Percy Jackson: The Lightning Thief (2010)

İddialı afişi, upuzun ismi ve potansiyelli konusuyla Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief, 2010’un kendisinden bir şeyler beklenip de bu beklentinin çok altında bir performans sergileyen filmlerinden.

Richard Russell “Rick” Riordan, Jr.’ın 5 romanlık serisinin ilk halkası olan The Lightning Thief’ten sinemaya uyarlanan filmde tanıdık yüzlere rastlayabilirsiniz. Pierce Brosnan, Sean Bean, Uma Thurman gibi yıldızları kadrosunda barındıran yapımın başrolünde ise Kelebek Etkisi‘ndeki Evan (Ashton Kutcher)’ın 7 yaşındakini halini canlandıran, son birkaç yıldır da iyice göz önüne çıkmaya başlayan Logan Lerman yer alıyor. White Collar’ın kaçak kızı Kate’i canlandıran Alexandra Daddario ile 2001’den beri kamera karşısında olan Brandon T. Jackson da film boyunca ona eşlik eden isimler. Harry Potter 1 ve 2‘nin yönetmeni Chris Columbus‘un yönettiği filmin sinemaya uyarlamasını da 2002 yapımı Scooby-Doo’yu yazanlardan biri olan Craig Titley yapmış.

Yunan Tanrıları’nın aralarındaki hesaplaşmayı işlemeye çalışan film için 98 milyon dolar harcanmış ve 220 milyon dolar da hasılat elde edilmiş ama adı gibi uzun olan 2 saatlik süresinin sonunda size kalan koca bir sıfır ne yazık ki. Ne efektleri açısından bir etkileyicilik var, ne konunun işlenişi ne de başroldeki elemanların oyunculukları açısından…

Aslında Tanrılar falan hani güzel bir şeyler ortaya çıkabilir ama 2010’un balonu olmaktan öteye geçememiş Percy Jackson. Uma Thurman ve Sean Bean’in hatrına 6/10 veriyorum ama fazla vaktiniz yoksa pek elleşmeyin derim.

Yorum Yapın

Arts Blogs