Kaybedenlerin(!) İntikamı: Transformers


Kim ne derse desin…
İsteyen amerikan propagandası desin, isteyen “e onlarda para b.k” desin.
Kim ne derse desin, bu film 10 numara olmuş.
Adamlarda para var huzur var kardeşim. Para var görsel şölen var. Para var aksiyon var. Para var; var oğlu var işte..
İlkine oranla aksiyon dozu bir hayli arttırılmış, görsel efektlerde tavan yapılmış, Megan Fox’un bana gelen iticiliği ortadan uçmuş gitmiş güzeller güzeli fıstık ötesi bir hatun olmuş çıkmış. Üstüne bir de 2. bayanı süper seçmişler…
Tek bir hamlede yerle bir olan milyonlarca dolarlık uçakları taşıyan milyar dolarlık gemiler mi, kuş gibi avlanan helikopterler, tanklar mı istersiniz? A’dan Z’ye her şeyi düşünmüşler. Amerikan ordusunun yarısını bitirmişler resmen.
Hele görsellik, muhteşemdi. Robotun insanlarla olan etkileşimi sanki gerçek hissi uyandırıyordu. O yönden tamam ama ah bir de bizim eleman ve başroldekiler ölümsüz olmasa. E okadar da olsun yav, Transformers bu, Yenilenlerin(!) İntikamı.
Yahu bizim yabancı filmleri Türkçe’ye çevirip vizyona sokan arkadaşlar kıt mıdır? Filmi izlemeden mi Türkçe’ye çevirirler? Aslında çoğu filmde şöyle bir mantıkları vardır;
Filmi izleyip, filmin anatemasını filmin adı yapmak. İyi de, neden?
Veya filmdeki en can alıcı olayları afişteki o minik yazıların arasına eklemek. Neden?

Şu an kadar dünya çapında 830 milyon dolar hasılat elde eden 200 milyon dolarlık minik(!) bir bütçeyle ekranlara taşınan serinin ikinci filminin ismi Transformers: Revenge of the “Fallen”.
Fallen’ı tırnak içine aldım çünkü filmde the Fallen özel isim olarak geçiyor. Yahu bu bizim Türkçe’ye çeviren abiler niye “Yenilenlerin” diye çevirirler? Filme göz atmazlar mı? Bunlar değil mi ki filmi komple izleyip anatemayı filmin adını yapanlar? Bu filmi izlememiş olabilirler mi?
Böylesine rezil bir çeviri olmamalı ama artık. Yeter yahu, bıktık…
Adam orada 200 milyon dolar harcıyor, görselliğin, aksiyonun, propagandanın tavanına vuruyor, sen gidip Kaybedenler diyorsun. Direk Türkçe’den Türkçe’ye çevirmeleri gerektiği zaman çevirmeyip, çevirdikleri zaman da böyle saçma sapan çevirdiler mi vallaha deli oluyorum yav.


Film, aslına bakılırsa yukarıdaki abladan da anlaşılacağı üzre verdiği görsel(!) şölen ve yüksek aksiyon hazzından başka hiçbir şey vaad etmiyor. Sonuçta ne olacağını tahmin etmek hiç de güç değil ama bir insanın bir filmde aradığı şey aksiyon ve görsellikse, bu film tam ona göre. Aksiyon ve görsellik arayanlar için süper, bunları ikinci plana atıp konuya, işleyişe bakanlar için ise sıradan bir robot filmi diyebiliriz.

Yönetmen aynı, kadro aynı, verebileceği mesaj aynı, görsellik fazla, aksiyon fazla, 3.sü de yolda.
Bizim evdeki 5+1 sistemi bir yere kadar tatmin ediyor insanı. İndirmişim Bluray’ini, hem de DTS ama 22″ de ufak geliyor, dandik 5+1 de yetersiz kalıyor.
Keşke sinemada izleseydim yav…

Ufak tefek çekim hatalarının yanı sıra, filmdeki CGI sahnelerinin toplam 140TB tuttuğu, ilkinden fazlasını veren bir film, kesinlikle tavsiyedir.


Yönetmen: Michael Bay
Tür: Aksiyon, Bilim-Kurgu
Ülke: ABD
IMDb Puanı: 6.2/10 (66,384 oy)
Benim Puanım; 9/10
Süre: 150 dk
Oyuncular (ilk 5): Shia LaBeouf, Megan Fox, Josh Duhamel, Tyrese Gibson, John Turturro

IMDb: http://www.imdb.com/title/tt1055369/


2 Comments

 1. Schumy dedi ki:

  >"Tek bir hamlede yerle bir olan milyonlarca dolarlık uçakları taşıyan milyar dolarlık gemiler mi, kuş gibi avlanan helikopterler, tanklar mı istersiniz?"

  Vallaha hiçbirini istemem desem ? 66000 kişi oylamış ve aldığı oy 6,2 ? Bu tip istatistiklerde oy kullanan örneklem ne kadar az olursa sonuç o kadar yanıltıcı olur. Ama 66000 kişinin değerlendirdiği bir film 6,2 alıyorsa bunda birşey vardır.

  Hele hele yukarıda bahsettiğin gibi action severler varsa çocuklarını 6 7 yaşında yeğenlerini alsınlar sinemaya koşsunlar film gösterimdeyse.

  Megan Fox' u da ilk filmdeki araba tamir sahnesi sonrasında bile itici bulduysan sana lafım yok daha 🙂

 2. SirEvo dedi ki:

  >Tek bir şey söylesem yeterli.
  IMDb'de 6 alan bir film senin için 1 veya 10, benim için 1 veya 10 olabilir. Bu tamamen zevk meselesidir.
  IMDb top 250'ye girip ilk 100'ü izle ve kaç tanesine 8 ve üstü vereceğini söyle.
  Hatta dur ya, izleme. Filmin türüne bak ve ben bu filmi sevmem veya severim de.
  IMDb'de 250'de diye çok kral olacak veya 6 puan aldı diye, "6 puanlık film" olacak diye bir kaide yok.
  Sevgiler.

Yorum Yapın

Arts Blogs