KELEBEK – Henri Charriere

< style="text-align: center;">

O nasıl bir hayat hikayesidir? O nasıl bir kaçış aşkıdır? O nasıl bir özgürlük hasretidir? O nasıl bir yılmamazlıktır…
Öyle bir adam düşünün ki, bütün haksızlıklara, vahşiliklere, insanlık dışı tecrübelere maruz kalsın ama yine de hayattan kopmayıp kafasında her zaman özgürlüğü düşünüp girdiği her delikten bir şekilde kaçıp kurtulmayı başarsın.

Ötekiler rıhtıma hamallık yapıyor. Hepsi de bir iş tutmuş ama, ekmeklerini güç çıkarıyorlar.
“Zor olmasına zor ya, hiç olmazsa özgürlüğümüz var” diyorlar. “Özgürlük o kadar güzel ki.”

Henri Charriere‘nin gerçek hayat hikayesini günlüğümsü bir şekilde okuyucuyla buluşturduğu 1968 yayımlı kitabında, bir hiç uğruna, cehennemin yaşandığı, karanın yüzlerce kilometre uzağındaki kürek mahkumlarının yanına gönderilen adamın her daim kafasında canlandırıp hayata geçireceği kaçışları okuyoruz. Onun için zor diye bir kavram hiçbir zaman olmamış, imkansızı başarması ise zaman almış adeta.

Buraya yazdıktan sonra tavsiye edilince başlamadan duramadım ve kısa sürede de bitirdim heyecanın hiç dinmediği kitabı. Sırf Henri’nin değil ona yol arkadaşlığı yapan, girdiği cezaevlerinde de tanıştığı insanların hikayeleri gerçekten çok acımasız. Bunun yanında kaçışları sırasında ona kucak açan insanların karşılıksız yaptıkları yardımlar ve bu mahkuma karşı gösterdikleri davranışlar da insanı acayip duygulandırıyor. 9/10

Kelebek’ten sonra, Henri’nin özgürlüğü sırasında yaşadığı hayatı anlattığı Banko adında bir kitap daha yayımlanmış kendi kaleminden. O da raflardaki yerini almış beni bekliyor, kısa bir zaman içinde ona da başlamayı düşünüyorum.
Bu arada romandan beyaz perdeye uyarlanan ve başrollerini Steve McQueen (Kelebek) ile Dustin Hoffman‘ın (Dega) üstlendiği Papillon adlı 1973 yapımı bir film de bulunuyor. Oscar adaylığı da var, Imdb puanı da 8 ama beklenen etkiyi yapmadığı yazıyor wiki’de. Tabii ki ilk fırsatta onu da izleyip birkaç satır yazmak boynumuzun borcudur.


8 Comments

 1. sweet drop dedi ki:

  Filmini izlemiş kitabını okumamış bir insanım,öyle güzel canımı çektirdin ki hemen alıp okumak istiyorum.
  Çünkü biliyorum ki kitap her zaman filmine göre daha etkilidir,yönetmeni sensindir zira.

 2. Beyaz Kitaplık dedi ki:

  Hayatımda okuduğum en etkileyici kitaplardan biriydi. Bir adamın haklı olan özgürlük mücadelesi. Bir insan hiç mi yılmaz? Özgürlüğe adanmış bir hayat…

  Kitabı okuduktan sonra filmi izlemiş aynı tadı alamamıştım :((

  • SirEvo dedi ki:

   Filmi duruyor harddisk’te. Ben de aynı tadı alamayacağımdan ve büyüsünü yitireceğinden korkup hâlâ izlemedim…

 3. Beyaz Kitaplık dedi ki:

  Kitapla birebir olmadığından biraz yadırgıyoruz. Fakat Steve McQuenn ve Dustin Hoffman’lı filmi yine de izlemek lazım.

 4. Mavi beyaz dedi ki:

  Eğer filmini hala izlemediyseniz hiç izleme. Filmdeki hiçbir karakter, hiçbir mekan, hiçbir olay senin hayal Dünya’nda kurduğunla uyuşmayacak. Çok büyük ihtimal hayal kırıklığı yaratacaktır.

  • SirEvo dedi ki:

   Kitabı okuyalı çok oldu, hikayeyi genel hatlarıyla hatırlasam da detaylar uçup gitti. O yüzden sıkıntı olacağını sanmıyorum.

Yorum Yapın

Arts Blogs