Kitap Tavsiyesi: Madalyonun İçi

İnsan bazen kendini yalnız ya da başkaları tarafından anlaşılmaz hissedebiliyor. Bu durumda kendisine arkadaşlık edecek ya da en azından o anda bunları hissedenin bir tek kendisi olmadığını anlatacak bir kişiye ya da kitaba, yazıya ihtiyaç duyabiliyor. İşte tam da böyle bir anda karşıma çıkan bir kitap ‘Madalyonun İçi’.

Psikiyatrist Dr. Gülseren Budayıcıoğlu’nun kaleme aldığı son kitap Madalyonun İçi, 2013 Şubat ayında yayınlanmasına rağmen benim kendisini keşfetmem 2017 sonlarında bir sosyal mecra programının keşfet bölümünde karşıma çıkmasıyla oldu. Kısa sürede edindiğim kitabı bir solukta okudum desem yeridir.

Aynı dönemde yayınlanan Gary Small & Gigi Vorgan ikilisinin kaleme aldığı Bir Psikiyatristin Gizli Defteri kitabını da piyasaya çıkar çıkmaz okumuştum. Her iki kitap da neredeyse her yönden benzerlik gösteriyor. Kitaplar arasındaki tek fark hikâyelerin geçtiği ülke, yani toplum ve bu toplumda yaşayan insanların kültürü. Gerçek yaşamın içindeki insanların isimlerini ve sosyal konumlarını değiştirerek yer yer kısa yer yer de uzun öykülerin anlatıldığı bu kitabı, benzerlerinden ayıran en büyük özelliği ise bizim toplumumuzda olan olayları anlatması. Yani bu kitaptaki bir kahraman kapı komşunuz, okuduğunuz okulun en zeki öğrencisi, mahallenizin gözde eloğlu/elkızı, iş yerinizdeki en sessiz eleman, hatta belki de en yakın arkadaşınız bile olabilir. Böyle söyleyince hayal gibi gelmesine rağmen hikâyeleri okuduktan sonra durup düşündüğümde, bizim toplumumuza ait gerçek olayların akıcı bir dille anlatıldığını söyleyebilirim. Deli ya da hasta diye yaftaladığımız insanların özünde öyle olmadıklarını anlatırken, bazı yerlerde abartıyı biraz fazla kaçırdığını düşündüğüm Gülseren Budayıcıoğlu’na kızamıyorsunuz bile. Açıkçası, bu kitabın neden gölgede kaldığını anlamış değilim. Yine de, geç olsa bile okuma şansım olduğu için mutluyum!

Sonuç olarak, günümüz keşmekeşinde konuşacak birini bulamıyorsanız, konuşsanız bile ne dediğiniz anlaşılmıyorsa, hatta daha da ötesi kimse bilmesin deyip de içinize attığınız sıkıntılarınız varsa, işte tam okunacak bir kitap! Kâh gülüp kâh ağlatan, sorgulatan ve ben bu kadar değilim deseniz bile bir noktasında mutlaka kendinizi bulduğunuz Madalyonun İçi’ni kesinlikle okumalısınız.

LadyJuly


Yorum Yapın

Arts Blogs