Iron Man 2 (2010) – İlkinin Yerini Tutmuyor

İlk filmi evde izledikten sonra neden sinemada izlemedim ben bunu diye dövünmüştüm. Hatta ondan sonra 1-2 defa daha izlemiştim. Çünkü hem aksiyon olarak epey doyurucuydu hem görsellik tavan yapmıştı hem de baştan sona eğlendiriyordu. Böyle olunca ikinci filmi mutlaka sinemada izlemeliyim diye düşünmüş ama film vizyona geldikten hemen sonra okuduğum yorumlar şevkimi kırmıştı. Aslında sonuçta elimizdeki film Iron Man 2, yorumlara bakmadan gidip izlemek gerekiyor diye düşünüyor insan ama izledikten sonra yorumlara hak vermeden geçemedim.

Aslında filmle ilgili yazmak istediğim pek bir şey yok. Ne ilkindeki aksiyon var, ne de ilkindeki eğlence. 2 saati aşkın süresi boyunca sizi pek sıkmasa da beklentinin aşağısında kaldığı bir gerçek. Ama benim asıl anlamadığım olay Scarlett Johansson oldu. Severiz kendisini, güzeldir falan da, bu filmdeki işlevi nedir. O gereksiz dövüş sahnesi mi, benim bile bürüneceğim rolü mü? Gişede zaten umduğunu fazlasıyla bulan bir seri de olduğunu düşünürsek, Scarlett’in bulunma sebebini bana birinin anlatmasını rica ediyorum.

Scarlett abla dışında, Mickey Rourke, Don Cheadle ve Sam Rockwell‘i izlemek güzeldi. Ayrı ayrı hepsini severiz zaten. Oyunculuklarını farklı farklı filmlerde kanıtlamışlardır. Özellikle Mickey Rourke’un, rolü için Moskova’daki Butyrka Hapishanesi’ni ziyaret etmesi de enteresan bir detay. Onlar gibi hareket edebilmek için uğraşmış, didinmiş. Oradaki insanlarla tanıştığı için memnunmuş. Kendisine The Wrestler’dan hayranız zaten, bu tarz detaylar biraz daha katlıyor sevgiyi. Kendine has karizmasına ise değinmeye gerek yok sanırım.

Tanıdık yüzleri, beğendiğimiz oyuncuları izlemek dışında ekstra bir olayı yok. İlk filme göre kadroyu ve bütçeyi (+60 milyon dolar) genişletip aksiyonu azaltmışlar. Görsellik yine tavan yapmış durumdaydı tabii. O kadar para harcadıktan sonra olsun o kadar. Hasılat olarak da ilk filme +40 milyon dolar (620 milyon dolar) katmış şimdilik. 3. film için de 2013 Mayıs’ından gün almışlar. Yani hayranları en az 2.5 sene daha bekleyecek.

Verdiği mesajları, yaptığı propagandayı görmezden gelirseniz keyifli 2 saat geçirebilirsiniz ama fazlası yok. Kendinizi ona göre ayarlayın….


17 Comments

 1. İnsan olun biraz... dedi ki:

  >arama butonun çalışmıyor, geçen bir yazı okumuştum onu aradım bulamadım.

 2. SirEvo dedi ki:

  >Acaba yazının adı veya içeriği hakkında bilgi vermen mümkün mü? Ben de bakayım bir. Belki yanlış bir kelime kullanıyorsundur.

 3. İnsan olun biraz... dedi ki:

  >Benim hatam yanlış yazmışım Micmacs'dı buldum tekrar okudum teşekkürler.

 4. SirEvo dedi ki:

  >Sorun olmamasına sevindim. 🙂

 5. cemo dedi ki:

  >Scarlett abla boşanıyormuş çok üzerine gitme :)))

 6. B.G. dedi ki:

  >Ben de ilkine bayılıp 2.yi sinemada izlemeliyim demiştim ama evde de izlesem olurmuş. Yorumlarına katılıyorum canım..

 7. SirEvo dedi ki:

  >@B.G.
  Aynı şeyleri hissetmişiz. 😛

  @cemo
  Haklısın valla. 😀

 8. Ozan dedi ki:

  >ya bu geçiş filmiydi konuyu avengers'a bağlamak için scarlett ablamızda black widowdur araştırın öğrenirsiniz boşuna sokmadılar filme hiç yorumlara takılıp kalmayın evet birinci gibi değil ama genede güzeldi sıkı bir demir adam takipçisi olarak istediğim cevapları sonuçları aldım şimdi asıl aksiyon avengers ve üçüncü filmde adamlar ne yaptığını biliyor boşa sokmadılar merak etmeyin hatta scarlett johansonnun o karakterle ilgili solo filmi çekilir demedi demeyin

 9. SirEvo dedi ki:

  >Araştırır öğrenirsiniz lafı biraz gereksiz olsa da, yorum için teşekkürler öncelikle.

  Olay araştırıp öğrenmek değil, eğer olaya bir karakter dahil edeceklerse adam gibi etmeleri. Çok sıradan, saçma sapan bir rol üstlenmiş. Demek istediğim oydu. Hiçbir özelliği yok. Savunulacak bir tarafı da yok bana kalırsa ama neyse.

 10. Ozan dedi ki:

  >şimdi ben anlamadım ki neden gereksiz dediğini black widow shield'ın ajanı ve demir adam hasta olduğu için onu kontrol altında tutmak için yollanmış bir ajan beklentiniz neydi bence rolune oturdu ve gayette güzel yaptı bence saçma bir tarafı yok avengers'da daha fazla ön planda olucaktır ve çok tuttuğu içinde hayatını nasıl ajan olduğunu anlatan solo film çekerler filmi izlemeden önce benim beklentimde kötü karakter olacağını sanıyordum ama iyi olduğunu görünce gereksiz falan demedim neyse avengers çıktığında amaçlarının ne olduğunu neden soktuklarını anlayacağız zaten

 11. SirEvo dedi ki:

  >Başka bir film bekleyeceğiz yani bu filme giren karakterin ne amaca hizmet ettiğini? 3-5 adam dövmek için sokup sokmadıklarını?

  Bana garip geliyor bu iş işte. Neyse, demem o ki, ben bu seriye bu kadar "fanatik" yaklaşamıyorum. İlk film tamam eğlenceliydi ama o kadar çok propaganda var ki, sıkıyor insanı izlerken. Özellikle ikinci filmde tempo falan da düşünce pek aradığımı bulamadım.

 12. Ozan dedi ki:

  >şöylede düşünebiliriz x-men serisini ele alalım orda wolverine ön plana çıkınca 4.film onun üstüne oldu mesela x-mende tanınmasa o kadar tutmayabilirdi marvel punisherde yaptığı hatadan ders almış punisheri direk sokmadan spiderman filmlerinden birinde gösterseydi bambaşka olabilirdi bana göre en harika film punisher ama çok tutmadı ordan öyle bir düşünce yürütmüş olabilirler her karakterin birbiriyle bağlantısı var ve en çok karakterlerin bağlantıları demir adamda kullanıldı edward nortonun oynadığı hulkda ise son sahnede göründü tony stark marvel knights biraz arka planda kaldığı için populer bir filmden karakteri sokup dikkatleri çekmek isteyebilirler öyle çok konu varki adamların elinin altında bir çizgi romandan bir filmlik konu çıkar

  neyse çok ukalalık yapmayım 🙂 eğer dediğin gibi olursa sana bir özür borçluyum haklısın derim 1-2 sene sonra 🙂 hassaslığım şu noktadan dolayı marveli en iyi beyaz perdeye yansıttığı karakter birincisi demir adam ikincisi wolverine

 13. Ozan dedi ki:

  >evet ikinci filmde tempo düşük ama işe ana filmle bağlantı kuracağı için avengers'a geçiş için odaklanılmış film çünkü çoğu kişi çizgi roman üzeirnden bilmiyor avengers'ı ki buna bende dahil nasıl toplandıklarını buradan anlıyoruz patdadanak başlamayacak avangers o açıdan güzel 🙂

 14. SirEvo dedi ki:

  >Ama Wolverine X-Men serisinin başrol karakteri değil mi? Serinin ilkinde de vardı, üçüncüsünde de vardı. Bu karakter ise bodozlama girdi, bana garip geldi. Ben bir de takip etmiyorum çizgi romanları falan, o yüzden de yadırgıyor olabilirim.

 15. Ozan dedi ki:

  >başrol karakteri tamam ama ön plana çıktığı için solo filmi çekildi bence scarlett johansonu demir adama sokma amaçları sadece o değil bekleyip görücez

 16. SirEvo dedi ki:

  >Avengers denen filmde üst düzey bir karakter yaratmadılarsa Scarlett için, ve üstüne de solo bir film çekerlerse (ki hiç ama hiç sanmıyorum böye bir şey olacağını) acayip küfür ederim. Buraya da yazarım rezaletin boyutunu. Gerçi yazmaya gerek yok, adamlar en ufak şeyden seri yapıyorlar artık, para gelsin de hiç farketmez.

 17. Ozan dedi ki:

  >bekleyip göreceğiz 😀

Yorum Yapın

Arts Blogs