Merkez Bankası Avatar!

James Cameron’un yapımda da yayında da emeği geçen Avatar filminin gişe rakamları süreki yükseliyor. Box Office Mojo’dan ne zaman baksam 50-100 milyon dolar artıyor. Bunun önüne geçilebilecek mi bilmiyorum. Çok ciddi bir artışla devam ediyor. Baştaki film Titanic de kendisine ait zaten, adam resmen dolarlara eurolara ambargo koydu, IMF niyetine para talebinde buluncaz yakında.
Titanic’le aldığı En İyi Yönetmen ödülünde böyle sevinmişti, Di Caprio’nun filmdeki repliğini tekrarlamıştı; “Bu Alemin Kralıyım”. Avatar’la ödül kazanırsa ne diyecek? Var mı filmden çarpıcı bir replik? İzleyemedik ki hala…

Konumuz gişelere dönecek olursak, şu an Tüm Zamanların Amerika gişesinde 430 milyon dolarla 7. sırada bulunuyor Avatar. 3. Star Wars’un 460 olduğunu düşünürsek çok kısa bir süre sonra 3.lüğü eline alacaktır. İlk sırada ise 600 milyon dolarla yine kendi filmi Titanic var. Zaten Dünya’da Tüm Zamanların En İyi Gişesi olan 1 milyar 840 milyon dolarlı Titanic’i geçme niyetindeyse, Amerika içinde de ilk sıraya yükselecektir.

Tüm zamanların en çok gişe yapan filmleri listesine baktığımda, 2. sıradaki yerini çoktan aldığını görüyorum. Şu saatten sonra kimse izlemese bile 210 milyon dolar fark attığı LOTR: Return of the King’in Avatar’ı geçme ihtimali yok. Tabii bu saatten sonra kimsenin izlemeyeceğini geçtim o rakam katlanarak artmaya devam edecek. İlk hedef baştaki Titanic olsa da bence bu adamın hedefi 3 milyar dolar civarıdır. Ki 3.5 haftada 1 milyar 300 milyon dolar kazandıran filmi 1 seneye yaydığımızda bu hiç de zor bir rakam değil.

Siz ne diyorsunuz? 2009’un en sansasyonel filmi, en çok konuşulan filmi, en fark yaratan filmi, en izlenmek istenen filmi, en çok para kazandıran filmi, şu an 130 bin oyla IMDb’de 34. olan 280 milyon dolar bütçeli film bu hızla nereye kadar gider? 2 milyon barajını aşar mı? 3’e rahat mı varır? Yoksa en az 5 mi? Tam da oylama konusuymuş ya neyse, yorumları merak ediyorum ben.


5 Comments

 1. tyler78 dedi ki:

  >2'yi rahat bulur bence. 3 zor ama daha çok kısa bir süredir vizyonda, niye olmasın?

  Yalnız bu kadar para basmasının bir sebebi de 3 boyutlu olması. Türkiye'de olduğu gibi tüm dünyada 3 boyutlu bilet ücreti çok fazla. Normal bilet ücreti bile eskisine göre fazla.
  Yani Titanic'e göre satılan bilet sayısıyla hasılat yapma oranı çok fazla. O yüzden bu kadar rahat katladı maliyetini.

 2. ozhi dedi ki:

  >izleyin su filmi izleyin ben bile sinemaya gittim kac aylardan önce

 3. adolf dedi ki:

  >gerçekten de öyle.. bi de insanların bu kadar avatarı konuşmasının sebebi yani hiç gitmemelerine rağman.. hiç kimsenin olumsuz bir fikri yok dikkat ettiyseniz.. iyi reklam diyorum..

 4. PIERREMANU dedi ki:

  >Ulan bu memlekette şu filmi izlerken sıkılan, ulan ne zaman bitecek şu film diyen yegane insan ben miyim yav!? Herkes hasta olmuş filme. Hayır benim tarzım değil bu tür filmler ondandır diyeceğim ama bana benzeyen askadaşlarım bile beğendiler filmi. Kendimden şüphe etmeye başlıyorum hayırlısı. Bana kalırsa bir allahın kulu daha izlemesin filmi.

 5. SirEvo dedi ki:

  >@tyler78
  Evet, 3D olayı acayip katlamıştır gelirini.

  @ozhi
  İzleyin izleyin demekle olmuyor. 😀 Millet gelmeye yanaşmıyor parası yüzünden. Tek başına da bir zevki olmaz. =)

  @adolf
  Tek reklamla alakası olmasa gerek olumlu konuşmaların dostum. 😀 Film iyimiş yani. 😀

  @PIERREMANU
  Film senin tarzın değilse beğenmemen çok ama çok normal. Diğer arkadaşlarının beğenmesi de çok normal. Sonuçta tek bir tarz olamamakla beraber sırf görselliğe bile bitmiş olabilir arkadaşların izleyenlerin genelde söylediği şey gibi. 😀

Yorum Yapın

Arts Blogs