Karşıyaka Sahaflarından Ganimet Yağdı

Kardeşime yaptığım baskı-pres dün meyvesini verdi ve Narlıdere‘den kalkıp Karşıyaka‘nın yollarına düştük. Ben daha önceden araştırmamı yaptığımdan gideceğimiz sahafları belirlemiştik ama çarşı o kadar kalabalık olunca, yanınızda da bir bayan olunca sahafların yolunu zor bulduk.

Hedefin ilk durağında Kül Kitabevi vardı. Gerçekten güzel bir dükkan yapmışlar. Her şey yerli yerinde, aradığınızı hemen buluyorsunuz ancak çevresinde çok sahaf olmadığından mıdır yoksa o bölgedeki fiyat politikasından mıdır yoksa hem çalışan sayısı hem de dükkan kirasından mıdır bilemiyorum ama fiyatlar bana tuzlu geldi. Alsancak’taki sahaflara göre pahalı geldi en azından.

Oradan sonra Anka Sahaf‘a uğradık. Burası tam bir sahaf. Popüler kitaplar yok gibi neredeyse. Türk ve Dünya edebiyatının eski eski kitaplarıyla dolu bir dükkan. Ancak eskilik sadece kitaplarda değil, raflarda da boy gösteriyor. Savaş var resmen. Aradığınızı bulmakta zorlanıyorsunuz maalesef. Ama fiyat olarak beni tatmin ettiğini söyleyebilirim. Orada gördüğüm Yaban Muzu ve Yaşama Çevrilen Pedal‘ı 8 TL’ye kapattım hemen. Ki kitapların durumu da gayet iyi.

Buradan sonraki durak Smyrna Kitabevi‘ydi. Ki alışverişin en görkemli kısmını da burada gerçekleştirdik. Listemdeki kitapların büyük bir çoğunluğu vardı. Hatta İhsan Oktay Anar‘ın Suskunlar‘ını bulmuşken de alayım dedim hemen. Sıfırdan farksız kitap 10 TL’ydi, imkanı yok bu fiyata bu kadar temiz bulmanın. Ki sadece o değil, Tanrıların Arabaları (basım tarihini düşünürsek gayet doğal) dışındaki tüm kitaplar sıfırdan farksızdı. Zaten öyle güzel bir kitap profili var ki içeride, hani saatlerce kalıp yüzlerce liralık alışveriş yapabilirsiniz. Sabahattin Ali‘den George Orwell‘e Zar Adam‘dan Hatıra Defteri‘ne kadar kitapların 8 tanesini buradan aldım. Fiyatlar da dediğim gibi çok çok iyiydi. Raflarda sıfır kitaplar da vardı ancak 2. el olarak duranların çoğunu elinize aldığınızda sıfır sanıyorsunuz. O derece güzel kullanılmış.
Biz Smyrna Kitabevi’nin merkez olarak geçen dükkanına gittik 1735 sokaktaki. Çarşıyı geçtikten sonra epey bir yürüyorsunuz ama dediğim gibi o kadar yürüdüğümüze değdi. Fakat sonradan farkettim, 1714 sokakta, yani çarşının hemen yakınında da bir şubeleri varmış. O kadar yol yürüyemem diyorsanız burası da tercih edilebilir ama içerideki durumu bilemiyorum. Fiyatlar ve kitaplar farklılık gösterirse blogumuz sorumlu tutulamaz.

Son olarak da Serpil Kitabevi‘ne geçtik dönüşte. Burası da Kül Kitabevi gibi geniş arşivli ve aradığınız her kitabı çok rahat bulabildiğiniz dükkanlardan. Hemen yardımcı da oluyorlar ancak yine Kül’deki gibi fiyatlar biraz tuzlu geldi. Bir tek 4 tanesi 10 TL olan bir rafları vardı, oradan Ahmet Altan‘ın En Uzun Gece‘sini aldım. Askerde okumuştum aslında ama beğendiğim için rafta dursun istedim. Hem mutlaka bir okuyan çıkar, 2.5 TL bir şey değil. Ahmet Ümit‘ten Patasana da yine listemdeydi. Görünce onu da aldım. Serpil’de aslında listenin çoğunu bulup verdiler ancak kitapların aşınma payı epey yüksekti. Benim şansıma da olabilir tabii, verdikleri kitapların satır altları çizik olan sayfaları vardı falan. Almak hiç içime sinmedi. Bir de fiyat olarak Kül’deki tuzluluktan pek farkı olmadığındna, Smyrna’da da epey bir para harcayınca Ahmetleri alıp çıktım.

Fotoğraftan anlaşılıyor mu bilemiyorum ama dediğim gibi kitaplar tertemiz. Tabii daha okumadığım için eksik/yırtık sayfa var mı bilemiyorum ama olacağını da sanmıyorum. Şimdiye kadar epey bir kitap aldım sahaflardan, o tarz bir durumla çok nadir karşılaştım. Ki zaten kusuru gösterdiğinizde de iade alıyorlar rahatlıkla.

Karşıyaka macerası böyle. İnanılmaz kalabalıktı. İğne atsanız yere düşmez denen cinsten. Vapur yolculuğu falan keyifli oldu. Çarşıdaki Pidematik de güzeldi bu arada. Fiyat/performans açısından, Karşıyaka’da oturuyor olsam sık sık gideceğim mekanlardan biri olurdu sanırım. Narlıdere tarafına da bir dükkan açmalarını söyledim hatta, hayırlısı dedi kasadaki abi.

Sizin sahaflarla aranız nasıl? Özellikle İzmir’de oturan arkadaşlar hangi sahafları kullanıyor? Smyrna tarzında hem uygun fiyatlı hem de az kullanılmış kitapların satıldığı, önerebileceğiniz başka sahaflar var mı? Semt olarak önemli değil, Karşıyaka’ya gittikten sonra her yere ulaşabiliriz artık.

Bu arada şu an Beyazıt Akman’ın Dünyanın İlk Günü adlı kitabını okuyorum. Muhteşem bir roman olmuş. Fatih Sultan Mehmet’i bir de bu ağızdan dinleyin derim. Elimden bırakamıyorum resmen kitabı.


14 Comments

 1. Meczup dedi ki:

  Gene ben.. Öyle bir anlatmışsın ki arkadaşım onca yolu tepip sırf sahaflar için İzmir’e gelmek istedim. Hiç düşündün mü etrafında sahafı olmayanı var, bu güzelliklerden yararlanamayanı var diye he.. İçim gitti böyle ucuza, böyle kaliteli kitapları görünce. Sahaflara sahip bir yerde otursam arşınlardım her birini büyük ihtimal. İstanbul’da gitmiştim Sahaflar Çarşısına. Ben ya tam bulamadım ya da pek tecrübem olmadığı için bilemedim. Çok karışık ve pek pahalı gelmişti bana. Sabahatin Ali’nin beş kitabını 20 liraya kapattırmıştım orası da ayrı 🙂 Çok güzel bir alışveriş yapmışsın. Şimdiden iyi okumalar. Ahmet Altan’ın En Uzun Gece’sini zorla okumuştum, bir kitabı yarıda bırakmayı sevmediğim için. Bakalım sen ne yapacaksın 🙂

  • SirEvo dedi ki:

   İstanbul Kadıköy’de Akmar Pasajı var. İçerisi sahaf cenneti. Fiyatları da çok iyi. Aklında olsun, yolun o taraflara düşerse eğer…
   En Uzun Gece’yi askerde okumuştum zaten, hoşuma da gitmişti aslında. 2,5 liradan görünce dayanamadım aldım, kardeşim de okurum ben dedi hatta.
   Sahaflar her yerde var aslında ya, gerçi bilemiyorum sen hangi şehirde oturuyorsun ama mutlaka senin çevrende de vardır bu tarz bir yer. 🙂

 2. Meczup dedi ki:

  He iyi olmuş Kadiköy’deki sahaf cennetini es geçip taa karşı yakaya geçmem.. Aklımda olmasını bırak, sırf bu sebepten bile giderim bak. Çünkü içim gidiyor piyasa fiyatına o paraları vermeye. Tamam seve seve veriyorum da ucuzu varken olmuyor be.. 2,5 lira mı! dayanamamak çok mantıklı tabii ki.. Yaşadığım şehir efendim, tüm köylerini sayarsak ortalama 207 binlik bir nüfusa sahip Yalova oluyor. Valla ben bulamadım bunca senedir ama senin kulağına çalınırsa falan süper iyi olur benim için 🙂

 3. SirEvo dedi ki:

  İstanbul’a yakınsın abi işte, ilk fırsatta Kadıköy’e uğra sen. 🙂

 4. Meczup dedi ki:

  Tamam ben bir gedip geleyim hemen 🙂 Kadiköy bilgisi için tekrar teşekkür ederim, en kısa zamanda değerlendireceğim..

 5. damla dedi ki:

  smyrna sahafçısının yer tarifini yapabilmeniz mümkün mü acaba? bir edebiyat öğrencisi olarak buraya gidip almam gereken pek çok kitabın olduğunu düşünüyorum… yardımcı olursanız çok sevinirim…

  • SirEvo dedi ki:

   Yeri basit aslında, sadece uzak. Karşıyaka’daki o çarşıya girip sonuna kadar yürüyorsunuz. Sonuna gelince sola salıp 1 sokak iniyor ve sağa sapıp 1 km falan yürüyorsunuz.

   Şöyle vereyim, https://maps.google.com/'a girin. Karşıyaka, 1735. Sokak, İzmir, Türkiye yazdınız mı cart diye çıkıyor yeri. O bölgeye vardınız mı herhangi bir dükkana sorun hemen gösterirler.

 6. damla dedi ki:

  anladım .. çok teşekkür ederim sağ olun …

 7. Kübra dedi ki:

  buca da bıldıgınız bir sahaf var mı acaba? Bedia Tuncer ve Aldous Huxley ın kıtabını arıyorum da.

 8. tahsin dedi ki:

  smyrna uzaktan kalan şubesi aksoyda oluyor bıraz ıssızda kalıyor ama fiyat farkının çok olacagını sanmıyorum
  dergi-kitap-ders kitabı aklınıza gelen her şeyimi oradan alırım
  serpil kitapevi kazıkçıdır uzak durmalı :))

  • SirEvo dedi ki:

   Evet evet, fiyatlar da kitaplar da gayet iyi durumdaydı ancak mevki biraz uzak merkeze dediğiniz gibi.

 9. ukp dedi ki:

  Evde kullanılmayan kitaplarınızı hem ekonomiye, hemde cebinize kazandırın.
  http://www.ucuzkitappazari.com da kitap listelemek ücretsiz.
  ucuz kitap pazarı bir kitap paylaşım portalıdır.
  Kitap severin ve kitap arayanın dostudur.
  Saygılarımızla

Yorum Yapın

Arts Blogs