Luther 3. Sezon Biterken…

< style="text-align: center;">tumblr_mqgivmlcbv1s5fknho1_1280John Luther ayrı bir adam, ayrı bir karakter. Çok çok keyifli bir karakter. Ama Alice Morgan‘la bambaşka bir çift oluyorlar. Ruth Wilson‘ın canlandırdığı psikopat karakter hem diziye ayrı bir hava katıyor, daha doğrusu hem dizinin havasını direkman o oluşturuyor, hem de John Luther karakterinin kalitesini havalara uçuruyor.

(Yazıda bolca spoiler olabilir, final bölümünü izlemeyenler sakın okumasın.)
3. sezonu da geride bıraktık. Karısının yasını tutup da cinnet getiren abimizin olayı sadece hakedenleri öldürmek olsa anlayacağım ama rastgele dalması, masumları hedef alması falan senaryo açısından sağlam bir gedik oldu 3. sezonda. Ama Alice diyorum işte, final bölümünde Alice’i görünce gözler her şeyi unutuyor. Luther’ı kurtarmaya gelişi çok daha efsanevi canlandırılabilirdi aslında ama İngiliz dizisi oldu mu beklemeyeceksin işte. Çat diye soktular ekrana Alice’i.

Dizi şu ana kadar duyduğumuz haberleri baz alırsak bitti. Yeni bir sezon olmayacak. Daha önceden açıklanana göre bir adet sinema filmi bekleyebiliriz. Ki yeme de yanında yat olur eğer Alice Morgan’ı daha fazla şu dizide izlemeyeceksek. Artı olarak da, ki en güzel kısmıdır bu artı, Alice Morgan için spin-off düşünülüyor. Yani kendisinin başrolde olduğu başlı başına bir yapım. Luther’sız nasıl olur bilemeyiz tabii ama Ruth Wilson’ı tek başına da olsa izlemek büyük keyif verir.

John Luther’ı özleyeceğiz. 3 senede hayran bıraktı kendine, daha önceden Hollywood’daki yapımlarda yer alsa da Luther’dan sonra muazzam bir patlama yaptı. Kariyerine çok sağlam bir katkısı var bu dizinin ama onun da ajandası artık fullenmiştir herhalde. Nereye baksak görmeye başladık. Pacific Rim‘deki bıyıklı hali biraz itici gibi dursa da yine ağırlığını hissettirmeyi biliyor oynadığı yapımlarda.

Alice Morgan’ı özleyeceğiz. Onun da kariyerine büyük bir artı sağladı buradaki performansı. Umarım bu tarz psikopat rollerde daha çok izleriz de Alice Morgan’dan izlere rastlarız ileride, veya elbette güzel bir spin-off ile sahalara dönüş yapsın, efsane olsun.

Luther 3 sezonuyla güzel bir nokta koydu şimdilik. CineShoot’u takip edip de hâlâ ama hâlâ izlemeyen varsa büyük bir güzellikten, çok sağlam bir diziden mahrum kalıyor. Türünün son zamanlardaki en güzel örneklerinden. Daha fazla zaman kaybetmeden ne yapıp edin Luther’la tanışın…

Not: DS Ripley, dostum olan sana oldu ya. Kusura bakma artık.


3 Comments

 1. sweetdrop dedi ki:

  Senin yazınla keşfetmiştim. Annem dahil Luther manyağı olduk çıktık sonrasında.
  Bu yazınla izlemeyenler şans verirler umarım bu benzersiz diziye.
  Üçüncü sezon özellikle son bölümde aşırı basitlikleri evet Alice sayesinde görmezden geldik. Belki bölüm sayısı bi iki artı daha olsaydı o saçmalıkları görmezdik.
  Ama bunu asla sorun etmeyecek kadar seviom Luther’ı ve diziye emek veren herkesleri.
  Teşekkür ediyorum yazın ve güzel kareler için.

  • SirEvo dedi ki:

   Ben de yorumun için teşekkür ettim. Kareler aceleye geldi biraz, biraz araştırılsa daha güzelleri vardır elbet ama hiç yoktan iyidir diyerek ekledim. Spoilerı bol olan versiyonları da vardı da, kıyamadım şimdi izlemeyen biri gelip de bakar diye.

 2. sweetdrop dedi ki:

  Doğru düşünmüşsün. Yazık olurdu.

Yorum Yapın

Arts Blogs