Nebraska (2013)

Alexander Payne’in son filmi Nebraska, günümüz çakallarının artık kullanmaktan vazgeçtiği bir yönteme kafayı takıp kendini uzaklara atmak isteyen bir adamın hikayesini anlatıyor. Bob Nelson‘ın senaryosunu yazdığı filmde Bruce Dern, Will Forte, June Squibb ve Breaking Bad‘den hayranı olduğumuz “Better Call Saul” Bob Odenkirk yer alıyor.

Hayatından sıkılan Woody amca, bir gün eline geçen “büyük ödülü siz kazandınız” broşürüyle beraber, yıllardır hayalini kurduğu kamyonete sonunda kavuşacak olmanın mutluluğuyla binlerce kilometrelik yolu gidip, ikramiyeye konmak ister. Ancak önünde koca bir engel vardır; ehliyeti yoktur. Her gün evden kaçmaya ve bu uzaktaki mutluluğa erişmeye çalışır fakat bir arpa boyu yol gidemez. Gidemez gidemesine de, karısını da delirtir. Sonunda oğlu dayanamaz ve babasını bu tarifi olmayan mutluluğa doğru yola çıkartır.

Yıllardır görüp de büyülendiğimiz o devasa Amerika caddelerinde değil de, arka mahallelerinden birinde geçiyor film. Son demlerini yaşayan bir adamın iki tane isteği var ve onun için önünde hiçbir engel yok. Babasını “hava alsın” diye çıkardığı gezide kendisinin de öğrendikleriyle bir yandan tozlu defterler açılıyor diğer taraftan hayatlarına farklı bir tat geliyor.

Enteresan afişi merak ettirmişti filmi. Epeydir de fırsat bulamıyordum izlemek için. 6 Oscar adaylığı da diğer unsur elbette. Şimdiye kadar 24 ödül kazanmış, 63 de adaylığı var. En İyi Film, Yönetmen, Orijinal Senaryo, Sinematografi, Erkek Oyuncu ve Yardımcı Kadın Oyuncu gibi ana dallarda Oscar’a aday gösterilen filmin en öne çıkan özelliği elbette siyah beyaz olması. Karakterimizin geçmişine ve geçmişindekilere atıfta bulunup bunu bir de siyah beyaz aktarması güzel bir detay olmuş.

Akademi’nin de es geçmediği oyunculuklar var bir de. Karı-kocayı canlandıran Will Forte ve June Squibb müthiş oynamışlar. Will Forte zaten yaşamış rolü. Tepkileri, umarsızca dikine gittiği ikramiye hasreti, canlandırdığı karakter falan inanılmaz hoşuma gitti. Hele ailesiyle bir maç izleme sahnesi var ki, bomba. June Squibb de hiçbir şeyden memnun olmayan, sanki hayata sövmek için gelmiş gibi duran tiplemesiyle beni benden aldı. İzlemek büyük keyif.

Müzikleri de keyif almanızda bir nebze rol oynayan film başlarda yavaş akıp sıkıcı gibi dursa da, hatta çoğu kimse için pek bir şey vaad etmiyor havası verse de anlatmak istediklerini sonuna kadar hissettirmesi ve o final sahnesiyle benden geçer not aldı. Sakin, sessiz, güzel şeyler veren bir film izlemek isterseniz tercih edebilirsiniz.


Trackbacks for this post

  1. […] İyi Film American Hustle Captain Phillips Dallas Buyers Club Gravity Her Nebraska Philomena 12 Years a Slave The Wolf of Wall […]

Yorum Yapın

Arts Blogs