Mihmandar – İskender Pala

mihmandar iskender palaİnsan bir kitabı okurken bu kadar duygu yoğunluğu yaşayabilir mi? Gözlerinden yaş getirebilir mi okuduğu satırlar?

OD ile Yunus Emre’nin, Efsane ile Barbaros Hayrettin Paşa’nın ve Şah ile Sultan ile de Yavuz Sultan Selim’in yanına bizleri konuk eden İskender Pala bu sefer de Eyüp Sultan dönemine adım atmamızı daha doğrusu o dönemi yaşamamızı sağlıyor.

Hz. Muhammed’in, evine konuk olmasından sonra bütün dünyası baştan aşağı değişen Eyüp Sultan’ın, ve yardımcısının arasındaki diyaloglar ve savaş dönemi Bizans’a yapılan durmak bilmez çıkarmalar sırasında Eyüp Sultan’ın muhteşem betimlemeleriyle İskender Pala usta yine sonuna kadar heyecanı ve vuruculuğuyla sizi taşıyan şahane bir romanın altına imzasını atmış.

Özellikle İskender Pala’nın diline aşina olanların bir hayli fazla sevebileceği, henüz kendisiyle tanışmayanların ise başlamak için seçerse yerinde bir tercih olacağı Mihmandar, kendi yazarlarımızı okumaktan en az benim kadar keyif alanların şiddetle arşivinde bulundurması gereken kitaplardan.


2 Comments

  1. ali dedi ki:

    yorumunuz açıkcası iskender pala’ya olan duygularımı depreştirdi diyebilirim sevgili sir evo. bilahare ilgilenilebilir. teşekkürler.

  2. mert dedi ki:

    ben kitabı ilk okuyorum şu an yarısına bile gelmedim şuanda güzel gidiyor

Yorum Yapın

Arts Blogs