Ip Man (2008) – EFSANE!

Uzakdoğu sineması kimine gerçekten çok uzaktır. Anlatım tarzlarını, oyunculuklarını, onlara has kamera açılarını beğenmeyebilirsiniz. Yani beğenmeyecek çok şey bulabilirsiniz.
Ama Ölmeden önce izlenmesi gereken uzakdoğu filmleri adı altında bir liste yapıyor olsam, Ip Man ilk 3 sıradan birinde olurdu kesinlikle.

Wing Chun adındaki Çinlilere özgü dövüş sanatları felsefesinin uzmanı Ip Man’in hayat hikayesinden uyarlanan bu müthiş ötesi filmin yönetmeni Wilson Yip, hikayeyi uyarlayan ise sadece 3. filmi olan Edmond Wong. Ip Man olarak izlediğimiz Donnie Yen ise filmin başrolündeki isim. Tabii hemen alttaki güzeller güzelini, Ip Man’in eşini canlandıran Lynn Hung’u unutmak olmaz.
Yönetmen Wilson Yip ile aktör Donnie Yen‘in 4. ortak filmleri olan yapımın 12 ödülü ve 10 adaylığı bulunmakta.

Çin’in Foshan şehri Kung Fu üzerine dövüş okullarıyla meşhur. Ip Man ise artık ununu elemiş eleğini asmış bir insan. Dövüş sanatlarındaki mükemmelliği ise ileri boyutlarda, herkes tarafından sevilen ve sayılan birisi.
Film; içerisinde aslında birden çok temayı barındırsa da dövüşlerden de öte bir konu var. Japonların Çin’e yaptığı İkinci Çin-Japon Savaşı olarak bilinen saldırı ve devamında gelen Asya’nın en büyük savaşı. Ve bu olaylar sırasında Ip Man ile ailesinin ve çevresindekilerinin yaşadıkları.

Savaş, drama, dövüşler, yeri geldiğinde de gözlerinizin dolduğu sahneler. Şimdiye kadar iki defa izlediğim Ip Man son yıllarda yapılmış en iyi filmlerden biridir benim gözümde. Bir filmi izlerken etkilendiğiniz “o” sahneden 2. hatta 3. izlemenizde de etkileniyorsanız işte o film sizin için önemlidir. Ip Man’de ise “o” sahneden bir değil birden fazla var. Tabii bunun yanında çekik gözlülere özel çekimler, konusu ve anlatım tarzı ile 2 saate yakın süresinin nasıl bittiğini anlamıyorsunuz bile.
Herkesin en az bir defa izlemesini önerdiğim filmi; ailenizle, arkadaşlarınızla, size özel insanlarla tekrar tekrar izleyebilirsiniz. Her seferinde farklı bir sahnesini aklınıza kazıyacağınızdan eminim. Filme bir dövüş filmi diye bakmayın. Veya ben savaş filmi sevmem demeyin. Türüne falan hiç bakmayın.
Finalde geçen altyazıları mutlaka okumanızı hatırlatmakla birlikte; izleyin, izletin bu efsaneyi diyorum! 10/10

Bu arada, 2010 yapımı olan ikinci filmi Nisan sonunda bazı ülkelerde vizyona girdi. Henüz Türkiye’deki vizyon tarihi belli değil ama internete Bluray dahil birçok sunumu düşmüş durumda. İlk fırsatta izleyip onunla ilgili de bir şey yazmayı istiyorum.

Yukarıdaki resimde sol tarafta Ip Man’in kendisini görüyoruz. Sağdaki isim ise sürpriz. Hatta Ip Man’in belki de bu kadar meşhur olmasını sağlayan bir sürpriz. Film hakkında araştırma yaparsanız saniyesinde bulursunuz zaten ama onu filmin finalinde öğrenmenin tadı da bir başka. Hiç araştırmadan izleyin bence.


15 Comments

 1. Bora-MAN dedi ki:

  >Gerçekten uzak doğu dövüş sanatları üzerine yapılmış en iyi filmlerden biridir.2 si çıkmış diyolar ama göremedik daha 😀

 2. koala dedi ki:

  >Filmi yeni indirmiştim, izlemek şart oldu bu yorumdan sonra

 3. SirEvo dedi ki:

  >@koala
  Aman abi ikinci film yeni düştü, onu izleme yanlışlıkla. 2008 yapımı olan ilk filmi izle önce. Uyarayım dedim. 🙂
  @Bora-MAN
  Sen ne zaman izledin olum? 😀

 4. Bora-MAN dedi ki:

  >1 yıl oldu ben izleyeli onu Egemenle izlediydik 😀

 5. cemo dedi ki:

  >İzlememiştim ama bu yazı üzerine izlemek farz oldu :))

 6. Syhn dedi ki:

  >online izleyebileceğim bir bir link bekliyordum aslında.
  nasıl izliyim ki ben şimdi?

 7. Ze1903 dedi ki:

  >Güzel filmdi 2ncisini de indirdim cuma kısmetse izleyeceğim.İlk filmden sonra araştırırken görmüştüm ip man wing tsun dövüş ustasıymış,wing tsunda konusunda ünlü bir de türk var oda jacquline Bisset sevgilisi Emin Boztepe'miş.Oda son olarak "Son osmanlı yandım ali'de oynamış" diyerek gereksiz bilgilerime son veriyorum:)

 8. Edizliv dedi ki:

  >ip man 3 çıktı diolar…bir bilgin varmı?

 9. SirEvo dedi ki:

  >Evet ama cıvığını çıkarmışlar. 2. filmde izlediğimiz 2 karakter başka rollerde falan. İçine etmişler demek en mantıklısı. 😀

  The Legend Is Born: Ip Man
  http://www.imdb.com/title/tt1641638/

 10. arnawut dedi ki:

  >çok güzel filmmiş hakikatten.

 11. SirEvo dedi ki:

  >Geç olsun güç olmasın hesabı, izlediğine sevindim. 🙂

 12. arnawut dedi ki:

  >uzakdoğu sinemasına önyargılıydım. ondan da kaynaklandı ama şu son uzakdoğu önerinden sonra baktım baktım, bunu seçtim. tüm önyargılar yok oldu.
  bu arada önyargı birleşik yazılıyordu değil mi:)
  selametle.

 13. SirEvo dedi ki:

  >Uzakdoğuya önyargılı olan çok insan var da, neler kaçırdıklarını bilmiyorlar işte. Bence sen şimdi blogdaki Uzakdoğu Sineması etiketiyle bulduklarını seçmece olarak izle. Tabii puanını yüksek tuttuklarımı. Gör bak, çok enteresan işlerle karşılaşacaksın. 🙂

  Önyargı birleşik sanırsam. 🙂

 14. armand dedi ki:

  bencede cok iyi bir film

 15. ercan dedi ki:

  ip man 1 ve 2 10/10

  ancak ipman 3 6/10

Yorum Yapın

Arts Blogs