Loft (2008) – Belçika’nın en meşhuru, en esrarengizi!

Avrupa sineması olsun, Güney Amerika olsun, Uzakdoğu olsun. En sevdiğim yanları, bu tarz vurucu filmlere imza atıyor olmaları. Her sene benim izleyebildiğim birkaç tane, yorumlarını okuyup fırsat veremediğim ama bu tarz etkileyici olduğundan emin olduğum sürüyle film çıkartıyorlar piyasaya. Buralara kadar gelip haberim olanlara da bir şekilde ulaşmaya ve izlemeye çalışıyorum. İzledikten sonra filmin üzerimde bıraktığı etkiyi buraya aktarmazsam da ayıp olur tabii.

1,186,072 kişiyle Belçika sinema tarihinin gelmiş geçmiş en çok izlenen filmi ünvanını elinde bulunduran, ülkemizde Çatı Katı adıyla Nisan 2009’da İstanbul Film Festivali’nde gösterilen filmimiz; evli 5 adamın olayını konu alıyor. Birbirleriyle yakın arkadaş olan 5 erkek, eşlerinden gizli bir şekilde ortaklaşa bir daireye sahip olurlar. Canları istediklerinde kullanmaya başladıkları bu daire esrarengiz bir cinayete ev sahipliği yapınca hikayemiz bomba bir şekilde başlıyor ve soluksuz devam ediyor.

Hiç tanımadığımız oyunculardan olağanüstü performanslar mı dersiniz, hayran kalınası bir şekilde şekillenen hikaye mi dersiniz yoksa vurucu repliklere sahip bir senaryo mu istersiniz?
Net olan bir şey var; 2008 yapımı Loft, son zamanlarda izlediğim en etkileyici filmlerden. Barındırdığı gizemi finaline kadar taşıması, sürekli ama sürekli ters köşe yatıran hikayesi, olayı yaşamamızı sağlayan çekimleri, 18+’ya varan sahneleriyle 2 saati dolu dolu yaşamanızı sağlayan bir yapım.
Gizemse gizemi, suçsa suçu, gerilimse gerilimi, romantizmse romantizmi, dramaysa draması. Etiketinde yazan bütün özellikleri dört dörtlük işleyen bu Belçika yapımı filmi ilk fırsatta izlemenizi tavsiye ederim.9/10


9 Comments

 1. Barakuda dedi ki:

  >yanılmıyorsam 2010 iff ya da 2009 filmekimi programında mevcuttu film ve çok istememe karşın gidememiştim.. listeme ekledim, en kısa sürede izleyeceğim.. merak uyandırdı epey..

 2. SirEvo dedi ki:

  >11 Nisan 2009'da İFF'de gösterilmiş, doğru hatırlıyorsun hocam. Ne yapıp et izle derim.
  Ben sinemaseverim diyen herkesin mutlaka izlemesi gerek.

 3. alihsans dedi ki:

  >Filmi iki kez izledim, üzerinden biraz zaman geçsin üçüncü kez bile izlenir yani.

 4. SirEvo dedi ki:

  >Aynen de, 1 dvd'ye sığan 720p sunum bulamadım, deli olcam. 😀 Elimdeki 6.61Gb'lık sunumu silmek istemiyorum ama hdd çok hızlı doluyor. 😛 En kısa zamanda 4.37'lik bir sunum bulup arşive atmak gerek.

 5. sweet drop dedi ki:

  Süper filmdi süper !:)

  Ya var ya başım dertte yine aşka geldim bi daha izlicem indirip 😀

 6. ercan dedi ki:

  çok fazla bir şey söyleyemiycem yaklaşık ortalarında kapattım. kesinlikle benim tarzım değil. ve açık sahnesi fazla bir film.

 7. fatma dedi ki:

  sayenizde ters köşe filmlere alışkanlık yapmış durumdayım
  süperdi teşekkür ederim

 8. ahmet arslan dedi ki:

  Old boy ve 1408 gerçi izlemişsindir 🙂 bu arada teşekkürler bu güzel öneriler için

Yorum Yapın

Arts Blogs