Legion (2010)

Apocalypse yani kıyamet yani dünyanın sonu temasını kullanıp da kendine pay çıkarmaya çalışan filmlerden Legion ama benim gözümde benzerlerinden hiçbir farkı yok. Kıyamet Melekleri adıyla 30 Nisan’da Türkiye’de vizyona girecek film için 26 milyon dolar harcanmış ve şu ana kadarki toplam hasılat 55 milyon dolar. %100 kâr marjı tabii ki yapımcılar için kötü değildir ama sırf afişten bile bir şey bekliyor insan. Aslında beklentiyi de aşağılarda tutmuştum ama yok, tür olarak sevsem de klişelerden kurtulmayan bir olay örgüsü ve finali mevcut.

Yan rollerden tanıdığımız isimlerden oluşan bir kadro var. Kötü rollerde bolca izlediğim Paul Bettany, yine Lost’un kötü adamlarından Kevin Durand, Hızlı ve Öfkeli ile Transformers’tan hatırladığım Tyrese Gibson, bir türlü ısınamadığım Dennis Quaid, ilk defa gördüğüm Lucas Black, Charles S. Dutton, Adrianne Palicki ve 91’li güzel Willa Holland filmin ana karakterlerinden.
Yönetmen Scott Stewart‘ın ilk uzun metrajlı filmi. Kendisi aslında Karayip Korsanları, Live Free or Die Hard, Iron Man gibi filmlerin görsel efektleriyle haşır neşir olsa da, Legion ilk yönetmenlik denemesi. Senaryoyu da Peter Schink ile yazmışlar. Yine her ikisinin de ilk senaryo denemesi olduğunu belirteyim.

Kuvvetli bir başrol oyuncusunun olmamasının yanında, kamera arkası ekibin de pek deneyimli olmaması ve konunun yeniliklerden uzak olması ilk göze çarpanlar. Bunların üstüne işlenişin ve gereksiz esprilerin de çekici gelmemesi bu ufak dozda aksiyon içeren fantastik gerilimi çekilmez kılabiliyor. Benim vaktim bol, azıcık görsel efekt, biraz da melek görmek istiyorum derseniz 1 saat 40 dakikalık Legion belki izlenebilir. Ama izlemezseniz de pek bir şey kaybedeceğinizi sanmıyorum ve IMDb’ye uyuyorum, notum; 5/10


One Comment

  1. cemo dedi ki:

    >Çok dandik ya bende izlemeden önce ümitliydim ama ilk 15 dakika kabus gibi geçti koca melek silah kullanırmı yahu insan daha egzantirik bişeyler bekliyor ister istemez sen 5 vermişsin ama bence 3'ü bile zor alır 😀

Yorum Yapın

Arts Blogs