Nymphomaniac Filmi Türkiye’de Yasaklandı!

Nymphomaniac itiraf afiş posterBir bakıyorsun ortalık Alo Fatihlerle dolu bir bakıyorsun Değerlendirme Sınıflandırma Üst Kurulu sansürü basmış geçmiş. Lars von Trier‘in son filmi Nymphomaniac‘dan bahsediyorum, 14 Mart’ta İtiraf adıyla vizyona girecekti sözde. İzin vermediler.

Yönetmenin Antichrist filmini izlemiştim önceden. Daha doğrusu böyle bir hata yapmıştım. Evet, bir duyguyu bir hissi bir hikayeyi anlatmak için türlü türlü yollar deneyebilirsiniz ama Trier’in anlatım tarzını ve cüretkarlığını zerre sevmemiştim. Çoğu sahneyi izlerken filmi nereden duyduğumu neden izlemeye başladığımı sorgulamıştım hatta. Ki buraya da epey bir şeyler sallamıştım, yazdıklarımın hala arkasında olduğumu söyleyebilirim. Nymphomaniac filmini de sinemada veya evde izlemeyi düşünmüyordum, gerçi hala düşünmüyorum. Fakat bir filmi veya yönetmeni sevmediğin için filmi izlememek başka, izledikten sonra yerden yere vurmak, nefret etmek vs. başka, koca ülkede her bireye yasaklamak bambaşka şeyler. Yenilir yutulur olmayan şeyler.

Filmde, 18 yaşının altındaki gençler veya çocuklar için uygun olmayan görüntüler mi var? Koy yaş sınırını. Ciddi yaptırımlar uygula bu yasağı çiğneyen birey veya kurumlara. Olsun bitsin. Neden olay çıkartıyorsun? Neden gündem değiştiriyormuş hissi veriyorsun? Neden benim karar verme yetkimi elimden söküp alıyorsun? Zaten şu filmi ülkede izleyecek insan sayısı kaç bin? 100 bini bulmazdı bu sansürden önce. Hadi onu da geçtim sinemada izlediğimiz hangi filmde çaktırmadan sansür uygulanmıyor ki? Altyazıların tamamı sansürlü. Kahretsin, aptal, kamış, kuku diye çevrilmiyor mu bütün küfürler veya 18+ kelimeler? Ki bu sansüre takılan film, !f İstanbul Film Festivali’nde de gösterilmişti işin garip tarafı. Gerçi Lars von Trier önce gerekli yerleri kesmiş, sonra göstermişler filmi ama en azından böyle ses getirecek bir olay haline sokulmamış. Şimdi böyle bir sansür geldiği için herkes merak edecek, daha çok insan tarafından izlenecek. Yani ortada sansür amacı mı güdülüyor yoksa bakın şurada böyle bir film var diye işaret mi ediliyor kavrayamadım. Belki onlar da bu yaptıklarının farkında değil.

Yönetmenin daha önceden bir filmini izlediğim için ne derece rahat sahneler ekleyebildiğini de biliyorum. Hatta Nymphomaniac filminin karakter afişleri yayınlandığında da şaşırmamıştım. Çok uç noktalarda dolaşıyor cidden. Ama bunu kendime dert etmiyorum, izlemiyorum, bitiyor. Sansüre, yasağa, yaşam tarzına müdahaleye ne gerek var? Zihniyeti her noktaya yaymaya ne gerek var? Umarım bu saçmasapan karardan vazgeçilir ve yapacağımız seçimler bize bırakılır. Yoksa gidişate hiç de parlak değil.

Bu arada ufak bir bilgi, film 33. İstanbul Film Festivali‘nde +18 yaş uygulamasıyla gösterilecek. Birkaç saat önce Twitter hesabı üzerinden duyurdular.


Yorum Yapın

Arts Blogs