On Küçük Zenci – Agatha Christie

Yerli polisiye romanlardan sonra Agatha’nın tarzına alışabilir miyim diye merak etmekteydim. Ama mutlaka okumam gerektiğini de biliyordum. Meğersem Agatha Christie‘de ne biçim bir kafa ne biçim bir olay kurgusu varmış efendim.
Bir adaya toplanan 10 vatandaş. Her birinin geçmişinde bir gizem, bir suç yatıyor. Ama o hikayeleri çoktan arkalarında bırakmış, artık önlerine bakan karakterlerimiz her şeyden habersiz, davet edildikleri bu adaya güzel bir vakit geçirmek için gelirler. Ama unuttukları bir şey vardır, geçmişleri onların yakasını bırakmayacaktır.
Hani elinizden bırakamayacaksınız derler ya, işte o sözün tam karşılığı olmuş. 200 sayfayı bulmayan hikaye, okudukça merak ettiriyor, merak ettikçe işin içinde çıkamıyorsunuz. 1 gün içerisinde bitirilecek ama mutlaka okunması gereken polisiyelerden. Şimdiye kadar çoğu kişinin elinden geçmiştir ama şöyle sağlam bir polisiye okumak istiyorum diyip de Agatha’nın On Küçük Zenci‘siyle tanışmadıysanız mutlaka tavsiye ederim. 10/10

Ne acıdır ki okuduğum ilk Agatha kitabı bu. Peki sizin “On Küçük Zenci”yi beğendiysen şunu da mutlaka okumalısın dediğiniz bir tavsiyeniz var mı?
Not: Doğu Ekspresi’nde Cinayet listemde, bir de şimdlik kütüphanemde şunlar var; Briç Masasında Cinayet, Fare Kapanı, Filler de Hatırlar, Nil’de Ölüm, Porsuk Ağacı Cinayeti, Elmayı Yılan Isırdı, Işıklar Sönünce. Bunlar dışında oku diyeceklerinizi de ekleyeyim listeye.


9 Comments

 1. ugocmus dedi ki:

  >Roger Ackroyd Cinayeti en iyilerinden

 2. Kitap Delisi Gizem dedi ki:

  >On Küçük Zenci'yi okurken kafayı yemiştim Owen kim diye.
  Çok sıkı bir Agatha okuyucusu değilim ama Roger Ackroyd Cinayeti'ni tavsiye edebilirim.
  Ayrıca Agahta uzmanı iki blog var belki takip ediyorsundur ama yine de linklerini veriyorum.
  http://bibliofk.blogspot.com/
  ve
  http://thalassapolis-neokudum.blogspot.com/

 3. SirEvo dedi ki:

  >@ugocmus
  Roger Ackroyd Cinayeti listemdeydi zaten, demek ki ilk gördüğümüz yerde üzerine atlıyoruz. Teşekkür ettim. 🙂

  @Gizem
  Evet evet, ikisi de takip ettiğim bloglardan. 🙂 Hatta Biblio ile yazıştım daha birkaç gün önce Agatha üzerine. Kronolojik bir olayı var mı diye sormuştum, ilk ve son kitapların önemini söylemişti. Teşekkür ettim yorumun için.

 4. Rafa dedi ki:

  >Emin ol On Küçük Zenci'nin tadını hiçbir kitapta alamayacaksın,sadece Agatha'nın değil,polisiye romanlarında atası gibi On Küçük Zenci. Onun ve yazdıkların haricinde Cenazeden Sonra,Cinayet İlani, ve Noel'de Cinayet derim :))

 5. denizozdag dedi ki:

  >Çarpık Evdeki Cesetleri tavsiye ederim. Yeni basımı maalesef yok ama sahaflarda veya nadirkitap.com'da mutlaka bulunabiliyor. Bazı basımlarda ismi Çarpık Ev olarak da geçebilir. Finali çarpıcı olmakla birlikte korkutucudur da bu kitabın. Bir Agatha delisi olarak en sevdiklerimdendir. Neden Evans'a Sormadılar? isimli kitabı da öneririm. Hem eğlenceli hem de sürükleyicidir.

 6. SirEvo dedi ki:

  >@Rafa, denizozdag
  Önerilerinizi kaydettim hemen, teşekkürler ikinize de.

 7. Enes dedi ki:

  Cinayet roman okumaya Agatha kristiden başladım, 10 Küçük zenci ve Doğu ekspresi cinayet. Kardeşim bu kadından daha iyisini görmedim , şimdi Şeytan Ayrıntıda gizlidir diye bi kitap okuyorum. İçinde okuması eğlenceli kısa kısa cinayet hikayeler var. Ama öyle agatha kristinin ki gibi bişeyler gelmesin aklına yinede tavsiye ederim yani. Okuması eğlenceli bi kitap ŞEYTAN AYRINTIDA GİZLİDİR

  • SirEvo dedi ki:

   Ahmet Ümit’in 4-5 tane kitabını okudum ama o daha geçmedi elime. Görürsem alayım madem.

 8. carson frankie dedi ki:

  Rodos’taki Üçgen, Nil’de Ölüm, 4.50 from Paddington(Türkçe’ye Lahitteki Ceset diye çevrilmişti) ABC Cinayetleri…Christie iyidir ama Patricia Highsmith’in yerini tutamaz. Barbara Vine adıyla da yazan Ruth Rendell’da mükemmeldir. özellikle 13 Yıl adlı kitabını okumanız özellikle tavsiye edilir. İsveçli karıkoca Maj Söwall ve Per Wahlöö’nün yarattıkları Martin Beck serisi de hararetle tavsiye edilir; özellikle bu serinin Balkon’da Bir adam Vardı adlı kitabı ve Michael Connelly’nin Şair adlı romanını arka arkaya okuyabilirsiniz. bir de Mehmet Murat Somer’in Peygamber Cinayetleri eğlencelidir. Sonra Dan Kavanagh müstear adıyla yazanJulian Barnes’ın polisiyeleri de mükemmeldir. Ayrıca, Everest yayınları Leslie Klinger’ın editörlüğünü yaptığı Sherlock Holmes külliyatı’nın ilk cildini yayımladı. Ardından Yervant Odyan’ın Abdülhamid ve Sherlock Holmes adlı kitabı yayımlandı…keyifli okumalar.

Yorum Yapın

Arts Blogs