James Bond’un 50 Yılı


Daniel Craig’in son 3 filmdir bayrağı devraldığı Bond serisi, teknolojinin de verdiği gazla hem serinin en büyük bütçeli filmlerine ev sahipliği yapıyor hem de en çok kazandıran filmleri olmaya devam ediyor.

Terence Young‘ın yönetip Sean Connery‘nin ilk defa 007 olarak karşımıza çıktığı Dr. No‘nun üstünden tam 50 yıl geçmiş. Bu 50 yıllık süreçte hangi aktör Bond’u kaç defa canlandırmış, hangi Bond beyaz ekranda kaç tane kızı öpmüş, hangi Bond kaç kişinin hakkından gelmiş, hangi film için ne kadar harcanmış ve gişede ne kadar kazandırmış hepsini kabaca önümüze sermişler aşağıdaki kocaman karede.

Sean Connery 6 kez Bond kılığına girerken 51 kişiyi öldürmüş, 18 farkı bayanı öpmüş ve maliyet/gişe oranına vurursak da en kazançlı dönemi yaşatmış seriye. 3 milyon dolara mâl edilen bir filmden 124 milyon dolar kazandırmış, hele ki 64 yılını düşündüğümüzde çok çok iyi bir rakam.

1973’den 1985’e kadar 10 James Bond filminde yer alan Roger Moore 20 farklı hatunu öpmüş, 51 farklı insanı öldürmüş. 73 yapımı Live and Let Die, 7 milyon dolara mâl olmuşken gişede 91 milyon dolar kazandırmış.

2 Kasım’da vizyona girecek Skyfall ile 3. Bond tecrübesini yaşayacak Daniel Craig ise Casino Royale’le 594, Quantum of Solace’yle 575 milyon dolar kazandırmış stüdyoya. 200 milyon dolar harcanan Skyfall’un da bu rakamlardan aşağı kalmayacağını tahmin etmek güç olmasa gerek. Ancak henüz 2 filmde yer alan Craig’in şimdiden 25 kişiyi öldürmüş olması, bu alandaki rekoru kısa zamanda eline geçireceğini gösteriyor. Tabii Skyfall’dan sonra 2 filmde daha Bond’u canlandıracağı kesinleştiği için bu kadar net konuşuyorum.

6 farklı aktörün 23 defa “Bond, James Bond” olduğu liste aşağıda. Gerisini incelemek size kalmış.


Yorum Yapın

Arts Blogs