Perfetti sconosciuti – Perfect Strangers (2016)

Gıpta ile bakıp çok çok kaliteli işler izlediğim Avrupa sinemasından ne zamandır bu kadar keyif veren ve bende tekrar izleme isteği uyandıran bir yapıma denk gelmemiştim. Hayatımızı ele geçiren telefonlar üzerinden; etrafımızdakilerle olan ilişkilerimiz ve farklı hayatlara attığımız bakış başta olmak üzere öyle dokunan ve keyif veren bir 100 dakikaya imza atmış ki Paolo Genovese, içeride-dışarıda kazandığı ödüller az bile diyorsunuz Perfect Strangers için.

Aslında filmin ele aldığı konuyu öyle birkaç satırda işlemek veya aktarmaya çalışmak yersiz. Yıllardır üzerlerine sayfalarca makaleler yazılan konuları, yönetmen Paolo Genovese, 7 arkadaş ve çok basit bir oyun üzerinden kusursuz bir şekilde işlemiş, bize de izlemek düşmüş. Giuseppe Battiston, Anna Foglietta, Marco Giallini, Edoardo Leo, Valerio Mastandrea, Alba Rohrwacher ve Kasia Smutniak, evli, yıllardır birbirini tanıyan 7 arkadaşı canlandırıyor. Bir akşam yemeğinde, “Hadi telefonları ortaya koyalım ve gelen tüm mesaj veya aramaları hepimiz görelim!” şeklinde bir oyuna başlayıp, keyifli başlayan geceyi kendileri adına cehenneme, ama seyirci adına da festivale çeviriyorlar.

Tek mekanda geçen filmler her daim ilgimi çekmiştir. Zaman zaman gerilim, ama en çok da salt diyalog üzerinden eleştiri. Perfect Strangers bir yandan çok çok iyi eleştiriyor, bir yandan deliler gibi güldürüyor, bir yandan da hayatımızı, kararlarımızı, paylaştıklarımızı, hissettiklerimizi ve düşündüklerimizi muazzam şekilde sorguluyor. Ve bunu da ortaya attığı “birbirine” Kusursuz Yabancı 7 karakter üzerinden tam kıvamında gerçekleştiriyor.

Nasıl mutlu oluyoruz? Neleri görmezden geliyoruz? Neleri saklıyoruz? Neleri saklamak zorunda kalıyoruz? İnandıklarımız, hissettiklerimiz, istediklerimiz, insan profillerine bakışımız ve en önemlisi de sırlarımız ve onların hayatımızda açabilecekleri tahribatlar. Diyaloğu bol, tek mekan, gizemse gizem, mesajsa mesaj. Bazı filmleri izlemeden geçmemek gerekiyor. 2016 İtalyan yapımı Perfetti sconosciuti de onlardan biri.


6 Comments

 1. pascal dedi ki:

  üstat gerçekten önerdiğin hiçbir film kötü çıkmadı criticker’dan da takip ediyorum seni sakın ola hiçbir yere kaybolma.
  iyi seyirler =)

  • SirEvo dedi ki:

   Sağ ol hocam, demek ki zevklerimiz ortak. Criticker dışında twitter’a da beklerim muhabbete.

 2. ff dedi ki:

  tavsiye için teşekkürler şimdi bitirdim çok gzl bir fimdi

 3. emremj dedi ki:

  filmi izlerken kendimle gurur duydum. ilk iş eşime izleteceğim , ne kadar şanslı olduğunu görsün diye 🙂 teşekkürler..

Yorum Yapın

Arts Blogs