Luftslottet som sprängdes (2009) – Serinin son filmi!

Serinin 3. filmini de izleyip noktayı koydum. Stieg Larsson’ın öldükten sonra yayınlanan Millennium serisinin 3. ve son filmi; Luftslottet som sprängdes / The Girl Who Kicked the Hornet’s Nest.

Üçü de 2009’da vizyona giren serinin ilk filmi Män som hatar kvinnor‘u izleyip 10 puan verdikten sonra kalan 2 film olduğunu öğrenmiş ve epey heyecanlanmıştım ama ikinci film Flickan som lekte med elden‘den sonra ilkinin yerinin tutulamayacağını anlamıştım. İlk filmdeki o muazzam gizem ögeleri, 2.5 saatlik süresi boyunca sizi ekrandan ayırmayan gerilim ve konunun muhteşem anlatılışı, katil kim? kurbana ne oldu? gibi soruların bolluğu; ikinci filmde yerini karakterlerden hacker kızın hayat hikayesine bırakmıştı. Aksiyon, gizem yine sürse de o ilk filmdeki muhteşemliği mumla aramıştım. Gerçi oyunculukların ve işleyişin güzelliği bakımından birçok Hollywood filminin önüne geçse de, işte ilk filmde verdikleri gaz, tavansal boyuta çıkan çıta ikinci film sonunda notun 8’e düşmesini sağlamıştı.

Gelelim 3. filme. Arı Kovanına Çomak Sokan Kız olarak çevirebileceğimiz Milenyum’un son halkasında, ilk 2 filmden daha farklı bir harita çiziliyor. İlk filmdeki sorular ve ikinci filmdeki intikamdan sonra, bu son filmde gözlerimizi hastanede açıyoruz ve karşımızda Lisbeth Salander var. Onu yok etmek için devletin resmi olmayan birimlerinde ilerletilen projenin ne kadar ileri gidebileceğini ve bu arada kahraman gazetecimiz Mikael Blomkvist’in yardımları ilk göze çarpanlar. Gerisi de filmde zaten.

İlkinin yerinin farklı olduğunu düşünürsek, Luftslottet som sprängdes de ikinci film gibi serinin muhteşem olmasa da kendini kesinlikle izlettiren ve 2,5 saatlik süresiyle hiç sıkmayan, oyunculuklar ve senaryonun fevkalade olduğu son halkası.

Stieg Larsson’un romanlarından uyarlanan bu seriyi izlemediyseniz, ilk filmden başlayarak kendinizi yaklaşık 7.5 saatlik bir serüvene hazırlayın. Gizem, aksiyon, gerilim, aşk ve 3 filmdeki şahane kurgular izlenmeyi kesinlikle hakediyor. 3. filme notum; 8, seriye notum 9.

İlk Film: Män som hatar kvinnor (2009)
İkinci Film: Ateşle Oynaşan Kız (2009)

Yorum Yapın

Arts Blogs