Oscar Tahminleri / 2014

Bir sene daha buhar olup uçtu. 2 Mart’ı 3 Mart’a bağlayan gece yine sabahlayıp Akademi’nin yumurtladıklarını izleyeceğiz. 2013’e dair çok fazla film izleme imkanı bulamasam da Oscar adaylarını izlemek için biraz fazla efor sarfettiğim doğrudur. Akademi yumurtlar da ben yumurtlamaz mıyım? Hiç kaçırmam diyerek adaylara şöyle bir gözatayım istedim. Ben bu kadar yazı okuyamam, hangisi kazanmalı hangisi kazanır diyorsanız en sona zıplayıp geçtiğim özeti görebilirsiniz.

En İyi Film
American Hustle
Captain Phillips
Dallas Buyers Club
Gravity
Her
Nebraska
Philomena
12 Years a Slave
The Wolf of Wall Street

Kazanmalı: Her
Kazanır: 12 Years a Slave
Şaşırmam: Gravity
Ayıp olmuş: Rush

Bazı kategorilerdeki tüm adayları izleme şansım olmasa da En İyi Film adaylarını es geçmek olmazdı (Philomena kusura bakmasın). Kendi puanlamama göre elbette Her en başta yer alıyor. Az ama öz film çeken Jonze‘un Her’ü bana kalırsa senenin en iyi işi. Ne kadar ödül alırsa da o kadar sevineceğim. O yüzden bu yılki törende kişisel favorim Her. Ancak Akademi’nin ne yapacağını kestirmek zor. Özellikle bu seneki adaylar arasında (neredeyse tüm kategorilerde) güzel bir çekişme olacak. Elbette Rush gibi es geçilen adaylar da var ama 12 Years a Slave bu yıl o kadar çok ön plana çıkınca ve de işlediği tema itibariyle kazanır diye düşünüyorum. Bir de bizi uzaya götüren Gravity var, İngiliz filmi olması dolayısıyla BAFTA’yı aldı ama Oscar’da da şansı bir hayli yüksek. Alırsa şaşırmam.

Kalan adaylar için de kısa bir yorum yapacak olursam American Hustle sadece oyunculuklarıyla ön plana çıkmış. Hikaye baştan sona overrated. Captain Phillips zaten Barkhad Abdi faktörü dışında baştan sona propaganda maksatlı olduğu için gözümde sıfır. Dallas Buyers Club, her şeyiyle senenin en iyi birkaç filminden. Aldığı her ödülde ekstra sevineceğimi belirteyim. Bu kategoride işi zor olsa da destekliyorum. Nebraska‘nın işi zor, Wolf of Wall Street ise keyfiyle renk kattı, fazlası yok.

En İyi Yönetmen
David O. Russell ~ American Hustle
Alfonso Cuaron ~ Gravity
Alexander Payne ~ Nebraska
Steve Mcqueen ~ 12 Years A Slave
Martin Scorsese ~ The Wolf Of Wall Street

Kazanmalı ve Kazanır: Alfonso Cuaron ~ Gravity
Şaşırmam: Steve Mcqueen ~ 12 Years A Slave
Ayıp olmuş: Spike Jonze ~ Her

Bu kategoride nasıl bir seçim yapacaklar öncelikle Akademi’ye şans diliyorum. Cidden çok ama çok zor. Adaylar arasında Jonze olmadığı için itibar da etmiyorum verecekleri ödüle. Benim nazarımda Her bu ödülü de almalıydı. Fakat adaylar arasından seçecek olursam Gravity‘deki deneyim ile Alfonso Cuaron götürmeli ve götürecek de. Şu resimdeki detay bile ne demek istediğimi anlatır aslında. Kowalski’nin suratından yansıyan kamera arkası ekibi bile uzay moduna sokmuşlar, ki film de gerçekten insanı uzayda hissettiriyordu (defalarca çıktığımdan). 12 Years a Slave bugüne kadar çok fazla ödül kazansa da major ödüllerde havasını aldı, geri planda kaldı. Gravity kazanmalı ve kazanır diyorum.

En İyi Erkek Oyuncu
Christian Bale ~ American Hustle
Bruce Dern ~ Nebraska
Leonardo DiCaprio ~ The Wolf Of Wall Street
Chiwetel Ejiofor ~ 12 Years A Slave
Matthew McConaughey ~ Dallas Buyers Club

Kazanmalı ve Kazanır: Matthew McConaughey
Şaşırmam: Leonardo DiCaprio
Ayıp olmuş: Joaquin Phoenix ~ Her

Altın Küre’de McConaughey, BAFTA’da Chiwetel Ejiofor aldı. McConaughey altın çağını yaşıyor ve bu sene hangi filmde karşıma çıktıysa her seferinde etkilemeyi başardı. True Detective’de ayrı, Para Avcısı’nda ayrı, Dallas’da ayrı. Kesinlikle almalı. Ama benim için yıllardır pek bir şey vaad etmese de büyük bir kitle tarafından Oscar alması gerektiği düşünülen DiCaprio da ciddi bir rakip. Kazanırsa da şaşırmayacağım. Üzülür müyüm? Bilemiyorum, cidden iyi oynamış. İzlediğim en iyi DiCaprio performanslarından biri hatta. Ama McConaughey kadar iyi değil. Joaquin Phoenix? Çok büyük ayıp etmişler çok. De Niro çakması tiplemesiyle Christian Bale’dan kat kat iyi oynamış Phoenix ama Akademi işte, her yıl bir şekilde saçmalamayı başarıyorlar.

En İyi Kadın Oyuncu
Amy Adams ~ American Hustle
Cate Blanchett ~ Blue Jasmine
Sandra Bullock ~ Gravity
Judi Dench ~ Philomena
Merly Streep ~ August: Osage County

Kazanmalı ve Kazanır: Cate Blanchett
Şaşırmam: Merly Streep

Muhtemelen ilk açıklanacak ödüllerden. Tabii Merly Streep ablamıza bir kıyak daha geçmeyeceklerse. Çünkü oynadığı her filmi sevdiren Streep’i Akademi de çok seviyor, elini boş göndermiyor. Ama Cate Blanchett yani. Ayıp olur. Blue Jasmine’deki performansı neydi öyle? Şapka çıkarttım, önünde eğildim, ayakta alkışladım. Son 10 yılın en iyi kadın oyuncu performanslarından biridir belki de. Not: Philomena ve August: Osage County’i izleyemedim.

En İyi Orijinal Senaryo
American Hustle
Blue Jasmine
Dallas Buyers Club
Her
Nebraska

Kazanmalı ve Kazanır: Her
Şaşırmam: Dallas Buyers Club
Ayıp olmuş: Rush

Bu yıl senaryo bazında beni en etkileyen film Her oldu. Bu kategorinin de rakipsiz favorisi benim gözümde. Altın Küre’den Senaryo ödülünü çıkartan Her, BAFTA’da ise American Hustle’a kaybetti. Hangi aklın ürünüydü öyle bir filme bu ödülü vermek bilemiyorum ama İngilizler’in sağı solu belli olmuyor işte. Ayrıca Dallas Buyers Club da, şaşırmam değil de “alsa üzülmem” modundakilerden. Hikaye cidden etkileyiciydi. Ama Her’den başkasına gitmemeli ya. Büyük kavga çıkartırım. Ha bir de es geçilen Rush var ki, kabul edilebilir gibi değil. Blue Jasmine’in kontenjanını doldurabilirmiş.

En İyi Uyarlama Senaryo
Before Midnight
Captain Phillips
Philomena
12 Years A Slave
The Wolf Of Wall Street

Kazanmalı ve Kazanır: 12 Years a Slave
Şaşırmam: The Wolf of Wall Street

Before Midnight ve Philomena’yı izlemediğimi düşündüğümüzde bu kategoride ahkam kesmek ne kadar doğru olur bilemiyorum ama 9 adaylı 12 Yıllık Esaret eli boş dönmeyecekse Senaryo’yu cebine atmıştır. Almasını istiyorum da diyebilirim. İzlerken gerçekten etkilendim, hani izlediğim uyarlama senaryolar arasında en iyilerden biriydi diyebilirim. O yüzden almasını da istiyorum ama Terence Winter’ın yazdığı Wolf of Wall Street de sürpriz yaparsa şaşırmam. Hele bir de Captain Phillips‘e verecek olurlarsa ağır saçmalarlar. Affetmem.

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
Barkhad Abdi ~ Captain Phillips
Bradley Cooper ~ American Hustle
Michael Fassbender ~ 12 Years A Slave
Jonah Hill ~ The Wolf Of Wall Street
Jared Leto ~ Dallas Buyers Club

Kazanmalı ve Kazanır: Jared Leto
Şaşırmam: Cooper hariç hepsi 🙂
Ayıp olmuş: Daniel Brühl ~ Rush

Evet, benim için en zor dallardan biri. İzlediğim 5 adayın performansı da birbirine yakın. Gerçi McConaughey-Leto ikilisi bana kalırsa çifte sevinç yaşamalılar ama diğer adaylar da o kadar kuvvetli ki insan ne diyeceğini şaşırıyor. İçimden Leto geçiyor, çünkü 4 yıl aradan sonra böyle bir performansla geri dönüş yapmak büyük ayrıcalık. Ama diğer taraftan Fassbender olsun, Jonah Hill olsun, ilk defa kamera karşısına geçen Barkhad Abdi olsun çok iyi oynamışlar. Cooper haricindekiler her türlü şanslı, özellikle Abdi bir adım önde hepsinden. Canımı tek sıkan bu yıl görmezden gelinen Rush filminin yine görmezden gelinen tebrik edilesi adamı Daniel Brühl. Çok çok iyi oynamış o da. Yaşamış resmen. Eğer Cooper’ın yerinde olsaydı Leto’yla arasında seçim yapamazdım muhtemelen. Ancak Leto kazanacak.

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
Sally Hawkins ~ Blue Jasmine
Jennifer Lawrence ~ American Hustle
Lupita Nyong’o ~ 12 Years A Slave
Julia Roberts ~ August: Osage County
June Squibb ~ Nebraska

Kazanmalı ve Kazanır: Jennifer Lawrence
Şaşırmam: Lupita Nyong’o

Lawrence. 2010 yapımı Winter’s Bone ile girdi hayatımıza, 3 adaylığı var, 23 yaşında. İkinci kez kazanacak gibi duruyor Oscarı ve önünde belki de Meryl Streep’den bile daha parlak bir kariyer var. Şimdilik çok iyi değerlendiriyor gibi, böyle de devam ederse “parladığı filmi yarıda bırakmıştım” diye artizlik yaparım torunlarıma. Cidden öyle, sıkılıp yarıda bırakmıştım Winter’s Bone’u. Ama o kendini geliştirmeye devam ediyor. Rakibi yok. Gerçi 12 Years a Slave’deki performansıyla epey bir ödül kazanan Lupita‘nın adı çokça geçiyor ama benim izlediğim filmde öyle bir performans yoktu. Belki de ben anlamıyorumdur, bilinmez. Alırsa o yüzden şaşırmayacağım yani, çok iyi oynadığı için değil. Yanlış anlaşılmasın.

Kalan kategoriler için uzun uzun yazmak yerine kısa kısa yorum yapayım istedim.

  • Yabancı film adaylarından Hunt, Great Beauty ve Broken Circle Breakdown‘u izledim. Benim favorim kesinlikle Jagten, yani The Hunt. The Great Beauty için mutlaka kazanacak diyorlar, kazansın da, çoğu yönden büyük şeyler anlatıyor olabilir ama ben The Hunt’tan aldıklarımı alamadım, özür dilerim.
  • Animasyon adaylarından sadece Çılgın Hırsızlar 2’yi izledim, Frozen favori gösteriliyor. Ben de Frozen kazanır diyorum, tamamen kamuoyunun ortak görüşüne dayanarak.
  • Görüntü yönetmenliği adaylarından Gravity, Nebraska ve Prisoners’ı görme şansım oldu. Yönetmen’i alacak Gravity‘e kazanır ve kazanmalı diyorum. Kalan iki film daha iyiyse günah benden gitti.
  • Kurgu adayları arasında, BAFTA’da kazanan Rush’ı görememek üzücü. Kalanlar arasından bir tane seçmek de zor fakat Gravity bu dalda da bir adım önde benim gözümde. Kazanır ve kazanmalı diyorum.
  • Sanat Yönetimi (Prodüksiyon Tasarımı) ve Kostüm Tasarımı için kazanmalı ve kazanır adayım The Great Gatsby. Filmi genel manada yetersiz bulsam da prodüksiyon ve kostüm açısından bir hayli tatmin etti diyebilirim.
  • Makyaj adayı 3 tane, sadece Dallas Buyers Club‘ı izledim ama o inanılmaz kilolar veren iki aktörü dşündüğümde cart diye kazanmalı ve kazanır diyorum.
  • Bu yıl izlediğim en iyi görsel efekt abartısız Gravity‘de idi. Kendimi uzayda hissettim resmen. Ses Kurgusu ve Ses Miksajı‘nı da katıp açık ara kazanmalı ve kazanır diyorum.
  • Orijinal Şarkı, Özgün Müzik ve Belgesel dallarında adayların büyük bir çoğunluğunu izleme şansım olmadığı için yorum yapmaktan kaçınıyorum. Bunları da hakedenler kazansın madem.

Son haliyle Gravity’e 6 Oscar çıktı benden (teknik dallarla beraber). Elbette bunlar tamamen kişisel favorilerim. Adayların hepsini izleyemediğim için bazı kategorileri es geçmek durumunda kaldım. Yılın en iyi filmi Her’e ancak Senaryo ödülü kalacak gibi. 100’den fazla ödül ve adaylığı bulunan 12 Years a Slave de En İyi Film heykelciğini götürüp adil bir paylaşımla noktayı koyacak. Toparlamak adına Kazanmalı ve Kazanır adaylarımı aşağıda özetledim. Unutmadan; tören Digitürk’ten yayınlanacak haberiniz olsun.

mavi yasemin cateEn İyi Film: 12 Years a Slave (Kazanır) / Her (Kazanmalı)
En İyi Yönetmen: Alfonso Cuarón
En İyi Erkek Oyuncu: Matthew McConaughey
En İyi Kadın Oyuncu: Cate Blanchett
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Jared Leto
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Jennifer Lawrence
En İyi Özgün Senaryo: Her
En İyi Uyarlama Senaryo: 12 Years a Slave
Yabancı Dilde En İyi Film: The Great Beauty (Kazanır) / The Hunt (Kazanmalı)
En İyi Özgün Müzik: Gravity
En İyi Görüntü Yönetimi: Gravity
En İyi Kurgu: Gravity
En İyi Ses: Gravity
En İyi Animasyon: Frozen
En İyi Görsel Efekt: Gravity
En İyi Makyaj & Saç: Dallas Buyers Club
En İyi Prodüksiyon Tasarımı: The Great Gatsby
En İyi Kostüm Tasarımı: The Great Gatsby


Trackbacks for this post

  1. […] tahmin yaptığım için pek bir artizlik yapma şansım olmasa da Lupita’nınki hariç kalan 16 “kazanır” tahminim tamamen doğru. Kısa […]

Yorum Yapın

Arts Blogs