Hindistan’dan Yılın Filmi: P.K. (2014)

Hindistan sinemasına pek aşina olmasak da onlar da bizim gibi kendi yağlarında kavrulmaya çalışıp, ara-sıra da tüm dünyanın gözünden kaçmayan işlerle karşımıza çıkıyorlar. 20’den fazla dilin konuşulduğu, 1 milyardan fazla insanın yaşadığı devasa ülkede yapacağınız her ama her filmin ucunun dokunacağı bir kesim olabileceğini düşündüğünüzde her kesime birden hitap eden ve edebilecek bir iş çıkartmak da bir hayli zordur diye tahmin ediyorum. Denk geldiğimiz her yapımda dans eden insanlarla karşılaşmamız da bu dengeyi sağlamak için başvurulan bir yol mu yoksa diye düşünüyor insan elbette.

Aamir Khan… Ben kendisini 3 Idiots filminde tanıdım. Ki taraflı tarafsız herkes tarafından çok beğenilen, türünün son yıllardaki en güzel örneklerinden biriydi 3 Idiots. Anlattıkları ve hissettirdikleriyle uzun süresine rağmen sıkmadan izlettiriyordu. 2014’e geldiğimizde ise, P.K adındaki filmle karşımıza çıktı 49 yaşındaki Aamir Khan. Efendim? Evet, yanlış duymadınız. 49 yaşında bu bol kaslı abimiz.

P.K., uzaydan Hindistan’a gelen ve ayak bastığı gibi de kapkaça uğrayıp bunun akabinde ülkeye hapsolan bir adamın hikayesini anlatıyor. Ne konuşulan dilden haberdar, ne ülkedeki geleneklerden ne de bu kadar farklı hayata ve inanışlara sahip toplumun düşüncelerinden, taptıklarından, istediklerinden… Aamir Khan’ı daha önceden 3 Idiots’da izlemiştik ama bu sefer dünya dışı bir varlık modundaki karakteriyle kendisine seviye atlatıp muhteşem bir oyunculuk sergilemiş ve yazarların da becerisiyle filmin önüne geçmiş gibi bir havaya sahip. Rajkumar Hirani‘nin bir kez daha hem yönettiği hem de Abhijit Joshi ve Vidhu Vinod Chopra ile ortaklaşa yazdığı PeeKay, Hindistan sinemasının gelmiş geçmiş en çok hasılat yapan filmi olarak da tarihe geçerek 2014’e damga vurdu.

İnandıklarımız, inançlarımız, öğrendiklerimiz, gelenek ve göreneklerimiz… Hindistan gibi über kalabalık bir toplumun, her çeşitten Tanrı‘ya ev sahipliği yapan bir toplumun, cehaletin de katkısıyla doğruyu ve yanlışı ayırt etmede yaşadığı zorlukları 2,5 saate sığdırmasını bilmiş Rajkumar Hirani. Bunu hem çok çok değerli kıldığımız inançlarımızı zedelemeden yapıyor hem de bu farklılıkları tek bir ekrana sığdırıp baştan sona eleştirisel bir yaklaşım sergileyerek; hem eğlendirmede hem hüzünlendirmede muhteşem bir denge sağlayarak aldığı övgüleri sonuna kadar hakettiğini kanıtlamış.

Romantik bir sahnedeyken veya yerlere yattığınız bir sekansta bir anda oluşturulan o danslı gırgırlı müzikaller elbette bu Hint yapımında da mevcut ama yönetmen müzikal kısmını geçip anlatmak istediklerine yoğunlaştığı için karşınıza birkaç kez çıkan bu sahneler, sevilmese dahi dozu ayarında tutulduğu için keyif bile verebiliyor. Hatta bir zaman sonra gözünüze hoş geliyor ve kendi içindeki esprileriyle ayrı bir tad vermesini biliyor.

P.K bir şeyler anlatmak isteyen ve bunu çok iyi başaran filmlerden. Bu yüzdendir ki kendi ülkesinde ve başka diyarlarda epey tepki çekmiş, hatta bu muazzam film Hindistan’ın Oscar için yabancı dildeki aday adayı olmayı bile becerememiş. Bu tabii ki canını yaktığı insanlar yüzünden gibi duruyor ama sağda solda aldığı veya almadığı ödüllere takılmadan, kayıtsız şartsız bağlandığımız dinlere, daha doğrusu bu dinleri bir manada sömüren insanlara getirdiği dengeli eleştiriyi görmek için izlemek gerektiğini düşünüyorum ben. Filmin başına oturmadan önce yapmanız gereken tek şey beklentinizi düşürüp Hindistan sinemasına ait önyargılarınızı unutmak. Gerisini de Aamir Khan ve kendine has çekiciliği ve en az diğerleri kadar kaliteli oyunculuğuyla bir an olsun sizi yarı yolda bırakmayacak Anushka Sharma‘ya bırakmak. Son yılların en güzel, en değerli filmlerinden birini izleyeceğinizden hiç şüpheniz olmasın.


5 Comments

 1. dervis dedi ki:

  bunlarin baska oyunculari yokmu hep ayni oyuncular goruyorum erkeklerde.. bilgiler icin cok sagolun

 2. mustafa dedi ki:

  Gerçekten bu yılın en iyi filmleri arasında. Keyifle izleyebileceğiniz bir film

 3. tavsiye filmler dedi ki:

  Gerçekten çok kaliteli bir yapım. Zaten filmde Aamir Khan ismini görünce hemen izliyorum hepimiz. Film hakkında bir kaç kelamda ben etmiştim sitemde 🙂

 4. Film Önerileri dedi ki:

  Aamir Khan gerçekten büyük yol kat edip dikkatleri üzerine çekti. 3 İdiots’tan sonra burada da muhteşem iş çıkarmış.

 5. emre göçer dedi ki:

  olağanüstü

Yorum Yapın

Arts Blogs