Midnight in Paris – Woody Allen İş Başında

Oscar’da 4 adaylığı olduğunu gördüğümden beri “ben bu filmi nasıl izlerim, kesin zaman kaybı olacak, boşu boşuna izleyeceğiz” dediğim Midnight in Paris, Woody Allen‘ın orijinallik halkasına eklediği son yapım.

Owen Wilson ve Rachel McAdams‘ın başrollerini paylaştığı film, ailelerinin yanına tatile giden bir nişanlı bir çiftin hem aşırı sıradan hem de aşırı orijinal hikayesini konu alıyor.
Film aslında türü açısından bakıldığında benim için pek de ön plana çıkmıyor ama son zamanlardaki “klişe”lerden epey sıkılmış olacağım ki, içindeki farklı farklı karakterler ve sürprizler başından itibaren ekrana kitlenmemi sağladı.

Paris’de Geceyarısı‘nın en cezbeden noktalarından biri de hikayesi ve bu hikayeyi müthiş bir bütün haline getiren müzikleri. Bunların yanına bir de kostümlerin güzelliği ve Paris’in sizi içine çeken sokaklarını ekleyince benim açımdan tadına doyulmayacak bir seyirlik ortaya çıktığını rahatlıkla söyleyebilirim.
Türü ve havada kalan parçalarıyla (daha doğrusu seyirciye bırakılan yönleriyle) belki herkesi benim gibi 2. defa izlemeye sevketmeyecektir ama mutlaka şans verilmesi gerektiğini düşünüyorum. (Müziklerini de tekrar tekrar dinlediğimi eklemeden geçemeyeceğim)

Karşısında The Artist gibi yardıra yardıra gelen bir yapım olmasa Oscar’da biraz şans verebilirdim ama The Artist kadar göklere çıkarılan bir film varken Woody amcaya verseler verseler En İyi Senaryo heykelciğini verebilirler. Gerçi farketmez, ben en yakın zamanda tekrar izlemeyi düşünüyorum. Gerisi size kalmış. Şiddetle tavsiyedir.  9/10


3 Comments

 1. Syhn dedi ki:

  >kaç tane woody allen filmi izlediysem hepsi çok absürd aşırı abartılmış gelmişti bana.
  bu filmi de merak ediyor ancak tıpkı dediğin gibi zaman kaybı olacak diyordum ki..
  madem bu kadar ısrar ediyorsun…

 2. SirEvo dedi ki:

  >İzledikten sonraki yorumunu da merak ediyorum. Önceki Woody Allen filmlerine kıyasla nasıl bulduğunu söylemen yeterli. 🙂

 3. seyircikoltugu dedi ki:

  >Bu seneki adaylardan beni en mutlu eden ve şaşırtan film oldu. Oscar almasa da sorun değil. Senin gibi ben de tekrardan izleyeceğim bir süre sonra.

Yorum Yapın

Arts Blogs