Kusursuz Yalan ve Dost: Nip/Tuck

Sinema bölümünde 2. senesini okuyan ve dizilerle benden çok içli dışlı olan birinden geliyor Nip/Tuck sevgisinin satırlara dökülmüş hali…

Kusursuz Yalan ve Dost: Nip/Tuck

Boğaz düğüm düğüm, gözler nemli en kallavisinden. Nefes almayı unutmaktan kıpkırmızı olmuş bir surat. Buz gibi eller klavyeye dokunduğunda anlaşılan. Saat sabahın 3’ü.
Ve en yakın dostlarından birinin bitişine, gidişine şahit olmuş ben.

Klasik insan hüviyetine bürünmüş dostlardan biri değil bu giden. Hayal, simge, karakter, yalan ve belki biraz absürdlükten örülmüş bir kurmaca. Geceler boyu hüzünlerime, neşelerime ortak olmuş bir yoldaş.

Tam 4 yıl olmuş o benim hayatıma gireli. İlk 2 yılında fark edilmemişliklere esir olmuşum anlaşılan.

Kim ola ki bu kadar sevilen bir dost diye sorarlar haliyle adama. Nip/Tuck‘dan başkası değil bu sorunun cevabı.

Eh be kardeşim, manyak mısın sen?
Bir televizyon dizisinden dost diye bahsedilir mi hiç, ağlanır mı bitti diye?

Ağlanır kardeşim ağlanır. Hem de öyle bir ağlanır ki. Yıllar yılı takip ettiğiniz evinizin, kalbinizin, en önemlisi hayal dünyanızın içine giren şey için ağlanmaz da başka ne için ağlanır?

Christian Troy’u görmemle başladı her şey aslında.Sapık, egoist, ukala, psikopat ama dünyalar yakışıklısı bir herifti bu kaba tabirle. (Ki izleyenler bilir dizinin başlama sahnesi pek de sakin sayılmaz) Delirdim, çıldırdım, izlemeye devam etmem lazım kesinlikle dedim.

Estetik dünyasına adım atıverdim birden bire. Kusursuz bir yalan olmanın bütün inceliklerini öğrenecektim onlar ile birlikte. Güzelliğin nasıl çılgınca bir hastalık olduğunun yanı sıra aslında ne menem bir şey olduğunu da öğrenmiş olacaktım. Keza öğrendim de az buçuk ucundan.

Fazla cüretkardı bu yeni dostum benim. Herkesin kaldıramayacağı pek çok şey barındırıyordu içinde. Açık açık gösterilen ameliyatlar, türlü fanteziler, sapkınlıklar ve cinselliğin ve gerçekliğin en acımasız ve net olanlarından.

Kazara birinin yanında izlemeye kalksam veya bahsetsem;

-Vayyy be ne sapık film bu, porno gibi resmen ahaha -Ayy ayy kapat şunu be adamı canlı canlı kesiyo herifler -İzlediği diziye bak, sapıksın kızım sen sapıksın! diye tepkiler ile karşılaştım.

Sapık mıydım peki? Değildim tabii ama genede pek normal biri sayılmam kabul ediyorum. Dedim ya herkesin kaldıramayacağı, hayatın içindeki gerçekleri tak tak yüzünüze vuran dobra bir dosttu bu.

Adım Nip/Tuckçı sapık kıza bile çıktı. Eyvallah katlandık ona da öyle ya da böyle.

Christian ve Sean’ın ruhsal çöküntülerinde ama birbirlerinden ölesiye kopamamalarında, Christian’ın bütün o “I’m a plastic surgeon” deyip hatunları yatağa atışlarında, Julia’nın o titrek ve nevrotik huysuzluklarında, Matt’in faydasızlık üstüne faydasızlık yapışında, süper lezbiyen Liz’in hayal kırıklıklarında, Kimber’ın her seferinde Christian diye ağlayıp geri dönmelerinde, Wilburumun Christianımın her daim oğlu olarak kalışında ve daha nicesinde ben de onların yanındaydım.

Ve evet kusursuz bir yalanı beraber oldurduk dostumla.Bugün her ne kadar fiilen sonlanmış dahi olsa kalbimin bir bölümü hep NiP/TUCK, NiP/TUCK diye atacak.

Çoğu kişiye garip gelse de bu, Nip/Tuck bir diziden çok daha öteydi benim için. Farkı anlatabilmenin başka yolunu da bilmiyorum açıkcası. İyisiyle kötüsüyle bunca yıl benimleydi, bizimleydi vefalı dostum. Başta yaratıcısı Ryan Murphy olmak üzere Julian McMahon ,Dylan Wash ve sayısız oyuncusuna binlerce kez teşekkürler.

O hep dizi tarihinin en sert dizilerinden biri olarak kalacak.

Hoşça kal efsane, hoşça kal kusursuz yalan…

Elif Can Kıcı

9 Comments

 1. Barakuda dedi ki:

  >o derin ruhunu herkesin anlayamayacağı, benimseyemeyeceği nip/tuck'ı çok iyi anlatan bir yazı olmuş, tebrikler.. sondaki fotoğraf da çok şey anlatıyor.. sırf bu kare bile bir ah çektiriyor insana..

  bu linklerde de bu güzide dizi hakkında kalbimizden dökülen naçizane duygularımız mevcut;

  http://bosverabidalganabak.blogspot.com/2010/03/elveda-niptuck.html
  http://bosverabidalganabak.blogspot.com/2010/03/beauty-is-curse-on-world.html

 2. GzdBnl dedi ki:

  >elifim yürü beee 😀 BRAVO 😀 çok güzel olmuş 😀

 3. Kamil Akar dedi ki:

  >vay vay vay bu günleride görecektik demek 🙂 mükemmel yazı benide nip tuck'a geri döndüren Elif'e hem yazı hemde önerisi için teşekkürler 🙂 yazıların devamını bekliyoruz 🙂

 4. Leah dedi ki:

  >Son bölümü izlemiyorum bile bile bekletiyorum. Ne zamana kadar beklerim bilinmez. Başladığından beri izliyorum, hiç kaçırmadan. Çok arıcam bu diziyi ya. Aradığım her şey vardı içinde. Bunun gibi bi dizi zor gelir bi daha.
  Yazı güzel olmuş bu arada. Teşekkürler Elif, teşekkürler SirEvo. 🙂

 5. Ehrimen's Blog dedi ki:

  >Ben hala inanamıyorum Nip/Tuck'ın bittiğine. Arada canım sıkılınca açıyorum kafama göre bölüm seçip izliyorum. Hepsi ayrı güzel. Bu dizinin yerini hiçbir dizi tutamaz benim için. Ara ara bittiği aklıma gelir ve moralim bozulur durduk yere. :/

 6. sophie'nin dünyası dedi ki:

  >bir ben miydim bu diziye kendine ait bir parçaymış gbi sarılan, bir ben miydim bittiğinde çok sevdiğim bir arkadaşımı uzun süre göremeyecekmişim hissine kapılıp garip ama tatlı bir acı duyan…diye düşünürken bu yazıyı okudum, çok mutlu oldum.

  nip/tuck benim için her zaman apayrı bir yerde olacak.
  çünkü orada ne sadece siyahlar, ne de beyazlar vardı, grilerle birlikte gerçeğin ve doğrunun her zaman tek olamayabileceği vardı.

 7. mert dedi ki:

  >Kesinlikle bende iz bırakan ve her bölümünü ayrı bir keyifle izlediğim bir görsel şölendi. Bende dizinin bırakmış olduğu tatlı bir acı var oda dizinin 6 sezonunu bana gönderen arkadaşım bana söylemeyi unutmuş ve son sezonun bölümlerinide 6. sezona eklemiş ve ben son bölümü sanki 6. sezonun son bölümüymüş gibi izledim 🙁 bir nip tuck hayranı olarak sanırım durumumu siz daha iyi anlarsınız sonra 7. sezonu başka bir yerden indirdiğimde acı gerçek ile tanışmıştım ve ben farkında olmadan nip/tuck ı bitirmiştim. Yinede teşekkürler Sean, Christian,Julia,Suzan, Matt, Kimber ve diğerleri ve tabikide teşekkürler Ryan Murpy….

  Mert

 8. SirEvo dedi ki:

  >Off, çok kötü olmuş yav. Ben olsam çıldırırdım herhalde. 😀

 9. Anonymous dedi ki:

  >Troy dendi mi duracaksin bi bakacaksin herif aletiyle katil oldu aga tirsip korkacaksin…

Yorum Yapın

Arts Blogs