Oscar’ı Oylayanlar YAŞLI, BEYAZ ve ERKEK

Hep merak etmişimdir kim bu Oscar’a yön veren abiler diye. Sonuçta her yıl sürüyle film izliyoruz ama aralarından birkaçı ön plana çıkartılıp ödüle layık görülüyor. Tabii bu filmleri izleyip seçen bir ekip var. Kimdir bu ekip diye soracak olursanız, garip bir istatistik mevcut.

Oscar oylayıcılarının toplam rakamı 5765. Ve yaş ortalamaları da 62. Aynen düşündüğünüz gibi, kılları ağarmış koca koca amca ve teyzeler yön veriyor Hollywood sinemasına. 60 yaş üstü kartı olup olmadığından şüphelendiğimiz bu yaşlılarımızın %77‘si, yani 3/4 gibi büyük çoğunluğunu erkekler oluştururken, bayanlara da %23‘lük bir söz hakkı kalmış.

%94‘ünü beyazların oluşturduğu ekipte siyahlar yine dışlanmış gibi duruyor, çünkü sadece %2‘si siyahlardan oluşturuyor. Latinler %2‘yi bile bulamamış.

Yaş ortalaması 62 de, hiç mi genç yok diyeceksiniz. Olmaz mı? 40 yaşının altında %2’lik bir kesim var. Evet 5765 kişi arasından anca 110-120 tane 40 yaşının altında insan var.

Oylayan ekipte hiç mi Oscar kazanan yok acaba diye merak edecek olursanız, onu da cevaplamışlar. %14’ü Oscar sahibiyken, %19’u aday olmuş ama kazanamamış. %64 ise kıyısından köşesinden geçememiş.Kalan %3’ün ne yaptığı bilinmiyor.

L.A Times’da daha detaylı bir şekilde okumak isterseniz, buyurun. İstatistikler böyleyken, her yıl beğendiğiniz, deliler gibi taptığınız sürüyle filmin karavana oynaması gayet doğal diye düşünüyorum. Resmen kuşak farkı var arada. O yüzden şu Oscar almış, bu alamamış hiç kasmaya gerek yok.

Bu arada Oscar demişken The Artist dışında bütün adayları izledim. 2011 resmen kısır geçmiş. Ne ön plana çıkan bir film ne tapılası bir oyunculuk var. En azından adaylar arasındaki durum bu. The Artist’ten umutluyum işte o kadar. Ama şu Warrior denen güzelim film niye yok adaylar arasında onu merak etmedim değil hani…


Yorum Yapın

Arts Blogs