Kara Şövalye Yükseliyor Kamera Arkasındakiler

Filmi izledik, hoşumuza da gitti ama peki arka plandaki detaylardan haberdar mıyız? Yoksa sadece izlemekle mi yetiniyoruz? Imdb Trivia sayfasından öne çıkanları derlemeye çalıştım. Hoşunuza gider diye tahmin etmekteyim. İşte kamera arkasında yaşananlar;

  • Bane karakterini canlandıran Tom Hardy‘le başlayalım. Hardy bu rol için tam 13 kilo almış ve çeşitli dövüş sanatları üzerine çalışmış. Ayrıca, Nolan’la daha önceden Inception filminde çalışan Hardy’nin seçilme nedenlerinden biri RocknRolla filmindeki performansıymış. Hardy, Bronson filmindeki performansıyla seçildiğini düşünmüş ama sete geldiğinde Nolan’ın Bronson’ı izlemediğini öğrenmiş.
  • Christopher Nolan, Batman üçlemesini tamamlayan ilk yönetmen olarak kayıtlara geçti. Ki en iyi Batman üçlemesine imza atan isim olarak da uzun yıllar kalacaktır o kayıtlarda. Christian Bale da, üç filmde birden Batman’i canlandıran ilk aktör. Kevin Conroy 7 filmde canlandırmıştı aslında ama hepsi animasyondu.
  • Gary Oldman‘ın dediğine göre, Nolan filmin finalini oyunculara bizzat söylemiş. Bu kadar çok sızıntının yaşandığı bir devirde gayet akıllıca bir davranış tabii.

  • Gerçekçiliği korumak adına stadyum sahnesinde 10 bin civarında figüran yer almış. Normalde o tip stadyum sahnelerinde 3-5 figüran koyup kalanını bilgisayarla çoğaltırlardı ama sırf şu yönüyle bile Nolan alkışlanası.
  • Anne Hathaway’in dublorü Batpod’u kullanırken, daha doğrusu kullanmaya çalışırken IMAX kameralarından birini kırmış. Aynı olay serinin ikinci filminde de meydana gelmiş, Joker’in olduğu kovalamaca sahnelerinden birinde yine IMAX kamerası kırılmıştı. Nolan’a yukarıdan uyarı geliyor galiba.
  • Gordon-Levitt’in canlandırdığı asi dedektif John Blake için düşünülen isimlerin arasında Leonardo DiCaprio, James Holzier, Ryan Gosling ve Mark Ruffalo da varmış. DiCaprio dışında hepsinin gideri vardı. Zaten DiCaprio da gelmiş olsaydı şu kadroya, Inception’ın tekrarını izliyor gibi olacaktık. Tom Hardy, Joseph Gordon-Levitt, Michael Caine, Marion Cotillard ve Cillian Murphy var Inception’dan. DiCaprio da eksik kalsın, değil mi?
  • Christopher Nolan’ın, Michael Caine‘le çalıştığı peş peşe 5. film olarak da göze çarpıyor serinin son halkası. Önceki dört film; Batman Begins, The Prestige, The Dark Knight ve Inception. Seviyor Caine’i anladığım kadarıyla.
  • Filmi New York’da IMAX olarak yayınlayan sinemalar biletlerini 6 ay önceden tüketmiş. Nasıl bir Batman aşkıdır bu, inanılmaz. Biz de İzmir’e IMAX gelsin diye bekleyelim hala.

  • Angelina Jolie, Natalie Portman, Jessica Biel, Charlize Theron, Emily Blunt, Vera Farmiga, Gemma Arterton, Abbie Cornish, Eva Green, Kate Mara, Blake Lively, Charlotte Riley, Olivia Wilde ve Keira Knightley gibi isimler Kedi Kadın için deneme sürüşüne girmiş ama hiçbiri kabul edilmemiş. Anne Hathaway kazanmış rolü. Ayrıca Anne, Harley Quinn karakteri için seçmelere geldiğini sanıyormuş. Nolan’la konuştuktan sonra Kedi Kadın olduğunu öğrenmiş. Neyse ki rolünün altından kalktın da dalga geçmiyoruz seninle Anne! Bu arada rolü için haftanın 5 günü deliler gibi çalışmış, sürüyle antrenman yapıp rejim moduna bağlamış. Aferin kız.
  • Christopher Nolan, Kara Şövalye Yükseliyor’u “Acı” olarak nitelendirmiş. Batman Başlıyor’da bu “Korku“ydu, Kara Şövalye’de ise “Kaos“.
  • Tom Hardy, senaryoyu bile okumadan kabul etmiş gelen teklifi. Düşünmesi ayıp olurdu zaten.

  • 165 dakikalık süresiyle, hem en uzun Batman filmi hem de en uzun Christopher Nolan filmi olarak kayıtlara geçti. Ki bi 165 dakika daha olsa izlerdik diye tahmin ediyorum ben. En azından ben izlerdim. (Ki birkaç gün içinde bir defa daha izleyeceğim bir aksilik olmazsa)
  • Nolan, Marion Cotillard’ın oynamasını o kadar çok istiyormuş ki, çekim zamanını onun doğumuna göre ayarlayıp, doğum yaptıktan 2 ay sonra katılmasını sağlamış çekimlere. Ama o kadar da ekstra bir oyunculuk sergilediğini söyleyemeyeceğiz tabii. Bu kadar istemesini çözemedim ben.
  • Bane, ses tonunun, 1944-2002 yıllar arasında yaşamış ve Çingelerin Kralı ünvanını alan, Birleşik Krallık ve İrlanda’da hiç yenilmemiş, Bare-knuckle boxing şampiyonu İrlandalı Bartley Gorman‘dan uyarlama olduğunu açıklamış. “Bu adamın çingene aksanına sahip olduğunu ve kendi konuşmasının da bu yüzden anlaşılması zor olduğunu, ancak bir kere anlaşıldığında gerisinin geleceğini” eklemiş. “Umarım” diye de not düşmüş sonuna ama ilk fragmanlarda zerre bir şey anlaşılmadığı için seste iyileştirilmeye gidildiğini yazmıştım zaten film yorumumda.

 • Joker adının bir kez bile anılmamasının yegane sebebi Heath Ledger’a olan saygı. Hani o kadar kaos yaratan bir adamın adının dahi geçmemesini mantıksız buluyorsanız diye hatırlatalım.
 • Filmin kostüm tasarımcısı Lindy Hemming, Bane’in o kendine has stiliyle tuttuğu paltosunu 2 yılda tamamladığını açıklamış. Buna karşılık, Nolan da Bane’in kostümü ve maskesi üzerinde birçok değişikliğe gitmiş ve çizgi romanlardakinden farklı bir tipleme ortaya çıkarmış. (Gerçi bizim sinema eleştirmeni Ömür Gedik’e kalsa o maskenin de çıkması gerekiyordu ya neyse)
 • Batman’in Batmobile’i kullanmadığı ilk Batman filmi olması da gözlerden kaçmıyor elbette.
 • Sonuncusu biraz spoiler olacak ama 12 dakikalık bomba patlama sahnesi, tam olarak 12 dakika sürmüş. Yani 12 dakikadan geriye saydığını gösterdiği andan patladığı ana kadar 12 dakika geçiyor gerçek zamanda da.

Imdb trivia sayfasından gözüme çarpanları elimden geldiğince çevirmeye çalıştım. Sizin bu filme ait bildiğiniz bir detay varsa yorumlarda görmek isterim.


Yorum Yapın

Arts Blogs