L’immortel (2010) — Jean Reno + Aksiyon

Leon’da tanıyıp hayran olduğumuz Jean Reno yine silahlarla yakın temasta olduğu bir filme imza atmış. Fransa’nın 70’lerdeki mafya babalarından Çılgın Jacky lakaplı Jacques Imbert‘in hayat hikayesinden ve Franz-Olivier Giesbert’in aynı adı taşıyan romanından uyarlanan film Çılgın Jacky’nin fizik kurallarına aykırı gibi gözüken infazını ve akabinde gelişen intikamını konu alıyor.
Jean Reno’yu, Çılgın Jacky’den esinlenilen Charly Matteï karakteriyle izlediğim film, bir otoparkta üzerine sıkılan sayısız mermiye rağmen hayatta kalan mafya babasının bir yandan ailesini korumaya çalışmasını, bir yandan da muazzam intikamını baz alıyor. Gerçek hikayeyle birebir örtüşmese de filmi izlerken ilk aklınıza gelen soru o kadar kurşun yedikten sonra nasıl hayatta kaldığı oluyor tabii. Eh, öldürmeyen Allah öldürmüyor bazen.

Fransız sinemasında 72 yılından beri çeşitli rollerde yer alan Richard Berry‘nin 4. yönetmenlik deneyimi olan filmin senaryosunda da yine onun ismini görüyoruz. Yanında da Eric Assous, Alexandre de La Patellière ve Mathieu Delaporte var. Leon’da izledikten sonra sürekli üst düzey filmlerde izlemek istediğimiz Jean Reno ise, yine üst düzey olmayan bir filmde kendine yer bulmuş.

Film belki üst düzey değil ama 2 saatlik süresine rağmen yer yer yükselen aksiyon dozunun da katkısı ve hiç dinmeyen müzikleriyle güzel bir intikam hikayesi izleme şansınız yüksek. Silahların bol bol konuştuğu, kötü adamların sık sık kendine yer bulduğu film çerezlik niyetine tercih edilebilir. Eğer fazla beklentiye girmeden izlerseniz de sonuç tatmin edici olabilir. Jean Reno severlere mutlaka tavsiye ederim… 7,5/10


Yorum Yapın

Arts Blogs