Ip Man 2 (2010) – "doesn’t have the heart of…"

“Incredible action, but doesn’t have the heart of the original film” diye bir yorum yapılmış 12 Mayıs 2010 tarihinde IMDb’de. Söylemek isteyeceklerimi özetlemiş resmen bu cümle.
İlk filmden yönetmen, senarist ve başrol olmak üzere değişen bir şey yok. Herkes yerli yerinde duruyor. Yeni karakterler de katılmış filme ama ilk filmi 2 kere izleyip, 2 değil 22 kere daha izleyebilecek isteğim varken, şu yukarıdaki cümleye aynen katılıyorum, ilk filmin havası kesinlikle yok. Aksiyonu biraz arttırmak istemişler ama işin içine İngilizleri, boksu falan soktukları için resmen “piç” olmuş film. Sadece onlar değil, ilk filmdeki doğallığın yanına bu sefer zıpladıkları zaman havalanan karakterler girince iyice çığrından çıkmış olay.

Bunu olmamış varsayıyorum. İlk filmi çevremdeki herkese önerdim ve önermeye de devam edicem ama şu 2. film gerçekten olmamış. Tekrar tekrar izlenecek hiçbir özelliği yok gözümde. Tabii ki her film tekrar tekrar izlenecek diye bir kural yok ama ilk filme olan tutkumdan sonra bu çok farklı olmuş ya. Bir kere ilk duyurulduğu zamanlarda Bruce Lee ile olan yakınlığına odaklanıcaklarını ve filmin bu konu üzerinden şekilleneceğini öğrenmiştik. Tabii böyle olunca insanın içi kıpır kıpır oluyor. Bruce Lee gibi bir zamana adını yazdırmış ismin, adını yazdırmasını sağlayan ustasıyla olan ilişkilerini izlemek bambaşka olacaktı. Ama telif hakları muhabbetleri araya girince o mevzu kaynadı ve sonuç olarak böyle bir film izledik.

Hong Kong’da gişe rekorları kıran filmi Ip Man hatrına bir kez izleyin. Zaten ne demek istediğimi anlayacaksınız. Yip Usta için, o insanlığı, müthiş karakteri için, onu bizlere tanıtanlar için, o karakteri canlandıran Donnie Yan için; 8/10


Yorum Yapın

Arts Blogs