Nanjing! Nanjing! / Ölüm-Kalım Şehri (2009)

Savaşa iyice lanet ediyorsun şu filmleri izledikten sonra. Yapılanları aklın almıyor, o insanları düşününce kafan patlayacakmış gibi oluyorsun resmen.
City of Life and Death filmi de, 2. Dünya Savaşı sırasında Japonya’nın, Çin’in Nanjing’ine yaptığı saldırıyı, rezaleti, insanlık dışı olayları anlatıyor. 300 bin insanın katledilişini, kadınların ve çocukların tecavüze uğradığı 37-38 yıllarını anlatıyor. Kurşuna dizilenleri, buradan sağ çıkanları, ölüme gidenleri, ölümden son anda dönenleri, sevgiyi, muhtaçlığı, kendini feda etmeyi anlatıyor.

Sırf şu film hakkında 3-5 satır bir şey yazmış olmak, izlemenizi tavsiye etmek için atıyorum bu postu. Boğazım düğümlenmiş durumda. Kelimeleri toparlayamıyorum. Tek söyleyeceğim, silah seslerinin sadece dramı yansıttığı, dramı resmettiği bir film ararsanız ilk izleyeceğiniz film olsun. Oyunculuklar, yönetmenin yakaladığı müthiş sahneler, konunun inceliği… Kesinlikle tavsiyedir. Notum; 9/10

Bir şey yazmadım, bari film hakkında birkaç not aktarayım;

– Film, savaşın gerçekçiliğini yansıtmak adına baştan sona siyah-beyaz çekilmiş. Ki bence çok da iyi edilmiş. Kesinlikle şahane olmuş siyah-beyaz olması. Daha vurucu oluyor böyle.

– Şu üstte gördüğünüz ufaklık sadece 9 yaşında. Ama ortaya koyduğu performans kesinlikle ama kesinlikle görülmeye değer. Müthiş oynamış ya. Ama en enteresanı da, çekimlerde bulunduğu 8 aylık süre içerisinde boyu 14 santimetre artmış.

– 4 yılda tamamlanan film 11 milyon dolar civarı bir paraya mâl edilmiş. Filmi izlerken en az 100 milyon harcanmıştır buna diyebiliyorsun ama, bu kadar iyi yapmışlar.

Klise gibi bir yere sığınan Çinliler’i farkeden Japonlar dalıyor binaya. Teslim oluyoruz diye ellerini kaldıranlara bakıyor önce.
Ardından o da ellerini kaldırıyor.

7 Comments

 1. Evren dedi ki:

  >Bu filmi ilk defa görüyorum. Teşekkürler, izlenilecekler listesine ekledim.

 2. Evren dedi ki:

  >Filmi izledim 🙂

 3. SirEvo dedi ki:

  >Güzel miydi? 🙂

 4. Evren dedi ki:

  >100 kadın istedikleri sahnede dayanamayıp ağladım. Film hakkında detaylı görüşlerimi bu gece sayfamda paylaşacağım. Tabi ki senden bahsederek…

 5. SirEvo dedi ki:

  >O derece beğendin yani, ne güzel…

  Tavsiye ettiğim bir filmi birinin izleyip beğenmesi, üstüne yazı da yazması acayip hoşuma gitti yav. 😀

 6. birisi dedi ki:

  Bu film de her fırsatta savaş çağrısı yapanlara gelsin. Önce bunu izlesinler. Bir de bir Kore filmi vardı. Askeri birlikler ayrılıp bir okuldaki öğrencilere bırakıyorlardı savunma işini. Kore Savaşı zamanında geçiyordu sanırım.

Yorum Yapın

Arts Blogs