Tavsiye: Mavi Yasemin – Blue Jasmine (2013)

1950’li yıllardan beri neredeyse her yıl film yazan, 82’den beri ise beyazperdeye mutlaka her yıl bir film üreten, 20’den fazla Oscar adaylığı, 4 de heykelciği bulunan, orijinal filmlerin adamı Woody Allen‘ın son filmi; varlık açısından hayatın zirvesinde dolaşmış ve oraların kokusunu içine çekmiş bir kadının tepetaklak olan hayatındaki tutunma çabalarını anlatıyor.

Hollywood’un her yıl tekrarlarını sunduğu dramalardan size çok farklı bir hikaye anlatmıyor Blue Jasmine. Hikaye çok farklı değil ancak Woody Allen’ın parmağı değdiği için izlemeye başladıktan sonra filmin nasıl bittiğini anlamıyorsunuz. Gerçi Allen yerine öne çıkarılması gereken başka bir isim var. Oyunculuğuyla her daim beni büyülüyen nadir kadınlardan, hakkıyla, alnının teriyle adaylıklara doymayan Cate Blanchett. Öyle bir performans sergilemiş ki filmi sırtlayıp götürmüş. Tek kişilik dev kadro dediklerinden. Tanıdık birkaç sima, mesela Alec Baldwin de ara-sıra kadraja giriyor ama gözler sürekli Cate’in üstünde. O kadar muazzam bir performans sergilemiş ki filmin aday olduğu diğer tüm ödüllerde de bir tek onun ismi geçiyor. Ve uzun süredir izlediğim en iyi kadın oyuncu performanslarından biri olduğunu düşünürsek (keza şimdiye kadarki ödüllerin çoğunu süpürmüş) Oscar’ı da kazanması gerekiyor. Gerçi diğer adayları izlemedim, haksızlık etmiş gibi olmayayım ama Blanchett’in bu performansına yaklaşacaklarını pek sanmıyorum. Hollywood’da bu kadar efsanevi ve ön plana çıkarılması gereken kadın oyuncu performanslarına denk gelemediğimden de söylüyorum tabii ki.

Blanchett ve Baldwin’le beraber Sally Hawkins, Peter Sarsgaard, Andrew Dice Clay ve Louis C.K. gibi isimleri de izliyoruz. Özellikle Sally Hawkins de canlandırdığı “her şeye rağmen hayatından memnun kadın” imajıyla yabana atılmaması gereken bir iş çıkartmış ama Cate ablamız filmin o kadar önüne geçmiş ki, her halükarda unutulup gidecektir.

Woody Allen’ın filmlerinde olduğu gibi müzikler de yine filmin havasını güzelleştirip aldığınz keyfi bir kademe daha arttırıyor. Filmin; Blanchett ve Hawkins’le beraber En İyi Orijinal Senaryo dalı da dahil 3 Oscar adaylığı var. En kuvvetlisi Blanchett olarak duruyor. Diğer ikisinin pek bir şansı olmadı şimdiye kadar dağıtılan ödüllerde. Oscar’da da şans tanımayacaklardır. Ama siz Mavi Yasemin‘e, bazı filmlerin aksine sırf tek bir oyuncunun üstün perfomansı için şans tanıyabilirsiniz.


5 Comments

  1. mania dedi ki:

    Filmin En İyi Film dalında Oscar adaylığı bulunmuyor.

  2. hakan dedi ki:

    Cate Blanchett filmi ezmiş geçmiş.Oscarı almazsa üzülürüm gerçekten.

Trackbacks for this post

  1. […] İyi Kadın Oyuncu Amy Adams ~ American Hustle Cate Blanchett ~ Blue Jasmine Sandra Bullock ~ Gravity Judi Dench ~ Philomena Merly Streep ~ August: Osage […]

  2. […] ablaya tekrar tekrar methiyeler düzmeye gerek var mı bilemiyorum ama unutmak olmaz. Blue Jasmine‘i sırf onun ödüle doymak bilmeyen insan üstü performansı için defalarca izleyebilirim. […]

Yorum Yapın

Arts Blogs