Çeviri: Despre oameni si melci (2012)

Daha önceden çevirdiğim Silent Wedding filminin Romanya referansıyla gördüğüm gibi başladım Despre oameni si melci‘nin çevirisine de. Rumenler sistem eleştirisini gayet iyi yapıyorlar diye düşünürken yine aynı tarzda bir filmle karşılaştım.

Romanya’nın Muscel şehrindeki büyük bir fabrika aldıkları güzel bir teklifin ardından yakın zamanda kapanacağını, fabrikayı alanların 300 kişiyi işte tutarak farklı bir üretime geçeceğini açıklayınca fabrika çalışanları isyan eder ama ellerinden de bir şey gelmiyordur. Atik abimiz Gica bir yolunu bulacağından emin olarak evine gittiğinde televizyondaki o reklamla karşılaşır. Ve ampül yanar.

Trajikomik kelimesinin sözlük anlamına yazılabilecek bir hikaye ve aldırmayış. Parayı cebe atanların rahatlığı, işçinin her zamanki ezilişi. Üst düzey bir iş olmasa da, Monica Barladeanu ablanın güzelliği için bile izlenebilir Salyangozlar ve Erkekler diye çevirdiğim bu nacizane Rumen filmi.

Andi Vasluianu, Dorel Visan ve Monica Barladeanu‘nun başrollerini üstlendiği, Tudor Giurgiu‘nun yönettiği filmin Of Snails And Men.2012.DVDRip.XviD-LAP uyumlu altyazısına buradan ulaşabilirsiniz.


Yorum Yapın

Arts Blogs