Public Enemies (2009)

“We’re here for the bank’s money, not yours”

Afişe bakıyorum; iddaalı.
Konuya bakıyorum; şahane.
Oyunculara bakıyorum; müthiş.
Süresine bakıyorum; uzun(!).
Sonuca bakıyorum; FIS!

Severim aslında bu türü.
Gangsterler, eski arabalar, eski silahlar, soygunlar, çatışmalar… falan baya ilgimi çeker. Bu türde son yıllarda çıkan çoğu filmi de beğenmişimdir fakat bu onlardan biri olmadı.
Film ilk duyurulduğunda oysa ki ne büyük hevesler içerisine girmiştim. Kesin sinemada izlerim falan diyordum. Cristian Bale ve Johnny Depp aynı filmde yav, ilerisi var mı?

Büyük Buhran’ın 4. yılı; John Dillinger, Alvin Karpis ve
Baby Face Nelson için banka soygunculuğunun altın yılıydı…

Büyük Buhran’dan sorumlu tutulan bankaları hedef alan John ve arkadaşlarının izlediği yol, yaptıkları, soydukları, kaçışları halkın gözünde efsane olmalarını sağlamış. Eh böyle bir hikaye olduktan sonra da filme almamak, bizlere aktarmamak olmazdı demeye kalmadan, daha önceden aktarıldığını görüyoruz. Dillinger (1973) filminde aynı konu zaten işlenmiş. Ama canımız(!) Hollywood’umuz ne yapsın konu bulamıyor adamcağızlar…

Dediğim gibi, özellikle böyle Biyografiler üzerine olan filmlerin yeri bende hep ayrıdır. Gerçek hikayelere ışık tutulmaya çalışılmasına hep ayrı bir özen gösteririm, izlemeye çalışırım.

FBI’ın atış poligonlarındaki hedeflerin üzerinde
hala daha John Dillinger’ın resminin bulunduğu söylenir.
-Wikipedia

Bir filmi izlemek için ise ben önce türüne, ardından kadrosuna, en son da IMDb puanına bakarım. Ama o filmde Depp ve Bale varsa, gerisi teferruattır benim için.
Son 5-10 yıla damgasını vurmuş 2 aktördür ikisi de benim gözümde.
Lakin filmden aldığım tad aynı orantıda olmadı.
Ağır bir tempo, kamera açılarının dandikliği ve çoğu yerde kameranın gözükmesi, Depp’in rolünün içine girememiş olması, uzun mu uzun süresiyle beraber tamamen işkence oldu filmi izlemek.

Ne dersem diyeyim bu iki oyuncunun olduğu filmi izlememezlik yapmaz kimse ama benim tavsiyem bu filmi pas geçmeniz. Uzun süresi kesinlikle sıkıyor, benden de 6 puanı oyuncularının hatrına alıyor, daha çok Bale…

Yönetmen: Michael Mann
Tür: Biyografi, Suç, Dram, Gerilim
Ülke: ABD
Slogan: America’s Most Wanted
IMDb Puanı: 7.3/10 (40,361 oy)
Benim Puanım; 6/10
Süre: 140 dk(!)
Oyuncular (ilk 5): James Russo, David Wenham, Christian Stolte, Jason Clarke, Johnny Depp

IMDb: http://www.imdb.com/title/tt1152836/


Yorum Yapın

Arts Blogs