Oscar Tahminleri [2010]

< kez verilecek Oscarlar için Tv başına saat 3'te geçeceğiz. Cbnc-e ve Ntv'den canlı aktarılacak yayın öncesi bir de kırmızı halı muhabbeti var. Onu da izlemek isterseniz saat 1'den itibaren ekranlarınızın başında olun. Tabii yarın okul, iş gibi durumları olanlar artık yarın öğrenecek heykelciklerin kime nasıl gittiğini... Alttaki yazıyı Oscar adayları açıklandığında, adaylarla beraber yazmıştım. O zamandan bu zamana ne kadar Oscar adayı film izlediğimi bilemiyorum, çok azdır belki ama hani buraya bakıp da Oscar’a kaçacak olan varsa son tahminleri alıyoruz. Aslında tahminden çok, izleyip de beğendiğim ve almasını isteyeceğim filmler desek daha doğru olur…

Bu arada 23:00 itibariyle NTV’de Oscar özel programı başladı. Güzel detaylar var, kaçırmayın.

En İyi Film


Akademi, adayları 5 iken 10’a çıkardı bu sene bildiğiniz gibi. Yani normale oranla 2 kat aday var. Seçmek gerçekten imkansıza yakın. Onlar nasıl seçecekler bilmiyorum ama ben The Hurt Locker‘ı izleyip beğenmeyen biri olarak onu en başta eliyorum. Kalan 9 filmden 5’ini de izlememişim. Ne desem boş yani. Ben seçecek olsam Animasyon dalında ödül alacak Up’a verirdim belki. Gerçekten etkilemişti beni. Ama bu ve birçok dalda, ödüller Amerikan askerlerinin Irak’taki bir bomba imha timine bakış atan The Hurt Locker’a giderse de hiç şaşırmam. Aynı diğer aday olduğu dallarda ödül kazanırsa şaşırmayacağım gibi. Amerikan propagandası yap, sonra arkana yaslan. Up ne alaka derseniz de, şu izlediklerimden seçmeye kalksam yine hüsran olur. Vallaha 2 arada 1 derede kaldım. Avatar mı desem acaba?
Update: Precious‘ı izledikten sonra bakış açım değişti çoğu dalda. Onlardan biri de bu. En İyi Film Oscarımı Precious’a veriyorum.

En İyi Yönetmen


10 filmden sonra seçmek daha kolay oluyor tabii ki. Bu dalda izlememiş de olsam favorim Avatar’ın yönetmeni James Cameron. Ben zaten görselliğe hayran, 2012’ye 8 vermiş bir insanım. Bu filmdeki görselliğin de ne derece olduğunu tahmin etmeye çalışsam da beynimi o kadar çalıştıramıyorum. Beni hayli hayli aşacağından emin olduğum için (en kısa sürede de izlerim zaten) oyum Cameron’a.
Update: İzlerim demişim ama hâlâ izlemedim Avatar’ı ve şu an itibariyle almasını da istemiyorum. The Hurt Locker her ne kadar yapımcısının ihanetine uğrasa da, yaptığı Amerikan propagandası yüzünden ödül alırsa şaşırmayacaklarım arasında. Hala net bir sonuç yok benim açımdan. NTV’nin Oscar ödüllü yarışmasında Kathryn Bigelow‘a verdim oyumu. Umarım o kazanır da ucu bana da dokunur. 🙂

En İyi Erkek Oyuncu

Gönlüm Morgan Freeman’dan yana olsa da, aralarında izlediğim tek film The Hurt Locker olsa da, Altın Küre’nin kazananı Jeff Bridges bir adım önde gibi geliyor.
Update: Okuduğum tahminlerin çoğunda Jeff Bridges hâlâ önde ve filmini izlemesem de benim de sempatimi kazandı. Hadi bakalım Jeff…

En İyi Kadın Oyuncu

Hiçbirini izlemediğim bir dal daha. Çok övülen Sandra Bullock’un almasını isterim ama Meryl Streep’e 100. kez ödül verirlerse de hiç şaşırmam. Abone olmuş kadın resmen. Her sene alıyor, bi’de pişkin pişkin seviniyor.
Update: Precious’ı izledikten sonra yazmıştım, açık ara favorimdir Gabourey Sidibe. Gerçi Sandra Bullock’un The Blind Side’daki performansını izleme şansım olmadı ama dün aldığı Ahududu ödülünden sonra şansının birazcık daha azaldığını düşünüyorum. Oynadığı ilk filmle Gabourey’e ödülü vermelerini de çok istiyorum.

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

Yoruma pek gerek yok. Waltz’u izledikten sonra “bu adamın alma şansı yok” diyebilecek birine rast gelmedim. Zaten Basterds’ın da epey bi’ önüne geçti. Açık ara Waltz.
Update: Waltz ayakta alkışlanır. 🙂

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

Hiçbirini izlemediğim bir dal daha. Penelope Cruz’un almasını isterim. Çekici bir kadın, aksan süper, rolü de çok iyi diyorlar zaten. Alırsa sevinirim.
Update: Precious’ı izledikten sonra durum değişti tabii. Mo’Nique çok iyi oynamış. Favorimdir kendisi.

En İyi Animasyon

Waltz’dan sonra yorumsuz bir tane daha. Up elini kolunu sallayarak alacaktır.
Update: %100 Up’a gidecek bir Oscar. Uçarı kaçarı yok. 🙂

En İyi Orijinal Senaryo

Inglourious Basterds diyorum. Adam bambaşka bir bakış açısı getirdi Nazilere. Hurt Locker falan hikaye kalmalı bu konuda bu filmin yanında. QT’yi gıdım sevmem, nefret de etmem ama harcanan emek ortada. Inglourious Basterds alırsa sevinirim.

En İyi Uyarlama Senaryo

District 9’un almasını isteyeceğim bir dal. Senaryosu açısından acayip beğenmiştim filmi. Umarım alır.

En İyi Yabancı Film

İzlemediğim 5 film daha. Yorum yapamıyorum ne yazık ki. Umarım hakeden kazanır.
Update: Hâlâ izlemedim hiçbirini ama Almanya’dan yarışan Das weisse Band alacak gibi bir his var içimde.

En İyi Görüntü Yönetmeni

Avatar alır diye tahmin ediyorum. İzlemedim ama, ne bileyim içimden o alacakmış gibi geçiyor.

En İyi Sanat Yönetmeni

Bu konuda pek bilgim yok. Hani diğerlerinde var mı diye sorsanız da apışıp kalırım ama Sanat Yönetmeni ne kardeşim? 😀

En İyi Kostüm

İzlemedim bir 5’li daha. Yahu ben bu sene hiç mi film izlemedim yoksa bu filmler hep geç mi çıktı? HD’leri düşmeyen çok film var sahi. Kostümleri görsem bir yorum yapardım ama…
Update: Coco Before Chanel için iyi diyorlar. Audrey de var içinde. Alır umarım.

En İyi Belgesel

Belgesel izlemeyi çok severim ama TV’de. PC’de tonla belgesel olsa da hiç açıp izlemiyorum. Hakedenin almasını isteyeceğim bir dal daha.
Update: The Cove çok övüldü. İndirdim hatta ama izleme şansım olmadı. Bir adım önde gibi olsa da herbiri seçilebilir. 🙂


7 Comments

 1. tyler78 dedi ki:

  >Bana en iyi filmi Hurt Locker'a, en iyi yönetmeni Cameron'a vereceklermiş gibi geliyor. Veya Hurt Locker Slumdog gibi patlama yapar.

  Sandra Bullock'un ödül almasına ise kesin gözüyle bakıyorum. Ama Sidibe'nin almasına da sevinirim. Diğer ödüllerde aynı düşünüyoruz.

 2. Great White dedi ki:

  >Evet, Waltz fotosu benim posttakiğyle gzel denk gelmiş..

  Aslına bakarsak Jeff fotosu da denk gelecekmiş ama ben son anda afiş yerine filmden bir caps koymayı tercih edince orada ayrılmışız:)

  Amerika' nın şoven ruhlu cahil cühela redneck tayfasını kıtalararası işgale özendiren Hurt Locker' ın hiçbir ödül alamaması dileğiyle, rast gele diyelim:)

 3. SirEvo dedi ki:

  >The Hurt Locker beni de sıkım sıkım sıkmıştı 😀 Cidden, propagandadan başka hiçbir şey yoktu. Sanarsın Irak'a giden Amerikan askerleri Irak halkının kan kardeşi olmuş falan. Almasını genel manada hiç istemesem de, eğer alırsa şaşırmayacağım ve büyük ölçüde güzel ödüller kazanacağım. 😀

 4. wimparella dedi ki:

  >en iyi film avatar ,en iyi animasyon up ,en iyi yönetmen james cameron, en iyi yabancı film das weisse band ,en iyi görüntü yönetmeni de avatar a gider:D

 5. Syhn dedi ki:

  >en i filme avatara yönetmende kathy e verdim oyu 🙂
  özgün senaryoda da saysuzla çetesi alacaktır bence. waltz a ise kesin gözüyle bakıyorum 😀
  neyse,
  umarım tahminlerim doğru çıkar ve ntv nin ödüllü yarışmasınıda ben kazanırım 😀

 6. ealturk dedi ki:

  >district 9 varken başka bir filme elim kaymıyor.esas rekabet yabancı filmlerde olucak.yabancı filmlerdeki adaylar görsellik dısında her anlamda hollywood yapımlarından önde.Haneke ve district 9 kazansın oscarlara sempati duyalım.

 7. SirEvo dedi ki:

  >23:00 itibariyle NTV'de Oscar Özel programı başladı, bilginize. 🙂

Yorum Yapın

Arts Blogs