Saklı Yüz – La cara oculta (2011)

İspanyol sineması ve gerilim etiketi yan yana geldiğinde son zamanlarda nedense içimde bir kıpırtı oluyor. Hani her izlediğim filmde ayrı bir heyecan ayrı bir kendine has senaryo bulacakmışım gibi hissettiriyor. Nereden duyduysam, La cara oculta filmini de gördüğüm gibi izleme isteği uyandı içimde.

Kamera arkasındaki Andrés Baiz‘in ikinci uzun metrajlı filmi olarak göze çarpıyor The Hidden Face. Başrollerde ise Martina García, Quim Gutiérrez ve Clara Lago diye üç İspanyol vatandaş var. Güzel ve cömertlikleriyle dikkat çeken iki hatun ve ihanetle sarsılmış bir adam.
Hikaye aslında sıradan bir ayrılık gibi başlıyor. Adamımız sevgilisinden mesajı almış, kendine yediremeyip çareyi içkide bulmuş. Bu sırada da tanıştığı güzel bayanda teselli arıyor. Buraya kadar her şey normal, sıradan bir aşk filmi. Ama evde bir sıkıntı var. Nedense seyirci de kendini rahat hissedemiyor.

Hikayede ve filmin tamamında maalesef Mientras duermes‘deki çarpıcılıktan eser yok. Aslında senaryo açısından klişe değil belki ama vuruculuk açısından beklenen etkiyi yapamıyor. Belki de yapmak istemiyor. Bana kalırsa bunun ilk sebebi oyunculuklar. Karakterlerin hepsi donuk. Bazı yerlerde zorlama olmuş hatta. Bir diğer etken de gereksiz hava koşullarıyla ortamı germe çabası. Klişe değil dediysek, o kadar da “kendine has” değil tabii ki. Her gerilim etiketli filmde olan gök gürültüsü bunda da ister istemez kullanılmış.

La cara oculta’nın artısı saçma sapan gerilim verip klişelere boğulmaması. Hikayenin ana hatları ortaya çıktığında bile ne olacak diye merakla bekliyorsunuz. Bu da aslında Avrupa sinemasının getirdiği artıladan biri. Merak ettirmeyi bir şekilde başarıyor.

Sonuç olarak elimizde eli yüzü düzgün ama çok şeyler vaat etmeyen bir İspanyol filmi var. Neyle karşılacağınızı bilerek izlemeye koyulursanız, en azından beklentinizi çok yükseklerde gezdirmezseniz izleyeceğiniz filmden keyif alma şansınız da artar. Hele ki 92 dakika olup hiç sıkmadığını da düşünürsek güzel bir Pazar gecesi filmi olabilir. 7/10


2 Comments

 1. asli dedi ki:

  her akşam eşimle siteyi kontrol edip film tavsiyelerine bakıyor akabinde indiripizliyoruz efenim:)
  filmi çok beğendik
  sonunu sanki biraz aceleye getirip bitirmişler gibi geldi
  olsun uykumuz gelmeden bitirdik:)
  teşekkürler

  • SirEvo dedi ki:

   Keşke her akşam yeni bir şeyler ekleyebilsem o zaman. 🙂
   Teşekkür ederim yorumun için.

Yorum Yapın

Arts Blogs