Rakamlarla Toy Story 3’ün Başarısı!

1995’te tanışmıştık Oyuncaklarla. Çok da sevmiştik kendilerini. 1999’daki 2. filmden 11 yıl sonra Pixar eskileri yâd etmek adına mı yoksa elimizde böyle bir fırsat varken neden kaymağını yemiyoruz yahu diyerek mi harekete geçti bilemiyorum ama iyi ki de hareket geçmişler. Bizi muhteşem bir devam filmiyle selamladılar.
Konumuz devam filminin içeriği değil, devam filmiyle kazandıkları. Zenginin malı züğürdün çenesini yorarmış misali şöyle ufak bir bakış atsak güzel olmaz mı 200 milyon dolar bütçeli Oyuncak Hikayesi 3’ün müthiş pazarlama stratejisine.

Oyuncak Hikayesi 3, 1 milyar dolar hasılat sınırını aşan ilk animasyon olma özelliğini elinde bulunduruyor. Bunun yanında açılış haftasında en çok kazanan 2. animasyon olarak da göze çarpıyor.
4028 sinemada, 7700 salonda gösterime giren filmin Rotten Tomatoes sitesindeki incelemesinde %99’luk bir derece elde etmiş. (243 Olumlu, 3 Negatif inceleme)

ABD’de 414 milyon dolar, dünya çapında 1 milyar 62 milyon dolar gibi bir hasılata sahip.
Gişede diğer Pixar filmleriyle kıyaslandığında en çok hasılat elde eden Pixar filmi olmasının yanında, ilk filmin hasılatını da neredeyse 3’e katlamış. Ona en çok yaklaşan film olarak da Finding Nemo gözüküyor, 867 milyon dolar ile.

Gişeyi bir kenara bıraktığımızda en göze çarpan özelliği ise DVD satışlarındaki rakamlar. Bizim gişede en başarılı filmler olarak gördüğümüz 3-5 filmi toplasak yine yetişmez sanırım bu rakamlara.
2 Kasım 2010’da piyasaya sürülen DVD’si ilk hafta 3 milyon 859 bin adet satarak 73 milyon dolar gibi bir para kazandırıyor. Sadece DVD ve sadece ilk hafta satışından bahsediyorum. 3 haftalık toplam satılan DVD sayısı 5.5 milyonu geçerken, bu 3 haftalık DVD satışından elde edilen gelir ise 103 milyon dolar gibi uçuk kaçık bir rakam. Bizim paramızla 150 milyon TL olarak düşünebiliriz kaba hesapla. Gişeyi falan unutun, sadece DVD satışı bu. İnanılmaz bir şey.

Tabii olay sadece gişe veya DVD satışıyla da kalmıyor, bir de filmdeki oyuncakların üretilip satılmasından bilgisayar için video oyunu çıkartılmasıne kadar bir çok ekstrası var ki, oradaki rakamlar bambaşka boyutlarda.
Şerif Woody’nin 16,5 dolarlık elbisesini mi istersiniz, 24,5 dolarlık konuşan Woody oyuncağı mı, yoksa bilgisayarınızda oynamak için 30 dolar değerinde Toy Story 3 oyunu mu veya içinde 10 oyuncak bulunan 50 dolarlık seti mi?
Bunlardan beklenen gelirin 2,4 milyar dolar gibi olduğunu düşünmek ister misiniz? Evet, yanlış okumadınız, sadece oyuncak vs. gibi itemlerden 2.4 milyar dolar!
En altta da şu ana kadar bu ürünlerden kazanılan para olarak 9 milyar dolar yazıyor ama ben ona inanmak istemedim veya yanlış yorumladım, o yüzden net bir şey söyleyemiyorum.

Ayılıp bayıla izlediğimiz, benim 10 üzerinden 10 verdiğim Toy Story 3’ün arkasındaki rakamlar böyle. Yorumu da size kalmış artık.

Resmin tam ve dana gibi versiyonuna şuradan ulaşabilirsiniz.

4 Comments

 1. Anonymous dedi ki:

  >Paraya para dememişler.

 2. OziiX dedi ki:

  >Keşke Türkçe dublajlı izlemeseydim. Kıvanç'ın ve Beren'in sesi filmin içine ediyor.

 3. OziiX dedi ki:

  >Bu arada eklemeye yapayım, bizim bu filmi indirmemiz farz olmuş. 🙂

 4. SirEvo dedi ki:

  >Hangi karakterleri seslendiriyormuş Kıvanç ve Beren?

Yorum Yapın

Arts Blogs