Kleopatra ve amaca giden yollar

Kleopatra, aslında Makyavelizm olarak bildiğimiz siyasetin temellerini atan kişidir. Mısır kraliçesidir ve 39 yıllık bir ömür sürdü. Roma ile Mısır’ın ilişkilerini güçlü ve olumlu tutabilmek için kullandığı cinsel cazibesi, bakışları ve aklı, en sonunda intiharına sebep oldu.

Hikâyeye göre Roma’ya siyasi olarak bağlı ve bağımlı bir Mısır eyaleti oluşturmak isteyen Sezar, eyalete gider ve Kleopatra’yı görür. Güzelliğinden, bakışlarından ve bir pırlanta gibi ışıltılı cazibesinden etkilendiği Kleopatra ile meşru olmayan bir ilişki yaşayan Sezar, sonuç olarak amacına ulaştı ve Mısır’dan ülkesine dönerken Kleopatra yönetiminde, Roma’ya bağlı bir eyalet bıraktı.

Kleopatra ile Sezar’ın bu alyans takılmayan, gayrimeşru birliktelikten bir oğlu oldu. Oğlunun babasını yanında büyümesini isteyen Kleopatra, onu da yanına alarak Roma’ya gitti ancak bu durum Sezar’ın sonunu hazırladı. Brütüs’ün yani Sezar’ın manevi oğlunun da içinde olduğu bir grup Sezar’ı sırtından bıçaklayarak öldürdü. Çok meşhur “Sen de mi Brütüs?” sitem dolu sözler de Sezar’ın ölürken söylediği sözler.

Sezar’ın ardından yönetime geçen Mark Antony ile iki ülke arasında sorunları çözmek isteyen Kleopatra, bugün Mersin’in bir ilçesi olan Tarsus’ta bir araya geldiler ve aşkları da böylece başlamış oldu. Artık Roma’nın hem karada hem denizde emrinde bir Mısır ordusu vardı. Ancak Roma’da çekişmeler bitmedi ve Octavian ile Antony arasında mücadeleler başladı. Girdikleri deniz savaşını çok ağır bir şekilde kaybeden Antony, bu hezimete dayanamadı ve intihar etti. Kleopatra da bu acıya dayanamadı ve Antonius’un kadehinde kalan zehirli şarabın son yudumunu alarak intihar etti.

[Bu bir reklam yayınıdır.]

Yorum Yapın

Arts Blogs