Sadece oyunculara 40 milyon dolar! Ya total?

Gün geçmiyor ki Hollywood’dan enteresan haberler gelmesin. Bir gün bakıyorsunuz 500 milyon dolar harcıyorlar bir filme, bir gün bakıyorsunuz 15 bin dolar harcanan filmden 250-300 milyon dolar hasılat elde ediyorlar. Son bomba ise çok ama çok enteresan.

Bir filmin sadece oyuncuları için ödenen ücret 40 milyon dolar olursa o filmin türüyle ilgili aklınıza ne gelir? Bilgisayar efekti bol fantastik bir aksiyon mu dersiniz? Veya soruyu değiştireyim. Romantik-komedi etiketine sahip bir filmin bütçesinin en fazla kaç milyon dolar olmasını beklersiniz? 40? 50? İşte bu 2 sorunun cevabını, How Do You Know filmi tamamiyle değiştirdi.

3 Oscar sahibi James L. Brooks (3 Oscar da ’83 yapımı Terms of Endearment filminden. En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En iyi Uyarlama Senaryo), hem yazdığı hem yönettiği hem de yapımcılığını üstlendiği yeni filmi How Do You Know için sadece oyunculara 4-5 tane romantik-komedi filmi çekecek para bayılmış; tam 40 milyon dolar 4 oyuncuya dağılmış. Reese Witherspoon‘a 15 milyon, Jack Nicholson‘a 12 milyon, Owen Wilson‘a 10 milyon ve Paul Rudd‘a da 3 milyon doları bağlamış.
Oyuncular bu kadar almış, peki film için harcanan toplam para ne? O da tam 120 milyon dolar. Evet, yanlış okumadınız. Her yıl piyasaya sürülen onlarca romantik-komedi filmini hesaba katıp şu dolarları düşününce insan şaşırmaktan başka bir şey yapamıyor gerçekten.

Sony’nin bu konudaki tek dayanağı ise geçen yıl 220 milyon dolar gibi güzel para kazandıran 85 milyon dolar bütçeli It’s Complicated‘ın yakaladığı gişe başarısına ulaşma ihtimalinin olması. Eğer o kadar para harcayıp sınıfta kalırlarsa, Sony’nin hitmanleri 3 Oscar falan dinlemez James L. Brooks amcanın topuklarına sıkar valla billa. Benden söylemesi…


One Comment

  1. nora dedi ki:

    >R.Witherspoon kadar itici bir kadinin Jack Nicholson'dan fazla para aliyor olmasi gozyaşlarina boğdu beni :/

Yorum Yapın

Arts Blogs