Kurtlar İmparatorluğu – Jean Christophe Grange

Grange bir süredir listemdeydi türü açısından en çok tavsiye edilen yazarlardan biri olması sebebiyle. Ama okuduğum önceki polisiye yazarları (Chattam’dan Kaosun Sırları, Tess’den Kemik Bahçesi ve Kan Golü) düşününce Grange ciddi manada başka bir yerde kalıyor diyebilirim, tavsiye edildiği kadar, övüldüğü kadar var.
Kurtlar İmparatorluğu, Anna adındaki bir kadının hikayesini anlatıyor. Garip bir nöbet geçiren, insan yüzleriyle problemi olan kadının pek tabii ki çok daha derinlerde bir olayı var, ama ne olay. Grange öyle bir anlatıyor ki bu olayı, öyle bir kurgulamış ki, her sayfayı geçerken bir sonraki cümleyi, her cümleyi bitirirken bir sonraki satırı merak ediyorsunuz.

Grange, polisiye yazanlar arasında ciddi ciddi fark yaratan bir adam. Kalitesini inanılmaz farkettiriyor. Olay örgüsünü çok iyi kurup yavaş yavaş, ufak ufak okuyucuya yediriyor. Kitabı okuduğunuza değil de, neden bu zamana kadar Grange’le tanışmadığınıza yanıyorsunuz.

Ancak itiraf edeyim, Leyleklerin Uçuşu bu kitaptan bir tık yukarıda. Çok kısa zaman aralıklarıyla okuyunca daha rahat farkettim. Leyleklerin Uçuşu’nda çok ciddi bir çalışma var. Bunda yok mu diyeceksiniz, Kurtlar İmparatorluğu’nda da tarihsel açıdan bir çok detay mevcut. Ki bizi ilgilendiren ve çok yakından bildiğimiz bir tarih olunca kitabın çekiciliği daha da artıyor tabii ama Leyleklerin Uçuşu’nu okurken aldığım keyfi uzun süre başka bir kitaptan alabileceğimi düşünmüyorum (ki alamadım hala). Sanırım onun macera kısmının ağır basması da etkiledi, bilemiyorum.

Sonuç olarak Grange okunmalı. Hikaye kurgusu, anlatım tarzı, yalınlığı, karakterlerin güzelliği. Yani bomboş bir polisiyeden daha fazlası var. Notum 8 ama buçuklusundan. Ben favori yazarlarıma ekledim bile Grange’ı.

P.S. Bu yazıyı yazdığımda, yani kitabı bitirdiğimde henüz 2 kitabıyla tanışmıştım Grange’ın, bu da 7 ay öncesine denk geliyor. Aradan geçen onca zamanda Siyah Kan, Kızıl Nehirler ve Sisle Gelen Yolcu‘yu da okudum ancak favorim hala Leyleklerin Uçuşu. Yazıyı yayınlamayacaktım aslında, benim açımdan güncelliği yok ama yine de bu kitapla ilgili kısa da olsa bir yorum blogda dursun istedim.


One Comment

  1. Mavi beyaz dedi ki:

    Bu kitapta bizden de izler var. Hatta baş kahranlardan biri türk. Kitabın bazı bölümlerinde ülkücü arkadaşları üzecek ifadeler olsada Garange kaçak Türk göçmenleri ve kaçakçılığı güzel işlemiş

Yorum Yapın

Arts Blogs