Pour Elle – Aşk Uğruna (2008)

Sevdiğiniz kadın için, karınız için, çocuğunuzun annesi için en fazla ne yapabilirsiniz? Sınırlarınız ne? Böylesine çaresiz bir durumdan nasıl kurtulabilirsiniz?

2008 Fransız yapımı Pour Elle, karısı hapse düşen bir adamın çırpınmalarını, o durumdayken neler yapabileceklerini, biraz ekstraya kaçarak sunmaya çalışıyor.
Yönetmen koltuğundaki Fred Cavayé’nin ilk uzun metrajlı filmi olmasının yanında, Guillaume Lemans‘ın da ilk senaryo deneyimi olarak göze çarpan filmde; Troy‘daki Helen olarak hatırladığımız, en son Inglourious Basterds‘da izlediğimiz Diane Kruger ve Monaco Prensesi Caroline ile 5 yıllık bir aşk serüveni yaşaması dışında daha çok Fransız filmlerinde yer aldığı için pek tanımadığımız Vincent Lindon başrolleri paylaşıyor.

Aşk Uğruna, filmin ilerideki bir sahnesiyle açılış yapıp o an için kafamızı karıştırıyor ve 3 yıl geriye giderek hikayeyi baştan alıyor. Tanık olduğumuz sahnelerden sonra acaba sorusu sürekli kafada yer aldığı için de, finale kadar sürükleyicilik özelliğini elinde tutuyor.
Çaresizliğin dibine gömülmüş insanların neler yapabileceği üzerine kafa yormaya çalışan film, her ne kadar bunu başarsa ve türlerinden biraz ayrılsa da, ağızda bıraktığı o hoş tat dışında fazla bir şey vaad etmiyor.

Hollywood’dan sıkılanların tercih etmesini tavsiye etmekle birlikte, eğer beklentiler fazla tutulmazsa sıkılmadan izlenecek bir filmle karşılaşacağınızı hatırlatırım. 7/10


Yorum Yapın

Arts Blogs