Oscar Sırasındaki Twitter İstatistikleri

Facebook’tan sonra belki de son yılların en büyük yükselişini göstererek günümüzün değişmezlerinden olan Twitter’ın etkisini bilmeyen yok artık. İnsanlar Twitter üzerinden toplanıp isyan bile başlatıyorlarsa bir ülkede, gerisi hikayedir. Sosyal medyanın bu kadar önemli olduğunu kimse inkar edemez. Aslında bunun ucunda blogların kapatılması da var gibime geliyor ama şimdilik onu düşünmemeye çalışalım ve hoşumuza gidebilecek bir şeyler paylaşmaya bakalım.

Oscarlar dağıtıldı Pazar’ı Pazartesi’ye bağlayan gece. Tabii insanlar da töreni izlerken Twitter’a girmeyi ihmal etmemiş ve ortaya enteresan rakamlar çıkmış.
-Törenin başlangıcından bitişine kadar geçen 3 saat 15 dakikada totalde 1,269,970 tweet atılmış. Bu tweetleri atan kullanıcı sayısı ise 388,717.
-Twitter sırasında en çok ReTweet edilen tweet mesajı da “Oyuncak Hikayesi 3 karakterlerinden hiçbiri törene teşrif etmeye tenezzül etmemiş” olmuş. 2963 farklı kişi tarafından RT edilmiş.

2. resimde hangi ünlünün ne kadar adının geçtiği yazıyor. Sunucu James Franco başı çekiyor onda da. En İyi Kadın Oyuncu Oscarını alan Natalie Portman hemen arkasında. En İyi Erkek Oyuncu heykelciğini götüren Colin Firth ise 3. sırada.
Ama en dikkat çekici şey, Nolan ustayla ilgili bir şey söylenmemesi. Sırf Türkiye’dekileri saysak eminim ilk 3’e girerdi. Bana biraz “oynanmış” gibi geldi.

Son resimde ise ödül alanların yaptığı konuşmaların süreleri listelenmiş. Ödülü aldıktan sonra sahneye çıkanlar çoğu zaman kendini kaybedebiliyor. Bunun en son örneği Christian Bale. Adam teşekkür konuşmasını yaparken karısının adını unuttu. Var mı daha ötesi?
Bu konuşmaların çok gereksiz olduğu, her çıkanın motor gibi isim sayması falan cidden deli ediyor adamı. Zaten sıkıntılı geçen tören iyice saçma bir hal alıyor.

Resimde de gördüğümüz gibi “acceptance speech” sırasında milyonları en çok meşgul eden Colin Firth olmuş. 3 dakikaya yakın konuşmuş. Gerçi hakediyor da. Filmde o kadar konuşamadıktan sonra, bırakın konuşsun adam.
Hemen ikinci sırada ise Oscar tarihine acı bir şekilde geçen Melissa Leo var. 83 yıllık mazide, ödülünü alırken küfür eden ilk şahıs oldu kendisi. Kuliste sormuşlar, “valla kusura bakmayın ama ben hep böyleyim” demiş.


Yorum Yapın

Arts Blogs