. Dublajlı izleseydin hoşuna giderdi belki 😀

Yorum Yapın

Arts Blogs