Iskartaya Çıkan Diziler #1 "Hawaii Five-0"

Dün gece şöyle bir “hangi gün hangi diziyi indiriyormuşum yav ben” diye liste yapınca yerimden fırladım. Güncel olarak 13 dizi izlediğimin farkına vardım. Tabii bu 13 dizi sadece şu an yayınlananlar. Bir de bunlara sezon arasına girenleri ekledim mi ortaya felaket bir rakam çıkıyor ve hani olur da önümüzdeki sene askere gidersem “ne yaparım ulen ben” gibi ciddi bir soru gündeme geliyor. İşte bu arada birkaç diziyi elemiştim, onlardan ufak tefek şeyler yazayım, sizi de bilgilendireyim istedim. Hem belki izleyeceklere de bir “dur emri” veya “geçebilirsiniz” komutu olabilir. Bu vesileyle, şimdilik kafamda 3 parttan oluşan ama aklıma geldikçe yazacağım bir seri başlatıyorum; Iskartaya Çıkan Diziler. Vatana millete hayırlı olsun…

Hawaii Five-0 ile başlayalım istedim. Babası öldürülen dedektifin memleketine geri dönüşünü ve bu dönüşle de babasının katillerini ararken oluşturduğu takımla ortalığı kasıp kavuracağını düşünmüştük. Yanılmışız. İlk bölüm bittiğinde, dizinin bize vaad ettiği konu bir anda suya düştü. Her anlamda suya düştü hem de. İkinci ve üçüncü bölüm için gelen yorumlardan sonra da, sıradan bir polisiyeye döndüğünü anlayıp ipini çektim. Aslında kadrosu umut vericiydi. Çevirisini de FlashForward’ın altyazılarını hazırlayan uçurtma bayramları üstlenince hani dedim yeni bir aksiyon dizisi mi kazanıyoruz. Şöyle her hafta bekleyeceğimiz, her hafta dizinin en güzel yerinde bitirip “acaba ertesi bölümde ne olacak” sorusunu mu sordurtacaklar bize sürekli diye düşündüm ama hepsinde yanılmışım.
Olay bir anda bulundukları bölgedeki olayları çözen bir grup polis moduna bağlayınca, “bunun gibi 999.999 tane dizi bulabilirim” grubunu Facebook’ta kurup dizinin de ıskartaya ayrılmasına karar verdim.

Dizinin başrollerinde; babasını kaybeden dedektif olarak izlediğimiz Alex O’Loughlin, tanıdık simasıyla Scott Caan, Lost’ta yıllarca Jin rolünde izlediğimiz çekik göz Daniel Dae Kim ve Battlestar Galactica’dan hatırlayacağımız bir diğer çekik göz Grace Park yer alıyor.
CBS’de şu ana kadar 4 bölümü yayınlanan dizi Salı sabahları internet ortamına düşüyor ve altyazıları da tam gaz çevrilmeye devam ediyor. Reyting açısından da gayet iyi bir konumda olan Hawaii Five-0, tam Amerikalıların sevdiği türden. CSI gibi dizilere bayılan yankeeler bunu da es geçmiyor ve her hafta 13-14 milyon izleyeni var. Şimdilik Türkiye’de beklediği etkiyi yaratamayan diziye aksiyon seviyorsanız bir şans verin; Hawaii, deniz, kumsal, güzeller, gece hayatları falan derken belki ilginizi çekecek bir şeyler bulabilirsiniz. Ama beklentilerinizi azaltırsanız sizin açınızdan iyi olur.

Özellikle benim gibi fazla dizi izleyenlerin pek yaklaşmaması gereken, ama dizilere pek vakit ayıramayıp şöyle dinlendirmelik ve kafa olarak pek yormayacak dizi arayanların gözatmasının mantıklı olabileceği bir dizi olarak noktalayalım serinin ilk dizisini.
Bu yılın en çok beklenen ama fason çıkmasıyla bekleyenlerini üzeren serinin ikinci dizisi için izlemede kalın…


Yorum Yapın

Arts Blogs