Micmacs (2009) – Amelie’nin yaratıcısından

Fransız sineması denince eminim çok daha mühim eserler vardır ama Amélie de son 10 yıla damgasına vuran, uzun bir süre de onun gibisinin gelmeyeceği Fransız filmlerindendir. İşte Amelie’nin hem senaryosunu yazan hem de yöneten Jean-Pierre Jeunet, 2004’deki Un long dimanche de fiançailles filminden sonra almış eline kalemi ve kamerayı, yanına da yine Amelie’deki ortağı Guillaume Laurant‘ı da oturtmuş, lezziz bir Fransız yemeği için kolları sıvayıp Amelie kadar olmasa da keyifli mi keyifli bir film ortaya çıkarmışlar.

Hollywoodvari intikam filmlerinden sıkılıp, süresi boyunca yüzünüzden gülümsenin eksik olmayacağı, müzikleriyle de keyifleneceğiniz bir film izlemek isterseniz Micmacs à tire-larigot tam size göre.
Babasının ölümünden sorumlu şirketle yıllar sonra bambaşka bir şekilde yolları kesişen Bazil karakterinin bir anda hayatı değişir ve rüzgarın onu attığı köşede tanıştığı insanlarla şimdiye kadar yaşadığı hayattan bambaşka bir boyuta geçiş yapar bir anlamda.

Yönetmene has o karakterlerin ince detayları, mekanların sevimliliği, olayların gelişimi, sıradan hikayenin sıradışı aktarılışı zaten filme hemen ısınmanızı sağlıyor. Fransiz filmlerini, aksiyonun komediyle harmanlandığı filmleri, Amelie’yi, Jean-Pierre Jeunet’yu seviyorsanız 1 saat 45 dakika süren bu maceraya eşlik etmek, yeri geldiğinde gülüp yeri geldiğinde heyecanlanmak şu sıcak yaz günlerinde yapılası aktivitelerden biridir. Amelie kadar etkileyici olmasa da, bu türdeki diğer yapımlardan bir adım önde olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Ben izledim, eğlendim, beğendim. Sizlere de tavsiye ederim. IMDb 7.3 vermiş, ben 8 verdim. Keyifli seyirler…


4 Comments

 1. gofreddin göreceli dedi ki:

  >Filmi ısrarcı tavsiyen üzerine bugün izledim 🙂 İyi ki de tavsiyeni dikkate almışım. Ne diyeyim başlarda sıkıcı bu film diyecek gibi olsam da birden bire eğlenceli hale geldi. Çok beğendim filmi.

  Amelie ile bağlantısını dikkate almayıp beklentileri çok çok yüksek tutmazsanız çok eğleneceğiniz bir film.
  Benim de bu film için notum 8/10

 2. SirEvo dedi ki:

  >Amelie beklenirse, hüsran olur tabii. Ama kendini diğerlerinden ayıran özellikleri Amelie'nin diğerlerinden ayrılan özellikler örtüşüyor gibi geldi bana, bilmem katılır mısın? 🙂

  Beğenmene de sevindim bu arada. 🙂

 3. gofreddin göreceli dedi ki:

  >Elbette ki çok farklı yönleri var. Fransız sinemasını hep daha samimi bulmuşumdur. Sanırım bu yüzden karakterlerin davranışları, tepkileri tanıdık geldi.

  Farklı bakış açısı çok güzel ayrıntılar yakalamış ve Amelie'den hoş esintiler yok değil. Hatta Pierre isimli kısa boylu cep herkülü karakterimiz Amelie'de de oynuyordu.

  Sadece kendi ismiyle bile güzel bir yapım, yeniden teşekkürler bilgilendirme için 😉

 4. HELMAEYYLİME dedi ki:

  >Uzun zaman önce izleme listesine aldığım ve nihayet bugün seyir fırsatı bulduğum film, "tartışmasız izlediğim en iyi filmlerinden biri" cümlesini fazlasıyla hakediyor.
  bende bugün izlediğim filmi blogumda yayınladım.
  http://helmaeyylimee.blogspot.com

Yorum Yapın

Arts Blogs