Luther’dan Alice için Mini Dizi mi Geliyor?

Buradan ve twitter’dan her fırsatta önerdiğim Altın Küre ödüllü, Emmy adaylı Luther dizisinin bizim için farklı bir yerde olmasının belki de en önemli sebebidir Ruth Wilson‘ın efsanevi bir şekilde canlandırdığı Alice Morgan karakteri. Anne-babasıyla “ufak çapta” sorunlar yaşarken tanıştığımız Alice, Luther’ın bir türlü yakasını kurtaramadığı ekstrem bir seri katili canlandırıyor Luther’da.

Luther’ın ilk sezonunda neredeyse her kareden fırlayan ve kendine aşık eden Alice için ikinci sezon hiç de güzel geçmedi. Ajandasının kalabalıklığından (Anna Karenina ve The Lone Ranger filmlerinde yer aldı) diziye vakit ayırmakta zorluk çeken Ruth Wilson’ı 2. sezonda doğru düzgün izleyemedik bile. Ancak bu detay dizinin yaratıcısı Neil Cross‘un da gözünden kaçmamış ve 2. sezondaki Alice eksikliğini ciddi manada hissettiğinden dem vurmuş.

Neil Cross, Alice karakterine odaklanacak bir mini dizi düşündüğünü belirtmiş. Akıllardaki tek sorunun ne kadar süreceği ve kaç bölümden oluşacağı diye de eklemiş. Henüz Ruth Wilson’la konuşmadıklarını, önümüzdeki hafta yiyecekleri yemek sırasında konuyu açacağını da söyleyen Neil, “Yapıma herkes sıcak bakıyor. Zaten bir şekilde olacak. Ya Luther’a spinoff şeklinde devam edeceğiz ya da Alice’in üzerinden giden yeni bir mini dizi yaratacağız” demiş. Alice Morgan olmadan yaşayamam diyen Cross, “O benden çok daha akıllı, benden çok daha espritüel ve benden her şeyiyle çok daha iyi” diye de eklemiş.

Cross’a aynen katıldığımı belirtmekle beraber, 2. sezondaki Alice eksikliğinden ben de yakınmıştım. Böyle bir proje çok süper olur çok. Çünkü Alice gibi bir karakter yaratmak gerçekten akıl isteyen bir iş ve böyle bir karakteri de senede 4-5 bölüm yayınlanan bir yapımda bitirmek hiç yakışık almaz. Tabii ki Luther’la beraber devam etmeleri tercihimizdir ama Idris Elba’nın da popülerliğinin tavan yapmasından sonra Luther’a ağırlık verebileceğini sanmıyorum. Muhtemelen 3. sezondan sonra Alice için ektsra bir yapıma girişirler. Girişsinler de, yazan ve oynayan olduktan sonra Alice karakterini izlemek büyük keyif veriyor.

Luther için yeni bir sezon bizleri bekliyor zaten. Alice’in bu 3. sezondaki durumu ne olacak bilemiyoruz tabii ama bana kalırsa hem 3. sezonda bol bol izleyelim hem de Alice etrafında şekillenecek bir mini dizi evlerimize konuk olsun. Alice Morgan, son zamanların en etkileyici kadın karakterlerinden biridir rahatlıkla. Karizmatik bir kadın nasıl olurun da literatürdeki karşılığıdır benim gözümde. Bütün bir bölüm boyunca onu izlesek doyamayacağım varlıklardan hatta.

Bu arada Luther’ın 3. sezonu ne zaman başlayacak hâlâ netleşen bir durum yok. 2013’den evvel gelmeyeceğini zaten hatırlatmıştım ama kesin bir tarih veremiyorum maalesef.


2 Comments

  1. vordven dedi ki:

    Güzel olur. Ama Alice Morgan’ın yan karakter olduğu için bu denli sevilmiş olabileceği gerçeği de var. Bu yüzden dizinin tutmama ihtimali olabilir.

    Alice Morgan, John Luther ile güzel.

    • SirEvo dedi ki:

      Kesinlikle. Luther’la Alice’in ortaklaşa tadı başka oluyor ama hani Alice izleyeceksek ben yine varım yani tek başına olsa da. 🙂

Yorum Yapın

Arts Blogs