Iskartaya Çıkan Diziler #3 "Rubicon"

Serimizin üçüncü ve son bölümünde; 24 dizisinin tam da bıraktığım 3. sezonunda diziye dahil olup 24 bölüm birden yer alan ve onun dışında irili ufaklı birçok yapımda yer alsa da The Pacific‘teki Robert Leckie rolüyle tavan yapan James Badge Dale‘ın başrolünü üstlendiği Rubicon dizisine yer vereyim istedim.

Komplo teorileri üzerine önce bir gizem ardından da ufaktan gerilim yaratmaya çalışan dizimiz, bu teoriler üzerinde uğraşan enteresan bir kurumda çalışmaya başlayan Will Travers adındaki genç adamın hikayesini konu alıyor.
Aslında ilk bölümü izlerken yer yer sıkılsanız da ortaya atılan gizem sizi bir şekilde ekrana bağlıyor ve ağır ama izlenebilir pilottan sonra dizi yavaş yavaş açılır diye temenni edip ertesi bölümleri bekliyorsunuz.
Ama durum biraz farklı. Öncelikle ilk bölümü 2 bölüm şeklinde yayınlamayı tercih etmiş yapımcılar. Neden böyle bir işe girişmişler bilemiyorum. Tamam, bazı dizilerin sezona başlangıcı böyle olabiliyor ama eğer bir dizi bu kadar yavan bu kadar ağır bu kadar zor ilerliyorsa gerçekten iki bölüm yayınlamak mantık dışı gözüküyor.

Gizem denen öğeyi kullanmaya çalışıyor Rubicon. Karakterlerle ilgili bilgi vermekten kaçınıyor ve dizinin ana konusu üzerinden ilerlemeye çalışıyor. İkili ilişkiler yer yer vuku bulsa da, ana konu hep ön planda tutuluyor ama bölümler geçtikçe geriye doğru giden temposu bir zamandan sonra içinden çıkılacak gibi olmuyor.

Yayınlandığı AMC kanalında da istediği gibi başlangıç yapamayan dizi, benim bıraktığım 7. bölümden sonra 6 bölüm daha devam edip 13 bölüm ile kepenki indirmiş. Tabii ki reytingler her zaman her şey demek değildir ama ıskartaya çıkarttığım Undercovers’ın da aynı şekilde benim bırakmamdan bir süre sonra iptal olması aslında biraz da haklı çıktığımı gösteriyor gibi.

Rubicon’da gizem var. Çok fazla isim var. İlginç numaralar dönüyor. Siyasi dolaplar mevcut. Kimin eli kimin cebinde bazen çözemiyorsunuz bile. İşte bu döngüdeki hamuru benim gözümde iyi yoğuramayınca ben kendisini ıskartaya çıkarttım.
Temposu ne olursa olsun gizem olsun yeter diyorsanız hemen başlayın diziye 2. sezon olmayacağını bilerek. Hiç sıkılmam, tam bana göre diyorsanız hiç durmayın ama azıcık bile kıpırtı olmayan diziler size göre değilse Rubicon’dan da uzak durun derim.

Önceki Iskartalar;

Iskartaya Çıkan Diziler #1 “Hawaii Five-0”
Iskartaya Çıkan Diziler #2 “Undercovers”

5 Comments

 1. Edizliv dedi ki:

  >peki bu izlediğmiz dizler durdu.gelmior yeni bölümler…bunun sebebinden haberin varmı?
  How ı met your mother,two and a half men,modern famiy…sezon arasınamı girdi,grev mi var..hiç bir şey yoksa nezman gelicek…

 2. SirEvo dedi ki:

  >Noel tatili abi. Ara koyuyorlar böyle boş boş. 😀 Bizim diziler gibi 150şer bölüm değil biliyorsun her sezonları. 😀
  1-2 haftaya gelecek sanırım çoğu ama…

 3. Edizliv dedi ki:

  >:D doğru diyosun..eywallah aydınlatma için..ufkum açıldı:D

 4. OnuRoZ dedi ki:

  >Rubicon'un asıl bitiş nedeni rating sorunu değil wikileakstir!!! 🙂 Güzel diziydi sorularla en heyecanlı yerinde küt diye bitirdiler, ayıp ettiler 🙁

 5. SirEvo dedi ki:

  >Olabilir valla! 😛

Yorum Yapın

Arts Blogs