Mean Machine (2001)

Eski futbolculardan Vinnie Jones’un vukuatlarından blogun ilk dönemlerinde bahsetmiştim. Futbolculuk kariyeri hakkında birkaç şey öğrenmek isterseniz bu yazıyı okumanızı tavsiye ederim. Vinnie Jones, benim “o varsa izlerim” dediğim oyunculardan. Onun filmleri bir başka oluyor. Oyunculuğunu, aksanını çok seviyorum. Mean Machine’i izleme sebebim de bu oldu.

Ancak hem ingilizlerin meşhur “bloody” terimini altyazıda her seferinde “kanlı” diye okumak olsun hem de baştan sona sıradan (daha doğrusu benzerlerini izlediğim) bir film izlenimi vermesi olsun Mean Machine’i Vinnie Jones ve Jason Statham ikilisi de pek kurtaramamış gibi. Her ikisinin de 6. filmi olan Mean Machine’in yönetmen koltuğunda ilk ve tek filmi olan Barry Skolnick isminde bir vatandaş oturuyor. ’74 yapımı meşhur The Longest Yard‘ı futbola uyarlayanlar ise Charlie Fletcher, Chris Baker ve Andrew Day. Yapımcı ise filmin oyuncu kadrosuyla birçok kez haşır neşir olan Guy Ritchie.

Futbol yaşantısını bir şike olayıyla noktalayan ve ardından polis memuruna saldırmaktan hapse giren Danny Meehan‘in mahkumlar, gardiyanlar ve hapishane müdürüyle olan ilişkilerini anlatan film, 2005 yılında vizyonlara giren The Longest Yard’ı izlediğimden beni pek sarmadı. Komedi olarak beklentilerimin altında kalması da cabası.
Türkiye’de Sıradışı Sanıklar adıyla vizyona giren yapım oyuncular için izlenebilir diyeceğim ama 1974 veya 2005 The Longest Yard’lardan birini izlediyseniz bunu izlemeye pek de gerek yok. Yine de tercih sizin, benim puanım; 6/10


5 Comments

 1. koala dedi ki:

  >Şahsen oynadığı tüm filmleri izledim. Kendisinin hastasıyımdır. Futbolculuk döneminde de futbolculuğuna hastaydım zaten. Severiz, candır

 2. wimparella dedi ki:

  >film iyiydi be ya 🙂

 3. SirEvo dedi ki:

  >@koala
  Futbolculuk dönemine denk gelmedim ama izlemek isterdim vallaha. 😀

  @wimparella
  Geç izlediğimden biraz, türünün ondan sonra çıkan örneklerini izleyince pek tad vermiyor. 🙁

 4. arnawut dedi ki:

  >valla bende sevmiştim filmi:) vinnie "king" jones!!!:):)

 5. Edizliv dedi ki:

  >bu adamın en güzel filmi ( filmin güzelliği pek vinnie jones dan sebep olmasada…) SNATCH…

Yorum Yapın

Arts Blogs