Dizi Tavsiyesi: Masum (2017)

Yerli diziler yersiz uzun diye diye dilimizde tüy biterken umudumuzu da çoktan yitirmiştik ancak blutv platformu öyle güzel bir adım attı ki, ilk iki bölümüyle içimize işleyen bir diziyle tanışmamıza vesile oldu. Masum, dışarıdan bakıldığında güçlü oyuncu kadrosuyla otomatikman beklentilerinizi bir hayli yükseltiyor ama öyle tadında bir giriş yaptı ki kalan bölümleri izlemek için gün sayar hâle geldik.

Yerli dizilerin en büyük sorunu uzun süresidir. Farklı açılardan bin defa çekilen sahneler, uzun süreli bakışmalar, en kötüsü de yemek sofrasında ağzına ilk lokmayı atan karakterlerin hepsini tek tek göstermek. Haluk Bilginer, Serkan Keskin, Ali Atay, Okan Yalabık, Nur Sürer, Tülin Özen, Bartu Küçükçağlayan‘lı mükemmele yakın kadrosuyla Masum’da ise bu tarz sahneleri geçtim, kaliteli yabancı dizileri izlerken aldığımız o orijinal tad var. Çok çok sevdiğim Çoğunluk filminin Altın Portakallı yönetmeni Seren Yüce‘nin yönetmen koltuğunda oturduğu yapım, Berkun Oya‘nın kendi tiyatro oyunundan dizileştirilmiş. Senaryoda yine Berkun Oya’nın imzasının olması ise sanırım o orijinal tadın en büyük unsurlarından.

Kadro çok iyi, yönetmen tanıdık, peki hikaye ve atmosfer nasıl? İlk aklıma gelen soluksuz izlettiği. Şimdiye kadar 1’er saatten 2 bölümü yayınlandı ve bu 2 bölümü arka arkaya hiç bekletmeden izletecek kadar önemli bir iş çıkarmışlar. Sonuçta kadro istediğiniz kadar iyi olsun, istediğiniz kadar çok para harcayın ama kimya tutmayınca olmaz. Bunda tam tersi, seyirciyi ekranda tutmak için bütün etkenler fazlasıyla mevcut ve Okan Yalabık’ın insanüstü performansı başta olmak üzere kallavi oyunculuklara da ev sahipliği yapıyor. Hikayesi ise şahsen en sevdiğim, “neler oluyor?” modunda.

masum kadroCinayet masasında çalışan Yusuf kafa dinleme modunda gittiği eski kasabasında eski dostlarıyla karşılaşıyor ve onların tabir-i caizse mahvolmuş hayatlarına balıklama dalıp olan biteni çözmeye çalışıyor. Ama şöyle bir güzellik var, her bölümün sonunda “yok artık” dedirtecek bir detay önümüze atılıyor ve ertesi bölümün gizemi biraz daha artıyor.

Dizinin en büyük özelliği ve çekici yanı işte bu gizemi. Dozu düşük olsa da her daim hissettiğiniz o gerilimli ve karanlık tarafı bir kenarda dururken gizem bütün dizi boyunca sizi içine çekiyor ve bölümün nasıl bittiğini anlamıyorsunuz bile. Bunun yanında internet dizisi olması sebebiyle sansür yok, yani karakterler daha gerçeğe yakın konuşuyorlar ve hareket ediyorlar. Tepkiler, ikili diyaloglar yapaylıktan uzak ve her dakika biraz daha merak ettiren senaryonun da katkısıyla gereksiz uzatılmış bir diziden çok ne yaptığını bilen bir film havasında. Tek sıkıntı ise kalan bölümleri beklemek.

İlk 2 bölümü 27 Ocak 2017’de yayınlanan Masum’un kalan bölümleri yine her hafta 2 bölüm şeklinde yayınlanacak ve toplam 8 bölüm sürüp 17 Şubat’ta son bulacak. Bu aralar izleyecek bir dizi ararsanız yerli olduğuna bakmadan balıklama dalmanızı tavsiye ederim. Gerçi henüz 2 bölüm yayınlandığı için hikayeyi nasıl bağlarlar, nasıl bir final bizi bekliyor kestirmek güç ama izlediğim 2 saat itibariyle pişman olacağımızı düşünmüyorum. Blutv internet sitesi üzerinden ücretli üyelikle izlenebilen dizinin alternatif izleme kanallarını bulmak elbette sizin elinizde.


Yorum Yapın

Arts Blogs