Oscar’da değişiklikler…


Oscar adayları 82 yıldır yarışıyor o heykelciği almak için. Ki eğer oyuncuysanız, yönetmenseniz, senaristseniz, efektçiyseniz (bkz. 2012) yani bu işe emek verip ortaya bir şeyler çıkartıyorsanız, bu işin en tepe noktası olarak görülen Oscar için de çabalamıyor olmanız imkansız.

2010’da 82.si düzenlenecek Akademi Ödülleri’nin Oscar kategorilerinde ufak değişiklikler olmuş. Ufak diyorum ama aslında büyük de. Mesela “En İyi Film” adayı için yarışan 5 film yerine bu sene 10 film olacakmış. Hatta kulaktan kulağa dolaşan bilgilerden biri de bu 10 filmin belirlendiği;
“The Hurt Locker”, “Invictus”, “The Lovely Bones”, “Precious”, “Up in the Air”, ”Inglourious Basterds”, “A Serious Man”, “An Education”, “A Single Man” ve “Nine”
Şu 10 filmden hiçbirini izlememiş olmam da benim odunluğum mu artık bilemiyorum tabii…


En İyi Animasyon adayları da 3’ten 5’e çıkmış ama 3’ten 33’e de çıksa kazanan belli bana göre; UP. Ondan iyisini izlemedim bu sene.

Diğer bir olay ise, bu yıl olmasa da ertesi yıl düzenlenecek Oscar töreninde “En İyi Yönetmen”, “En İyi Erkek Oyuncu” ve “En İyi Kadın Oyuncu” dallarında yarışacak 5 aday yerine 10 aday olmasının çalışmalarına başlandığı. Bunların sebebi de yine aynı; ekstra mücadele, daha az eleştiri.
Bu arada adaylar 2 Şubat 2010’da açıklanıyor.


3 Comments

 1. csyasoo dedi ki:

  >10 filmden sadece Tarantino'nunkini izledim.Bana göre bu sene Tarantino'ya verebilerler gibi.Martin Scorsese'ye yaptıklarını yapacaklar sanki.

 2. Kasux dedi ki:

  >Inglourious Basterds bnece arasında en iyisi gibi nine'da olabilir ama yinede kesinlikle q kazansın o bunu çok hakediyor:)

 3. SirEvo dedi ki:

  >Inglourious Basterds duruyor hala izlemedim. Son 1 haftadır sadece 1 tane film izledim galiba, o da Moon. Bu aralar bi' isteksizlik var içimde nedense.
  Q kazanmış yahu 95'te Pulp Fiction'la, ne yapcak daha Oscarı. 😀
  Ama film baya iyi diyolar, çok merak ediyorum ben de.. :((

Yorum Yapın

Arts Blogs