Law Abiding Citizen (2009) – İntikam mı?

Evinizde eşiniz ve çocuğunuzla mutlu mesut oturuyorsunuz. Kapı çalıyor. Kafanıza yediğiniz sopa darbesiyle yerdesiniz. Eşiniz ve çocuğunuz ise o andan itibaren yoklar.

Law Abiding Citizen, ABD yargı sisteminin açıklarını sert bir dille eleştiriyor. Başrollerinde, son yılların en popüler aktörlerinden Gerard Butler ve az ama öz filmlerde yer alan Jamie Foxx var. Yönetmen; The Negotiator, A Man Apart ve The Italian Job gibi türe yakın filmlerin gayet iyi altından kalkmış bir isim, F. Gary Gray. Senaryo da en son Street Kings‘te kalemi eline alan Kurt Wimmer‘dan çıkmış.

Ailesinin katledilişine şahit olan ve o andan itibaren bütün hayatı değişen Clyde Shelton‘ın, “intikam soğuk yenen bir yemektir” deyişine şahit oluyoruz. Son zamanlarda bol bol izlediğimiz Butler, yine rolünün altından kalkmış. Adama hangi rolü verseniz hiç sırıtmıyor yav, tebrik ettim kendisini.
Verilen cezalarda etkin rol oynayan Nick Rice ise gözü dönmüş Clyde karşısında ne yapacağını nasıl hareket edeceğini bilemez. Foxx’un bir filmini ne zaman izlesem oyunculuğu yetiyor bana. Collateral, Jarhead, The Kingdom ilk aklıma gelenler.

50 milyon dolar bütçeli Law Abiding Citizen, aksiyonuyla, oyunculuklarıyla, şahane senaryosuyla, atmosferiyle, berbat olmayan idare eder sonuyla 2009’un göze çarpan yapımlarından, son zamanlarda izlediğim iyi intikam filmlerinden. Türü sevenlere acil tavsiyedir. Ben notumu 8 olarak belirdim…


5 Comments

 1. Sanat Notları dedi ki:

  >Yeni seyrettim ve son zamanlarda izlediğim iyi aksiyon gerilim filmlerinden biri, herkes sonunun o şekilde bitmemesi gerektiğini düşünüyorsada bir mazlumun her yaptığınıda onaylamak ne derece doğru tartışılır. Kurgusu güzel denebilir, ama bazı zamansal geçişler biraz hızlı olmuş boşluklar oluşmuş gibi, yinede tavisye ederim izlemeyenlere,

 2. SirEvo dedi ki:

  >@yesari
  yav hocam önemli bir sporiler vermişsin. Ben filmi izledim ama izlemeyenler olursa ciddi bir spoiler gerçekten. O yüzden yayınlamadım mesajını. Spoilersız yazarsan sevinirim. 😀

 3. tyler78 dedi ki:

  >Bence de bayağı güzeldi. Hatta bugün 2.kez izleyecekken The Box'ı izlemeye karar verdim ne yazık ki. Hakikaten ne kadar yazık olduğunu yazdım ben de sayfamda. 🙂 Keşke 2.kez izleseymişim bu filmi.

  Butler'a da laf ediyorum hep ama adam hakikaten söylediğin gibi sırıtmıyor rollerinde, ki çok farklı rollerde çıkıp duruyor. Yetenek bu galiba.

 4. SirEvo dedi ki:

  >O kadar çok film var ki, 2. kez izleme olayını ancak "beğendiğim bir filmi başkasına izletme" olayında yapabilirim. 😀

 5. Guyjre dedi ki:

  >intikamci baba filmlerinden birisi daha(arka arkaya iki tane izleyince:D )
  Güzel film ama Mel Gibson'un intikam pesindesi daha güzel bence.

Yorum Yapın

Arts Blogs