Para Avcısı – The Wolf of Wall Street (2013)

Fakir bir aileden Wall Street’in kucağına düşen Jordan Belfort zekasını zamanla o kadar iyi kullanır ki kısa sürede milyon dolarla oynamaya başlar. Ancak hırsına yenik düştüğü her yeni gün milyonlardan da o kadar uzaklaşacaktır.

Martin Scorsese ustanın sazı eline aldığı film, 1988-1996 yılları arasında hisse senetleri üzerinden köşeyi dönen broker Belfort‘un gerçek hikayesini anlatıyor. Belfort’un bizzat yazdığı aynı adlı kitaptan sinemaya uyarlanan filmin senaryosunu ise HBO’nun son dönem favorisi Boardwalk Empire’ın yaratıcısı Terence Winter kaleme aldı.

Sinemada veya evde hiç farketmez, bir filmin süresi 180 dakika ise kafalarda mutlaka soru işareti çıkar. 3 saat boyunca hiç sıkılmadan beyaz perdeye konsantre olmak ne kadar zorsa, DiCaprio‘nun başını çektiği ekip de bunu bir o kadar kolay hale getirmiş. DiCaprio ve Jonah Hill’e adaylık getiren oyunculukları, Matthew McConaughey’in seyircilere merhaba diyen açılışı ve say say bitiremeyeceğim kadrosuyla kallavi olmayan ama izlemeye doyamayacağımız bir cast oluşturmuş Scorsese ile yardımcıları ve komedi unsuru bol hikayenin de eğlendirmesiyle 180 dakika kısalıvermiş.

Hemen belirteyim, film son dönemde izlediğim en çok açık sahneye sahip olabilir. En uç noktaya gitmişler, 180 dakika boyunca inanılmaz bir çıplaklık sizi bekliyor. Bunun yanında bol bol küfür ve uyuşturucu kullanımı da cabası. Ama o kadar devasa rakamlar dönüyor ki Stratton Oakmont‘un kasasında, kısa sürede o kadar çok paralar kazanılıyor ki, bundan daha az bir “uçuklukla” taşınmış olsa ekrana bu kadar keyif vereceğini düşünmüyorum.

Oyunculuklar gerçekten kaliteli. Jonah Hill dahil bütün yardımcı kadro gayet iyi oynamış. Ama DiCaprio’nun izlediğim en iyi performanslarından biriydi sanırım. Dallas Buyers Club‘daki Matthew McConaughey’le aynı seneye denk gelmeleri şanssızlık olsa da DiCaprio’yu ilk defa bu kadar tuttum diyebilirim. Gerçi aman aman sahneler yoktu ama Jordan Belfort tiplemesini de daha iyi canlandıramazlar sanırım. DiCaprio gerçekten Oscarlık oynamış. Tabii filmin başındaki McConaughey’i yine bir kenara ayıralım, adam resmen altın çağını yaşıyor. İzlemeye doyamıyorsunuz.

Jordan Belfort’un yazdığı kitabı okumadım hatta bu filme kadar haberim dahi yoktu ama adamlar neler yaşamış yahu? diyor insan filmi izlerken. Hani ortalığın altını üstünü getirmek tabiri vardır ya, bunun argolu halini yapmışlar ve doymamışlar resmen.

Film bir karakterin hayatına ışık tutarken, sadece hırs ve zekayla nerelere gelinebileceğini de gösteriyor. İnsanları etkileme, olmayan bir şeyi satma kabiliyetiyle bir anda kendini farklı bir hayatta bulan Belfort’un bir türlü frene basamayışı da insanoğlunun aç gözlüğünü net bir şekilde gösteriyor.

Şimdiye dek Altın Küre’den DiCaprio’ya bir ödül çıkartan filmin toplamda 17 ödülü ve 5 tanesi Oscar olmak üzere (En İyi Film, Yönetmen, Uyarlama Senaryo, Aktör, Yardımcı Aktör) 55 adaylığı mevcut. 1 Oscarı olsa da adaylığa doymayan (12 adaylık) Scorsese’ye Oscar gelir mi söylemek güç fakat 3 saat boyunca hiç sıkmayan senaryosuyla Uyarlama Senaryo kategorisinde güçlü bir yeri olduğunu söyleyebiliriz.

Uzun süresini ve aldığım keyfi düşündüğümde Para Avcısı her açıdan başarılı. Ancak aday olduğu dallar o kadar güçlü rakiplere sahip ki işi de bir hayli zor. Siz hiçbirine takılmayın, 180 dakikanın keyfini çıkartın.


Yorum Yapın

Arts Blogs